متن پیاده شده روز جمعه 18 شهریور 90

سلام،

جمعه 18 شهریور 90- 9 سپتامبر 2011

در مورد دوازده نکته   امروز صحبت می کنیم :

نکته اول اینکه- سه نفر از وکلای دراویش گنابادی تا الآن دستگیر شدند. این دستگیری از سوی اداره اطلاعات شیراز انجام شد. دو نفر از آنها یک شنبه دستگیر شده بودند و اینکه برای مذاکره احضار شده بودند و نفر سوم هم روز چهار شنبه .

نکته دوم اینکه- خانم فرانک فرید شاعره و نویسنده و فعال حقوق زنان که در تبریز دستگیر شده بود و در موقع دستگیری مورد ضرب وشتم قرار گرفته بود، هم بازویش آسیب دیده و هم یک گوشش پرده اش پاره شده و به احتمال زیاد شنوایی اش را از دست داده . حال عمومی خانم فرید هم خوب نیست ،رو به وخامت گذاشته و نگرانی برای حال او در زندان افزایش پیدا کرده.

نکته سوم اینکه – آقای دکتر محمد ملکی اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در نامه ای به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل شرح شکنجه ها و زندان های خودش را داده و اعلام آمادگی کرده که برای جنایاتی که در دهه ی شصت و بعد از آن اتفاق افتاده در دادگاه شهادت بدهد. او بخصوص از اعدامهایی نام برده که شاهدش بوده و آمادگی خودش را با همه ی تبعاتش برای شهادت دادن اعلام کرده.

نکته چهارم اینکه- مولوی عبدالحمید امام جماعت اهل سنت زاهدان در مصاحبه با سنی آن لاین مطرح کرده که دستگیری داماد او محمد اسماعیل ملازهی و اتهام جاسوسی و ده سال حبسی که برایش در نظر گرفته شده به خاطر انتقاداتی است که او به خاطر سیستم کرده. ضمنا» او به مولوی عبدالحمید در همین مصاحبه توضیح داده که اخیرا» فشار بر اهل سنت افزایش پیدا کرده. سربازهای سنی نمی توانند در پادگان ها نماز جماعت بخوانند، نمازجمعه و عیدین اهل سنت در شهرهای بزرگ تعطیل شده برای مساجدشان شناسنامه ها صادر شده و کنترل آنها افزایش پیدا کرده و مواردی از این قبیل.

نکته پنجم اینکه- در قطعنامه ی پایانی مجلس خبرگان جمله ای که شامل کشورهای خارجی نباید در بحرین و سوریه به پیشنهاد آقای صادق لاریجانی و پشتیبانی آقای هاشمی شاهرودی سوریه از این برداشته شد. بعضی ها معتقدند که با توجه به اینکه امثال آقای صادق لاریجانی بدون هماهنگی با بیت رهبری کاری رانمیکند این نشان دهنده ی سیاست جدید حکومت در مورد سوریه است روزنامه ی عربی الزمان هم گزارش کرده که بشار اسد، احتمالا» محرمانه به ایران سفر کرده و با آقای احمدی نژاد و خامنه ای ملاقات داشته شبیه آن کارتونی که درسایت ویکی شام درست شده بود. در این سفر الزمان

نوشته که جمهوری اسلامی به اسد توصیه کرده که در را روبه کشورهای عربی نبندد و پیشنهادات آنها را گوش کند. ظاهرا» این موضوع به پیشنهاد امیر قطر انجام شده که از ایران خواسته همکاری بکندو برای اینکه سوریه در واقع دست به اصلاحات بزند و توصیه کشورهای عربی را گوش بکند.

نکته ششم اینکه- سایت دیگر بان با جمع آوری موارد برگزاری ختم و یا اطلاعیه ها و یا اطلاعاتی از این قبیل جمع بندی کرده و به این نتیجه رسیده که مجموعا» در دور جدید عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه پژاک دست کم بیست نفر از سپاهی ها کشته شدند سپاه آمار رسمی کشته شدگان خودش را اعلام نمی کند، پژاک این آمار را بسیار بیش از این اعلام کرد.

نکته هفتم اینکه- روزنامه وال استریتت ژورنال گزارش داده که وزارت دفاع آمریکا از رئیس جمهور آمریکا ردخواست کرده اجازه عملیات پنهان در عراق داده شود برای متوقف کردن ایران و جلوگیری از بسط نفوذ جمهوری اسلامی، شبیه کارهایی که در افغانستان و یا خود عراق علیه القاعده صورت گرفته بود.جزئیات این نامه را وال استریت روشن نکرد.

نکته هشتم اینکه- مدیر کل نماز، قرآن و عترت آموزش و پرورش که جالب که یک همچین اداره ای وزارت آموزش و پرورش دارد، اعلام کرده که قرار است در مدارس رسما» آموزش مداحی گذاشته شود. مبارک . جزو درس های دانش آموزان یا احتمالا» گروه های خاص از دانش آموزان . بهر صورت یک دانشگاه غربی در نظرسنجی که از دویست وبیست کشور جهان در مورد شادی کرده ایران را  در رده ی دویست ودو قرارداده، یکی از غمگین ترین کشورها. دانمارک در رتبه اول قرار دارد.   

نکته نهم اینکه- دلار از مرز هزارو دویست و چهل و پنج تومان در بازار آزاد عبور کرد و به این ترتیب فاصله ی نرخ آزاد با نرخ  دولتی هزارو شصت و دو تومان بیش از صد وهشتاد و سه تومان شد.

نکته دهم اینکه- آقای خامنه ای در جمع خبرگان که به دیدار ایشان رفته بودند غیر از اینکه آن هوس های رهبری دنیای اسلام را تلویحا» در صحبت هایش تکرارکرد و معلوم شد که این چاپلوسی هایی که از ایشان میکنند راجع به حرکتهای اسلامی منطقه و رهبری ایشان، سر منشا خودش هست اما بحث اصلی اش را روی توجیه کردن ولایت مطلقه فقیه گذاشته شده و دست به دامن تئوری قدیمی و مندرس عدالت فقیه شده و گفته که فقیه چون عادل است به میل خودش عمل نمی کند. معلوم نیست این حرف چه چیزی ثابت میکند و چه فایده ای دارد . اول اینکه عدالت را این آقا یان خودشان تعریف می کنند وجوری هم تعریف می کنند، امثال آقای خامنه ای یا علمای روحانیون پشتیبانشان که این عدالت با آدمکشی و شکنجه با تجاوز و با دزدی ،با دروغ باطل نمی شود و همواره ایشان عادل می ماند و معیار بیرونی ندارد و نکته دوم اینکه اساسا» اداره ی کشور عدالت یا عادل بودن یا عادل نبودن حاکم یا حاکمین یکی از  شقوق شاید فرعی اداره ی کشور،اصل مسئله اداره کشور داری، تدبیر و یا مدیریتی است که مردم بتوانند در آن نظارت داشته باشند و اگر نخواستند عزل بکنند. مثلا» آقای خمینی با اشتباهات بزرگی مثل گروگان گیری یا ادامه دادن جنگ با عراق یا کشتار سال شصت و هفت و جنایاتی از این قبیل دست هیچ ربطی نه به رفتار فردی ایشان داشته این تصمیمات نه به منش شخصیتی اش بلکه خسارتهایش به یک ملت رسیده و دودش در چشم ملت رفته و اینجاها ملت باید میتوانسته اوراحساب کشی کند و یا عزل کند. یا آقای خامنه ای تصمیمات اشتباهی مثل پروژه ی هسته ای و یا سرکارآوردن احمدی نژاد و خسارت های بزرگی که به یک کشور زده اینجاهاست که یک ملت باید بتواند در تصمیم گیری مشارکت کند و اگر دلش نخواست حاکم را عزلش بکند به هرصورت این بحث کاملا» نشان می دهد که آقای خامنه ای خودش هم می داند که دیکتاتوری است در رده ی دیکتاتورهای دیگر خاورمیانه و این دست و پاها را میزند بلکه حساب خودش را سوا بکند .

نکته یازدهم اینکه- در بیست و چهارساعت گذشته در سوریه سی وچهار نفر دیگر به دست نیروهای سوری کشته شدند که تنها بیست ویک نفر آنها فقط در شهر حمص بودند. در دمشق موتورسوارها و لباس شخصی ها مانور کردند برای ترساندن مردم درست روشی که در ایران می کنند و احتمالا» این را از ایرانیها آموختند.

اما بحث آخر در خصوص تجربه ملل دیگر راجع به اتحاد نیروها در جریان مبارزه که توضیح دادیم تجربیات موفقی مثل صربستان و یا استونی یا تجربیات ناموفقی مثل ونزوئلا و چین در ایران خودمان هم وقتی انقلاب مشروطه شکاف بین مشروطه خواهان و مشروعه خواهان افتاد و استبداد ثقیل حاکم شد در واقع جنبش به عقب رفت یا مهمترین مثال در جنبش ملی کردن صنعت نفت است که بعد از شکاف در درون جبهه ی ملی اول و اختلاف بین آقای مصدق و آقای کاشانی جنبش با شکست مواجه شد. در جنبش سبز با دو تامحوراساسی به رسمیت شناختن پلورالیزم و تکثر گرایی و عقاید مختلف در درون جنبش و حل مشکلات و اختلاف سلیقه ها با انتخابات آزاد در آینده ، جنبش سعی کرده که تا اینجا اتحاد همه ی نیروها را حفظ کند اما این اتحاد در واقع یک اتحاد پسیوی است باید راهکاری داشت که در عمل و در جریان پیشبرد مبارزه هم بتوان این اتحاد را حفظ کرد.

در این خصوص باز هم روزهای آینده صحبت خواهیم کرد.

اندکی صبر، سحر نزدیک است. تا فردا شاد ، پیروز ،موفق و سرافراز باشید. به امید پیروزی ایران وایرانی.

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: