«نگرانی فزاینده» آژانس از «توسعه محموله هسته‌ای برای موشک‌ها در ایران»

پیش‌نویس گزارش تازه‌ای که قرار است در نشست هفته آینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام این آژانس ارائه شود حاکی از «نگرانی فزاینده» در باره «فعالیت‌های مربوط به توسعه محموله هسته‌ای برای استفاده در موشک‌ها» از سوی ایران است.

خبرگزاری فرانسه با اعلام اینکه پیش‌نویس این گزارش را مرور کرده‌است آن را «گزارشی تازه و حیاتی» توصیف کرد اما درباره جزئیات میزان «توسعه بار هسته‌ای» و «کاربرد موشکی آن» در ایران توضیحی نداد.

موضوع افزایش شک و تردیدها به مقاصد برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد «طرح عملیاتی» برای امنیت جهانی نیروگاه‌های هسته‌ای دو موضوع اصلی دستور جلسه نشست دیدبان هسته‌ای سازمان ملل که قرار است از دوشنبه تا جمعه آینده در وین اتریش برگزار شود.

ایران ماه گذشته به بازرسان آژانس اجازه داد تا از چند محوطه هسته‌ای بازدید کنند اما دیپلمات‌های غربی این اقدام را «یک اقدام تبلیغاتی» نامیده‌اند که «پاسخگوی نگرانی‌هایی که در چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ذکر شده نیست.»

سایمون اسمیت، نماینده بریتانیا در سازمان ملل روز شنبه با اشاره به بازدید بازرسان از ایران به خبرگزاری فرانسه گفت: «شنیده‌ایم که سفیر ایران می‌گوید کشورش فصل جدیدی از همکاری‌ها را با آژانس گشوده‌است، و برای شما نباید جای تعجب داشته‌باشد که از دید ما این بازدیدها را نمی‌شود به هیچ وجه گشایش یک فصل جدید توصیف کرد.»

یک دیپلمات ارشد غربی که نخواسته نامش فاش شود نیز در این پیوند به خبرگزاری آلمان گفت: «اگر همه موارد را سبک و سنگین کنید به این نتیجه می‌رسید که ایران همواره در پیش پای آژانس سنگ انداخته‌است تا بتواند مقررات شورای امنیت را زیر پا بگذارد و در همین اثنا هم اقدامات تبلیغاتی انجام می‌دهد.»

هفته گذشته نیز مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشتند که «ایران با برنامه‌اش برای کسب توانایی جهت تولید مستقل کلیه تجهیزات و مواد هسته‌ای لازم برای اداره برنامه هسته‌ای‌اش پیش می‌رود.»

شورای امنیت سازمان ملل در چهار نوبت تحریم‌هایی بر ایران به خاطر مخالفت تهران با تعلیق فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم اعمال کرده‌است.

اسرائیل نیز که یکی از متحدان مهم آمریکا در منطقه خاورمیانه به شمار می‌آید و گفته می‌شود دست‌کم ۲۰۰ بمب هسته‌ای در اختیار دارد، برنامه هسته‌ای ایران را تهدیدی برای خود ارزیابی می‌کند و حمله نظامی به مراکز هسته‌ای ایران را منتفی ندانسته است.

در مقابل ایران که همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی‌اش تأکید می‌کند، اعلام کرده است، از توان موشکی خود برای دفاع در مقابل حملات احتمالی استفاده خواهد کرد.

در نشست هفته آینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین هم‌چنین قرار است موضوعی هسته‌ای در رابطه با سوریه مطرح شود.

این موضوع مربوط است به یک محوطه بیابانی در سوریه که در سال ۲۰۰۷ از سوی اسرائیل بمباران شد و شورای امنیت می‌گوید که دولت سوریه به احتمال زیاد در این مکان «یک رآکتور مخفی» ایجاد کرده‌است.

برچسب‌ها: ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: