شهروند امروز بار دیگر توقیف شد

جرس: نشریه «شهروند امروز» بار دیگر با تصمیم هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف و به دادگاه معرفی شد.

 
به گزارش خبرگزاری مهر، هیئت نظارت بر مطبوعات در جلسه امروز خود (14 شهریور) نشریه «شهروند امروز» را به دلیل انتشار مطالبی خارج از حدود مقرر در ماده 6 قانون مطبوعات توقیف و به دادگاه معرفی کرد.

 

ماده ۶ قانون مطبوعات تصریح کرده است: «افترا به‌ مقامات‌، نهادها، ارگان‌ها و هر یک‌ از افراد کشور و توهین‌ به‌ اشخاص‌ حقیقی‌ و حقوقی‌ که‌ حرمت‌ شرعی‌ دارند، اگرچه‌ از طریق‌ انتشار عکس‌ یا کاریکاتور باشد.»

مشخص نیست دلیل اصلی توقیف شهروند امروز چیست؛ برخی از رسانه ها دلیل اصلی توقیف این نشریه را مصاحبه با داماد امام موسی صدر می دانند که طی آن وی تاکید کرده بود، جلال الدین فارسی از دلیل و چگونگی ربودن امام موسی صدر مطلع است. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، این توقیف را  با طرح روی جلد این هفته نامه در چند هفته‌ پیش  مرتبط دانسته است.

 

هفته نامه شهروند امروز، چند هفته پیش مونتاژ عکسی از محمود احمدی‌نژاد را، همراه با برخی از اعضای دولت او در لباس‌های دوره صفویه روی جلد خود منتشر کرد. شهروند امروز در مطلبی با عنوان «عاقبت حمد محمود» همراه با تصویر مزبور نوشت: «محمود احمدی‌نژاد هفته گذشته حجت را بر همگان تمام کرد. شش سال پس از آن سفر معروف به نیویورک و بازخوانی ماجرای هاله نور، او نسب دولت خود را به شاه اسماعیل صفوی نسبت داد و ذکر خیری از شاه صفی‌الدین اردبیلی به میان آورد که او نیز هاله نوری در رویا بر سر خود دیده بود.»

پس از انتشار این شماره شهروند امروز، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضایی گفت:«از دادستانی تهران خواسته‌ام مطلب اهانت‌آمیز به رئیس‌جمهور در نشریه شهروند امروز را پی‌گیری کند.»

روزنامه ایران،ارگان دولت نیزخواهان برخورد قضایی با شهروند امروز شده بود. ایران نوشته بود: « شهروندامروز، متعلق به جریان‌های تندروی اصلاح‌طلب، که اعضای هیأت تحریریه آن در فتنه سال ۸۸ نیز نقش داشتند، در طرح روی جلد شماره اخیر خود، کاریکاتوری موهن از رئیس جمهور و اطرافیان وی چاپ کرده است… اکنون افکار عمومی و بخش عمده‌ای از ملت ایران که به منتخب قانونی‌شان توهین شده، منتظر واکنش دستگاه قضایی به این موضوع هستند.»

 

هفته نامه شهروند امروز ازجمله نشریات جذاب و پرمخاطبی بود که از منظراصلاح‌طلبانه و انتقادی وقایع را مورد بررسی قرار می داد . این نشریه از اسفند ۱۳۸۵ تا آبان ۱۳۸۷ به سردبیری محمد قوچانی منتشر می‌شد. اما هیأت نظارت بر مطبوعات درتاریخ ۱۵ آبان سال ۱۳۸۷ این هفته‌نامه را به دلیل غیرواقعی جلوه دادن برخی اقدامات دولت محمود احمدی نژاد توقیف کرد.

شهروند امروز از تاریخ ۱۱ تیرماه سال جاری بار دیگر فعالیت خود را ازسر گرفت و با گذشت کمتر از سه ماه، بار دیگر توقیف شد. در این دوره، سردبیری شهروند امروز با محمدرضا خجسته ‌رحیمی بود.
مضمون مطالب شهروند به قدر لازم واجد تفاوت و حساسیت برانگیز بود که بسیاری از ناظران سیاسی و مطبوعاتی توقیف محتمل آن را در فضای سیاسی کنونی ایران محتمل ارزیابی می کردند.

 

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: