متن پیاده شده روز یک شنبه 15 شهریور 90

یک شنبه 15 شهریور نود شش سپتامبر 2011 میلادی

امروز درباره چهارده موضوع صحبت می کنیم.

موضوع اول این که خانم فرشته شیرازی از فعالین حقوق زنان بازداشت شده است. دختر او پیشتر به جرم آب بازی دستگیر شده بود. آقای رادان قبل گفته بود که پلیس تحمل آب بازی را ندارد.

موضوع دوم این که شبنم مددزاده زندانی سیاسی و دانشجوی دانشگاه تربیت معلم کرج در نامه بسیار تکان دهنده ای به احمد شهید نماینده سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، شرح فجایعی را که در حق خوداش، برادراش و دیگران می رود را آورده است و می توان گفت که این نامه سند تاریخی در محکومیت نظام ظلم است. او و برادراش هر کدام به پنج سال حبس محکوم شده اند.

نکته سوم این که نشریه شهروند امروز هم توقیف شد. گفته می شود دلیل اصلی این توقیف مصاحبه ای است که در آن با آقای فیروزان، داماد امام موسی صدر، شده است و در آن ایشان گفته است که غیر از جلال الدین فارسی و محمد منتظری که با لیبی و قذافی ارتباط داشته اند، کس دیگری در مقام بالای کشور هست که در تمام این سالیان اجازه نداده است پرونده موسی صدر را دولت ایران دنبال کند. برخی معتقد اند منظور آقای فیروزان شخص آقای خامنه ای است که در دولت هاشمی و چه در دولت خاتمی اجازه پیگیری این پرونده را نداده است.

روزنامه روزگار هم برای دو ماه توقیف شد که بعدا راهی دادگاه شود.

نکته چهارم اینکه آقای محسنی اژه ای درباره حصر آقایان موسوی و کروبی گفته که به نفع خودشان است درضمن ایشان اعتراف کرده که این کار قانونی نیست اما اگر مصلحت نظام ایجاب کند این کار را می کنیم.

نکته پنجم این که کارگران سد مخزنی ژاوه شش ماه است که حقوق نگرفته اند و برای دریافت مطالبات شان دست به اعتصاب زده اند.

نکته ششم این که آقای فریدون عباسی رییس سازمان انرژی اتمی گفت که به شرط لغو تحریم های بین المللی، ایران حاضر است برای پنج سال نظارت کامل آژانس را بر فعالیت ها یش بپذیرد. سخنگوی اتحادیه اروپا گفته ایران باید پیشنهاد خانم کاترین اشتون را می پذیرفت که قدم مثبتی برای اعتماد سازی بود و درباره لغو تحریم ها هم این سازکار در قطعنامه های شورای امنیت پیش بینی شده است.

نکته هفتم این که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده که در پاسخ آتش بس یک طرفه گروه

پژاک گفته که این آتش بس معنی ندارد تا زمانی که آنها در مرزهای ایران هستند.

نکته هشتم این که سایت محافظه کار تعامل نوشته چهارصد نفر از آقازاده ها فقط در انگلیس مشغول تحصیل هستند.

نکته نهم این که نشریه صبح صادق سپاه گفته باید اسکار را تحریم کنیم. سپاه فقط به اسکار کار نداشت که آن هم کار دارد. این نشریه گفته فیلمی را نباید به آنجا بفرستیم و این کشمکش ادامه دارد در حالی که بسیاری معتقد اند قیلم جدایی نادر از سیمین باید به اسکار برود سپاه با آن مخالف است.

نکته دهم این که آقای عیسی جعفری نماینده مجلس گفته در شورای اصول گرایان تقاضای جبهه پایداری برای حذف نماینده های آقای قالیباف و لاریجانی مورد قبول واقع نشده است و همین طور این که این شورا آقای حسینیان را به عنوان نماینده جبهه پایداری نپذیرفته و قرار است به جای او آقاتهرانی برود.

نکته یازدهم این که یک کارشناس روسی در مصاحبه ای پیش بینی کرده که نصب رادار های ناتو در ترکیه روابط ترکیه و ایران را به شدت تیره خواهد کرد.

نکته دوازدهم این که سیف الاسلام و معتصم قذافی دو تن از پسران قذافی در شهر بنی ولید بوده اند که از آنجا فرار کرده اند. چهار شهر در کنترل قبایل طرفدار قذافی است.

نکته سیزدهم این که در 24 ساعت گذشته 9 نفر دیگر به دست نیروهای اسد کشته شده اند.

اما بحث آخر ما درباره تجربه ملل، صحبت درباره کشورهایی است که در آن مخالفین توانستند در مرحله مبارزه اتحادی را میان خودشان به وجود بیاورند. در واقع همین طور که قبلا هم گفته ایم سه شرط پیروزی: اتحاد، برنامه ریزی و حفظ دسیپلین مبارزات بی خشونت است. در خصوص اتحاد، تجربه دانشجویان آتپور را که علیه میلوسویچ فعالیت می کردند را بیا ن می کنیم. من شخصا که با چند نفر از آنها صحبت می کردم می گفتند ما خیلی خوب می دانستیم که 17 ، 18 گروه مخالف در صربستان را باید با هم متحد کنیم و همه روی یک نفر برای در مقابل میلوسویچ قرار گرفتن توافق کنیم. به همین دلیل آقای کوتشونیتسا را انتخاب کردند با این که از او سیاستمدارهای ورزیده تری هم بود ولی آدمی بود که همه بر سر او توافق کردند.

فردا درباره اتحاد و انشقاق در ایران صحبت می کنیم.

اندکی صبر سحر نزدیک است

تا فردا شاد، پیروز، موفق و سرافراز باشید

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: