متن پیاده شده روز یک شنبه 13 شهریور 90

یک شنبه 13 شهریور نود چهار سپتامبر 2011 میلادی

امروز درباره هشت موضوع صحبت می کنیم.

موضوع اول خروش مجدد مردم ارومیه و تبریز و بسیاری از شهرهای دیگر استان های آذربایجان شرقی و غربی است که شکوهمند تر از هفته گذشته پا در خیابان گذاشتند. در ارومیه نیروهای امنیتی با مردم درگیر شدند به بازار سرپوشیده خیابان امام وارد شدند. در تبریز هم با گاز اشک آور و باتوم نیروهای امنیتی به مردم حمله کردند. صدای تیراندازی با گلوله های پلاستیکی هم شنیده شد.

تدابیر و تاکتیک های حکومت شناخته شده است، سطل های زباله را جمع کرده بود، اس ام اس را قطع کرده بود و در اینترنت و تلفن های موبایل هم اختلال ایجاد کرده بود.

در تهران دعوت شده بود در میدان بهارستان و نزدیکی مجلس تجمع باشد که نیروهای امنیتی مستقر شده بودند اما تظاهراتی اتفاق نیافتاد.

140 روزنامه نگار هم نامه اعتراضی به مسوولان نوشته اند و نسبت به خشک کردن دریاچه اورمیه اعتراض کرده اند. یکی از نماینده های مجلس هم از سرکوب معترضین به مسئله دریاچه ارومیه انتقاد کرده است.

از همه بامزه تر خبر خبرگزاری فارس وابسته به سپاه است که نوشته پنجاه نفر قوم گرا در ارومیه سطل های زباله را آتش زده اند.

من استدعا دارم از همه دوستان که مسئله فیلم و عکس را فراموش نکنید برای این که فیلم و عکس به اندازه خود تظاهرات اهمیت دارد. چند نفر به دور تظاهرات بیستاند و آن را ثبت کنند و روی شبکه اینترنت قرار دهند.

نکته جالبی که یک هموطن آذری به ترکی نوشته بود. ترجمه فارسی اش این می شود که:  برادران عزیزمان! دریاچه ی ارومیه مال ایرانه و آذری ها هم ایرانی اند. حرف درستی که به دوش همه ما می گذارد که از حرکت قهرمانانه ی هموطنان مان در اطراف دریاچه ارومیه پشیبانی کنیم چرا که مسئله ی ملی و متعلق به همه در جریان است.

یک نکته هم جوانان آذربایجانی اعلام  کرده اند که اعتراضاتشان را ادامه خواهند داد و از فضای مسابقه فوتبال هم می خواهند که استفاده کنند برای بلند کردن صدای اعتراضاشان.

نکته بعدی این که در فارس هم درگیری شده بود با دراویش فرقه نعمت اللهی و حکومت نظامی اعلام شد که فضای امنیتی همچنان ادامه دارد.

نکته بعدی این که روز جمعه یک قرار ساده برای آب بازی در پارک آب و آتش تهران هم گذاشته شده بود که ماموران امنیتی پنجاه نفر را دستگیر کردند و تا شب چند نفر را به زندان اوین بردند و جالب است در میان دستگیرشدگان یک پسر بچه دوازده ساله هم با تفنگ آب پاش بوده است. وحشت حکومت از تجمع و با هم بودن از قدرتی است که قول و قراری های اینترنتی ایجاد می کند.

نکته چهارم این که کوروش بخشنده فعال کارگری بعد از این که سه شنبه به دادگاه برده شده بود ماموران امنیتی به منزل اش حمله کردند و او را با ضرب و شتم دستگیر کردند که نگرانی از سلامت او به خاطر مشکلات کمر او ادامه دارد.

نکته بعدی این که فعال همسر احمد قابل بعد از ملاقات با او در زندان وکیل آباد گفته او غیر از مشکلات قلبی مشکل تعادل هم پیدا کرده و چند با در زندان زمین خورده است که نیاز به معالجه دارد اما تا کنون از او دریغ شده است.

نکته ششم این که اولین محموله نفتی فروش رفته در بازار کیش به این شرکت زیر مجموعه وزارت نفت فروخته شد. شرکت نفت ایران خریدار این محموله نفتی از بازار کیش است.

نکته هفتم این که رویترز خبر داده از این که فشار آمریکا بر شرکت های چینی موثر واقع شده است و بسیاری از آن ها پا شان را از پروژهای نفتی ایران بیرون کشیده اند علی رغم این که ایران امتیازات زیادی به آنها می داد.

نکته آخر این که بیست نفر از پزشکان بحرینی که در زندان هستند در اعتراض به محاکمه غیر قانونی در دادگاه نظامی دست به اعتصاب غذا زده اند، دو نفر از فعالین سرشناس بحرین هم بیرون از زندان گفته اند با آن ها همدردی می کنند و دست به اعتصاب غذا می زنند.

تا فردا شاد، پیروز، موفق و سرافراز باشید

به امید پیروزی ایران و ایرانی V

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: