دستبند سبز و فرش قرمز- ابراهیم نبوی

«خارج از تهران» فیلمی حرفه ای، خوش ساخت، واقعی و اصیل از وقایع جنبش سبز است.

 

 

فیلم » خارج از تهران» ساخته خانم » مونیکا ماجونی» مستندساز سرشناس ایتالیایی که یکی از مجریان و برنامه سازان مهم شبکه تلویزیونی رای ایتالیا است و قبلا با فیلم » بخش 54″ به ساختن فیلمی درباره سربازان آمریکایی که پس از بازگشت از عراق دچار بیماری های روحی شده و خودکشی می کردند، با موفقیت و استقبال فراوان بینندگان جشنواره 56 فیلم ونیز سال 2011 که هنوز درحال برگزاری است، مواجه شد.

 

ابراهیم مهتری، نرگس کلهر، مونیکا ماجونی و صنم غیائی در کنار مدیر شبکه تلویزیونی رای سینمایی بر روی فرش قرمز ونیز مورد استقبال مارکومولر با شال های سبزشان راه رفتند تا به سالنی بزرگ که تماشاگران در آن منتظر گروه تولید کننده فیلم بودند، بروند.

 

فیلم » خارج از تهران» به سرگذشت افرادی پرداخت که در وقایع پس از انتخابات قربانی شدند؛ فیلم داستان چهار نفر را دنبال می کند؛ ابراهیم مهتری وبلاگ نویس که در جریان اعتراضات انتخاباتی دستگیر و در زندان مورد آزار و شکنجه قرار گرفت و مجبور شد از طریق ترکیه به فرانسه برود. حسین طباطبایی فیلمسازی که برای حفظ فیلمهای مستندش از جنبش اعتراضی و مردم معترض و بخاطر اینکه مجبور به همکاری با صدا و سیمای تبلیغاتی حکومت نشود و کارنامه اش را که مملو از فیلمهای مستند ایران شناسی و مستندهای مربوط به گفتگوی تمدنها و برخی مستندهای فرهنگی و مردم شناسی بود،  خراب نکند، به ایتالیا رفت و در آنجا ماندگار شد. نرگس کلهر، دختر مهدی کلهر مشاور محمود احمدی نژاد که با فیلمی درباره شکنجه، دو سال قبل به برلین آمد و پس از نمایش فیلم اش راهی جز ماندن در غربت نداشت، در آلمان ماند و حالا در این کشور دومین فیلمش را ساخته است. عباس خرسندی استاد رشته اقتصاد دانشگاه و یکی از فعالان دانشگاهی که در زمان زندانی بودنش تحت فشارهای بسیار قرار گرفت و به همین دلیل وقتی برای مرخصی استعلاجی از زندان بیرون آمد، از مرز کردستان خارج شده و به عراق رفت تا از مرگی که تا کنون چندین زندانی به دلیل فشارهای زندان شاهد آن بوده اند، جلوگیری کند. این چهار شخصیت، در فیلمی حرفه ای، خوش ساخت، واقعی و اصیل از وقایع جنبش سبز حضور یافته اند.

 

فیلم » خارج از تهران» پیش از آن که به نیروهای سیاسی و فعالان سیاسی پرداخته باشد، به قربانیانی پرداخته که به دلیل سرکوب تحت فشار و در نتیجه گریز از کشور قرار گرفتند.

بسیاری از مطبوعات ایتالیا فیلم را اثری تاثیرگذار و ارزشمند ارزیابی کردند. مارکو مولر مدیر فستیوال که در کنار عوامل تولید فیلم حاضر در فستیوال که در بخش های تولید، شخصیت های جلوی دوربین با مونیکا ماجونی همکاری کردند، قرار گرفت و فیلم را اثری زیبا خواند.

 

در کنار بسیاری از فیلمهای ایرانی که توسط ایرانیان خارج از کشور تولید می شود و به داستانهای ده- بیست سال قبل و یا نگاه بیست- سی سال قبل به امروز ایران نگاه می کند، فیلم ماجونی، فیلمی تر و تازه از امروز ایران بود. به نظر می رسد فیلم در جشنواره های سینمایی نیز جای خود را باز کند و طلایه دار فیلمهای دیگری از ایران می شود. فیلمهایی که تنها از سوی ایرانیان ساخته نمی شود، چرا که در بسیاری از کارگردانان امروز در جهان می دانند که دایره التهاب در جهان در حال تغییر، بهترین جا برای زوم کردن دوربین شان است.

ابراهیم نبوی، ونیز، چهاردهم شهریور 1390

برچسب‌ها: , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: