متن پیاده شده روز پنج شنبه 10 شهریور 90

سلام ،

پنج شنبه 10 شهریور 1390- 1 سپتامبر 2011 میلادی

امروز در مورد 15 نکته باهم صحبت می کنیم:

نکته اول اینکه- آقای حسین کروبی به همراه خانواده اش به همراه همسر آقای کروبی با او ملاقاتی داشتند که حسین کروبی نقل می کند که در این ملاقات به آقای کروبی شایعه سازی های اخیر سایت های حکومتی ، امنیتی را درباره توبه نامه نوشتن و غیره به آقای کروبی گزارش داده و آقای کروبی تاکید کرده که من بر مواضع و عقاید خود ایستاده ام و عقاید فکری خودم استوار ایستاده ام و ذره ای هم کوتاه نخواهم آمد.

نکته دوم اینکه- مهدی دیهیمی فعال سیاسی در میاندوآب دستگیر شد و ماموران امنیتی به خانه پدری اش هم هجوم بردند. دستگیری در میاندوآب که گروهی امضاء کرده بودند برای مسئله دریاچه ی اورمیه کاملا» نشان می دهد که حکومت از آذربایجان وحشت دارد و شهرهای آذربایجان ملتهب است.

نکته سوم اینکه- هشت معلمی که در کردستان احضار شده بودند و حکم بازداشت برایشان صادر شده بود، به دلیل اینکه خانواده هایشان به همراه همکارانشان به همراه جمع دیگری از فعالین اجتماع کرده بودند ، نمی روند و تصمیم می گیرند که بمانند و به هرحال ساعت یازده شب آزاد می شوند. این شبیه کاری است که در صربستان دانشجویان می کردند وقتی کسی را میخواستند بگیرند تدارک می کردند تجمع می کردند جلوی اداره پلیس و در واقع هزینه آن دسگیری را تا آن جا که میشد بالا می بردند . به هرحال دادستانی انقلاب در سنندج چهار نفر دیگر از معلمان را احضار کرده.

نکته چهارم اینکه- البرز نورانی دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به جرم تدین به دیانت بهائیت از این دانشگاه اخراج شده. برادر او سماء نورانی یکسال حبس دارد و در زندان است.

نکته پنجم اینکه- در مراسم خانه سینما برای فیلم کوتاه رخشان بنی اعتماد در زمان دریافت نشان ایسفا از انجمن فیلم از دست ناصر تقوایی و جعفر پناهی اعلام کرد که خوشحالم از گرفتن این جایزه از دست پناهی ، ولی خوشحال تر میشدم اگر پناهی میتوانست فیلم بسازد. کیومرث پور احمد دیگر فیلم ساز ما هم در صحبت خودش گفت که آقای مهدی عسگری پور مدیرعامل خانه سینما نمادی از حفظ استقلال خانه سینما در برابر مدیریت فرهنگ ستیز دولتی است و هشدار داد که قذافی و مبارک و صدام حسین وقتی برکنار شدند و آنطوری سرنگون شدند اینگونه سرانجام ها سرنوشت یکایک دیکتاتورهایست که در مقابل نظر و رای مردم خودشان می ایستند.

نکته ششم اینکه- آقای خامنه ای در نماز عید فطر نگرانی خودش را از انتخابات مجلس که پیش روست اعلام کرد و در واقع ترس خودش را از حرکت مردم اعلام کرد. قبلا» آقای خامنه ای در مورد سوریه هم این حرکت مردم سوریه را انحرافی خوانده بود و گفته بود دست آمریکا و اسرائیل در این حرکات آشکار است اما دیروز در صحبت های خودش هیچ اشاره ای در مورد سوریه نکرد نه نفیا» نه اثباتا».

روزنامه فیگارو فرانسه خبر داد از قول منابع خودش که احتمالا» مقامات ایرانی با گروه هایی از مخالفین اسد در یکی از پایتخت های اروپایی ملاقات کردند. احمد آوایی عضو کمیسیون مجلس هم انتقاد کرده از حمایت مطلق از سوریه و معترضین سوری را خود جوش و متدین عنوان کرده . همین آقای آوایی افشا کرده که ما میخواستیم به  انقلابیون لیبی هم کمک بکنیم اما آنها نپذیرفتند.احتمالا» به دلیل همین ناراحتی از دست ردی که لیبی به سینه ی جمهوری اسلامی زده است که آقای خامنه ای در همین نماز عید فطر به شورای ملی انتقالی لیبی در واقع حمله کرد و گفت کسانی که خود را صاحب قضیه می دانند همپیاله های قبلی اند، یعنی قذافی بوده اند.به هر صورت به نظر میرسد که جمهوری اسلامی از یک طرف با مسئله سوریه مشکلاتی پیدا کرده که یا تغییر سیاستهایی را میدهد یا خیلی خوب فهمیده که اسد قابل نگهداری و دفاع نیست و میخواهد خودش را از مهلکه نجات دهدو از طرفی دیگر این کوشش عبثی که میکند در واقع موشی در آش بیانداز و حاجی عن الشریک بگوید و بلکه خودش را به حرکتهای منطقه بچسباند و دست ردی که به سینه اش می خورد از مصر، لیبی به شدت عصبانی اش می کند.

نکته هفتم اینکه- پلیس تهران دیروز از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت حتی در منزل هم جلوگیری کرد. در پاره ای  از شهرهای دیگر هم اینکار را کردند و در شرایطی که اهل سنت در ایران ، در شهرهایی که اکثریت نیستند حتی اجازه مسجد ندارند ، اقامه نماز را در منازل هم نمی توانند داشته باشند.

آقای مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان از این موضوع در خطبه های نماز خودش انتقاد کرده است.

نکته هشتم اینکه- آقای سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه در جمع دیپلماتهای فرانسوی اعلام کردکه با این سیاستهای هسته ای ایران امکان حمله کشور یا کشورهایی هست که طبعات زیادی خواهد داشت .او به کشور خاصی اشاره نکرد ولی اشاره ی روشنش به اظهارات اخیر آقای عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بود که گفته ما درواقع غنی سازی بیست درصدی را ادامه میدهیم، توسعه هم دادیم و توقف هم نمی کنیم.

نکته نهم اینکه- یکی از فرماندهان سپاه سردار قلی زاده در منطقه اورمیه باید بالآخره یک پل ارتباطی بین نسل اول و نسل دوم  سپاه برقرار بشود و در واقع تائید کرده که یک شکاف در سپاه اینگونه هست.نشریه صبح صادق سپاه هم تا بحال چند بار مطرح کرده که کسانی را که بازنشسته می کنند مشکلاتی دارندکه به سراغ جوانترها می روند و آنهارا هم مسئله دار میکنند .لذا باید که در واقع آنها را کنترل کرد.صبح صادق نگرانیش را از سرایت این نارضایتی ها به بدنه سپاه اعلام کرده.

نکته دهم اینکه- آقای محمد تقی رهبر رئیس کمیسیون قضایی مجلس در گفتگو باسایت فردا نزدیک به آقای قالیباف اعلام کرده که فردی با حمایت برخی آقایان هزارو پانصد میلیارد تومان وام بدون هیچ پشتوانه و وثیقه ای در واقع از بانکهای دولتی دریافت میکند. پولی که گفته که صدها کارخانه را میتوان با آن راه انداخت.از جمله بیش از سیصد واحد دامداری کشور که منتظر دویست میلیارد تومان کمک یارانه دولت تا از سقوط نجات پیدا بکنند.

نکته یازدهم اینکه- در مصاحبه زنده ای که شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی داشته ، کارشناس افغانی صراحتا» اعلام میکند که پای پاکستان و ایران در افغانستان دخالت می کنند، خراب کاری می کنند و گفته که حکومت ایران در منطقه منزوی است و هیچ دوستی ندارد و تنهاست.مجری برنامه سعی کرد حرفهای اورا قطع بکند اما او این حرفها را به صورت زنده زد.

نکته دوازدهم اینکه- در سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که هشتاد وهشت نفر زیر شکنجه در زندانهای سوریه کشته شدند که ده نفر آنها نوجوان بودند. این در حالیست که دادستان منطقه حماء اعلام کرد که مدتی قبل دولت سوریه گفته بود او دزدیده شده به همراه راننده و محافظش در یک ویدیویی که روی یوتیوب قرار گرفته اعلام کرده که مجموعا» در زندان های سوریه سیصدو بیست نفر زیر شکنجه تاکنون کشته شدندو تنها در یک روز 31 جولای 72 اعدام شدند. این از آن ویدیوهای تکان دهنده جنایت علیه بشریت است که برای رژیم بشار اسد رقم می زند. به هر صورت حکومت سوریه دیروز خانه به خانه در حمص و حماء به خانه ها حمله می کردو سعی می کرد که مردم را دستگیر بکند.

نکته سیزدهم اینکه- الساعدی قذافی یکی از پسرهای قذافی به سایت العربیه گفته که آماده مذاکره است و در واقع تسلیم کردن خودش به مخالفین ولی سیف الاسلام قذافی دوباره صحبت از می جنگیم و میگیریم کرده، خود قذافی هم پیامی داده به مردم شهر سرت که در واقع زادگاه اوست که باید مقاومت کرد و تسلیم نشد.اتحادیه اروپا قرار است جمعه تحریم علیه بندرگاههای سوریه را بردارد.

نکته چهاردهم اینکه- یک نوجوان در بحرین بعد از نماز عید فطر به گلوله مستقیم گاز اشک آور کشته شد و مجددا» بحرین به غلیان آمده در میدان مروارید(لولو) تظاهرات داشتند. بحرینی ها ، سازمان ملل هم نگرانی خودش را اعلام کرده .

اما در خصوص تجربه ملل که افشاگری های حقوق بشری و غیره را دیروز صحبت کردیم ومثال های ایران و کشورهای دیگر را فردا صحبت خواهیم کردو بحث را ادامه خواهیم داد.

اندکی صبر ، سحر نزدیک است . تا فردا شاد ، پیروز ،موفق و سرافراز باشید. به امید پیروزی ایران و ایرانیان.

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: