بلر: تغییر رژیم ایران باعث خوش‌بینی به آینده منطقه می‌شود

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا در گفتگویی با روزنامه تایمز دخالت‌های ایران را عامل طولانی شدن درگیری در عراق و افغانستان دانسته است.

آقای بلر گفته است که «تغییر رژیم» در ایران باعث خواهد شد تا «خوش‌بینی نسبت به آینده منطقه» افزایش یابد.

در مورد شرایط کنونی سوریه، نخست وزیر پیشین بریتانیا گفته است که موضع و عملکرد بشار اسد، رئیس جمهوری آن کشور، غیر قابل دفاع است.

آقای بلر در مصاحبه ای با روزنامه دیلی میرور به مناسبت نزدیک شدن سالگرد حملات یازدهم سپتامبر هم گفته است:شکست دادن تروریست های اسلام‌گرای افراطی، یک نسل به طول خواهد انجامید.

آقای بلر همچنین افزود که شمار مسلمانان تندرو دست کم گرفته شده بود.

ده سال پس از حمله به مرکز تجارت جهانی در نیویورک، نخست وزیر پیشین بریتانیا با اشاره به این که ایران حامی گروه‌های تروریست است گفت :» تغییر رژیم در تهران باعث افزایش خوشبینی نسبت به کل منطقه خواهد شد.»

آقای بلرضمن درخواست از جامعه بین المللی برای افزایش فشار بر رژیم بشار اسد گفت: «رئیس جمهوری سوریه نشان داده که قادر به انجام اصلاحات نیست.»

نخست وزیر پیشین بریتانیا همچنین گفت:» بشار اسد در شرایط غیر قابل دفاعی است و هیچ تحولی نمی تواند به ثبات رژیم او منجر شود.»

در مورد افغانستان، تونی بلر گفت اگر از ابتدا می دانست جنگ در این کشور پس از یک دهه نیز همچنان ادامه خواهد داشت، به شدت مضطرب می شد.

نخست وزیر سابق بریتانیا در عین حال افزود که آنچه که اتفاق افتاده باعث نشده است از تعهدش نسبت به جنگی که پس از حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ آغاز شد، ذره ای کوتاه بیاید.

آقای بلر در بخش دیگری از مصاحبه روزنامه دیلی میرر گفت: «عقاید افراطی که باعث انجام حملات یازدهم سپتامبردر آمریکا شد، هنوز وجود دارد.»

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: