وضعیت عبدالله مومنی هر روز بدتر می شود

اگر چه تعدادی از زندانیان سیاسی در روزهای گذشته به مناسبت فرارسیدن عید فطر٬ آزاد شده اند اما برخی دیگر از زندانیان سیاسی در شرایط دشواری روزگار می‌گذرانند و وضعیت آنان وخیم گزارش شده است.

کیوان صمیمی بهبهانی٬ حشمت‌الله طبرزدی٬ حسین رونقی ملکی٬ ابولفضل قدیانی و عبدالله مومنی از جمله زندانیانی هستند که وضعیت جسمی آن‌ها وخیم گزارش شده است و مسوولان زندان نیز در درمان آن‌ها٬ کوتاهی می‌کنند.

 

عبدالله مومنی: دادگاه مجدد

عبدالله مومنی٬ رییس شورای مرکزی و سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت٬ این روزها شرایط دشواری را در زندان پشت سر می‌گذارد.

همسر وی در این زمینه٬ به روز می‌گوید: «متاسفانه هنوز اقدام قابل توجهی برای درمان عبدالله صورت نگرفته است. با شرایطی که زندان دارد  و عدم مرخصی عبدالله٬ شرایط هر روز هم بدتر می‌شود. روزهای اول نگرانی ما تنها از ناراحتی کلیه عبدالله بود٬ بعد بیماری پوستی هم به آن اضافه شد٬ اکنون هم نگران گوش او هستیم. در این مدت بعد از ما‌ه‌ها تلاش و پیگیری موفق شدیم که او را برای ویزیت٬ نزد دکتر ببریم. اما درمان او باید ادامه‌دار باشد٬ ضمن اینکه بارها پزشکان زندان اعلام کرده‌اند که درمان وی تنها در خارج از زندان امکان‌پذیر است و برای این منظور نیز نیاز به مرخصی پزشکی داریم٬ اما هنوز موفق نشده‌ایم نظر مثبت مسوولان را به این مساله جلب کنیم».

فاطمه آدینه‌وند٬ درباره آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی و شکسته شدن حکم برخی از آن‌ها می‌گوید: «به خانواده این زندانیان تبریک می‌گویم. برای من که یکی از عزیزانم در زندان است٬ قابل درک است که این خانواده‌ها چه عذابی می‌کشیدند. این آزادی‌ها و تخفیف حکم‌ها اما٬ مشمول عبدالله نشده است. خود او می‌گفت که حتی نام او در لیستی زندانیانی که می‌توانند شامل عفو شوند٬ قرار نگرفته بود».

وی ادامه می‌دهد: «من هر ماه درخواست مرخصی برای عبدالله می‌دهم. اما تا الان فایده‌ای نداشته است. مسوولان چندین بار به ما گفته‌اند که فکر مرخصی را از سر خود بیرون کنید. دلیل این مساله هم نامه‌ای بود که عبدالله درباره شکنجه‌هایش در زندان نوشته بود. اما من باز هم امیدوارم که موفق شوم اجازه استفاده عبدالله از مرخصی را بگیرم».

وی ادامه می‌دهد: «متاسفانه به جای اینکه به شکایت عبدالله رسیدگی کنند٬ برای او دادگاه‌های جدید تشکیل می‌دهند و او را از حق مرخصی محروم می‌کنند. در ۶ ماه گذشته من فقط یک بار موفق شدم همسرم را از نزدیک ببینم و آن هم روزی بود که او در بیمارستان بود. این با انسانیت و اسلام سازگار نیست که خانواده شهیدی را این‌قدر اذیت کنند».

 

ابوالفضل قدیانی٬ تعویق دادگاه به دلیل بیماری

دادگاه ابوالفضل قدیانی٬ عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران٬که قرار بود به اتهام توهین به رهبری برگزار شود٬ به دلیل شرایط جسمی این زندانی سیاسی٬ به تعویق افتاده است.

همسر این زندانی سیاسی٬ با اعلام این خبر اعلام کرد: «پیش از این به همسرم مرخصی درمانی داده بودند و وی در این مدت در بیمارستان بستری شده بود.اما به دلیل انتقال دیرهنگام وی به بیمارستان٬ یکی از رگ‌های قلبش گرفته و مشکلاتی هم در مجاری ادرار خود پیدا کرده بود. با اینکه این‌مدت به طور شبانه‌روز تحت مراقبت نیروهای امنیتی بود٬ اما مرخصی وی را تمدید نکردند».

درحالیکه قرار بود دادگاه جدیدی برای ابوالفضل قدیانی عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب، روز شنبه پنجم شهریور ماه برگزار شود، همسراین فعال سیاسی از به تعویق افتادن دادگاه همسرش خبر داد.

وی پیش از این به «روز» گفته بود نامه مربوط به مرخصی همسرش به زندان اوین فرستاده نشده بود. وی باردیگر نامه‌ای برای دادستان تهران نوشت تا پزشکی قانونی با ویزیت قدیانی٬ امکان تمدید مرخصی وی را فراهم آورد؛این نامه اما بی‌جواب مانده است.

قدیانی که یکی از مسن‌ترین زندانیان سیاسی بند۳۵۰ زندان اوین است٬ به یک سال حبس تعزیری محکوم شده  اما اخیرا پرونده جدیدی به اتهام توهین به رهبری برای وی تشکیل شده که گفته می‌شود مربوط به مصاحبه‌های وی درباره مسایل روز کشور٬ در زمان مرخصی اول وی است.

 

وضعیت نامساعد صمیمی و طبرزدی

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که وضعیت جسمانی کیوان صمیمی، مدیر مسوول نشریه نامه، در زندان رو به وخامت گذاشته است. یکی از دوستان کیوان صمیمی بهبهانی درباره آخرین وضعیت این عضو  عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، به روز گفت: «متاسفانه‌ آقای صمیمی در زندان وضعیت خوبی ندارد. ایشان مدت‌هاست از مرخصی محروم هستند. وضعیت غذا و بهداشت زندان نیز آن‌قدر بد است که مشکلات بسیاری را برای فرد زندانی به وجود می‌آورد. بخصوص اینکه کیوان دچار آرتروز گردن نیز هست و این مساله مشکلات وی رابیشتر کرده است».

وی ادامه می‌دهد: «گویا در روزهای گذشته غده‌ای نیز در کبد کیوان پیدا کرده‌ اند. نیاز به گفتن نیست که این مساله در صورت صحت می‌تواند خطرات جانی برای زندانی داشته باشد. در صورتی که – خدای ناکرده – این غده بدخیم سرطانی باشد٬ جان کیوان در خطر است و هر یک روز حضوردر زندان و عدم معالجه می‌تواند آسیب‌های زیادی به جسم وی وارد کند. قاعدتا در این میان مسوولان زندان و قوه‌قضاییه مسوول حفظ سلامت زندانیان هستند  و باید امکان درمان وی را فراهمکنند.»

وی ادامه می‌دهد: «هنوز مشخص نیست چرا به کیوان مرخصی نمی‌دهند. برخی می‌گویند به خاطر اعتراضات او و اعتصاب غذا در همبستگی بازندانیان است٬ برخی دیگر نامه‌هایی را که امضا می شود علت این مساله می‌دانند٬ اما هنوز مسوولان جواب مشخصی در این زمینه به خانواده کیوان نداده‌اند».

گفتنی است کیوان صمیمی در دادگاه به ۶ سال زندان محکوم شده است.

فرزند حشمت الله طبرزدی، اعلام کرده وضعیت سلامت پدرش در زندان وخیم شد و طی ماه های گذشته او به عارضه قبلی جدی دچار شده در حالی که  مسولان قضایی به تقاضای خانواده اش برای مرخصی استعلاجی او هیچ پاسخی نداده اند.

علی طبرزدی، فرزند حشمت الله طبرزدی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است: «پنجشنبه هفته گذشته به زندان رجایی شهر کرج برای ملاقات پدرم که رفته بودم او را رنگ پریده دیدم. حدود یکماه ونیم است که مبتلا به عارضه قلبی شده و فشار خونش بالا است.الان هم داروهای قلب و فشار خونش تمام شده که باید از بیرون تهیه کنیم و به او برسانیم. پدرم همین طور مبتلا به نرمی استخوان و مشکلات مزاجی شده است که به نظر به دلیل ماندن طولانی در فضای سربسته، تهویه و تغذیه نامناسب زندان است. زندانیان سیاسی رجایی شهر کرج اجازه استفاده از هوا خوری را در ساعت های خاصی از روز دارند، در ساعت ۲ تا ۴ بعدظهر که عملا به دلیل گرمی هوا ساعت مناسبی برای هوا خوری نیست و عده ای نیز به نشانه اعتراض اصلا از هوا خوری استفاده نمی کنند».

وی اضافه کرده: «یکماه پیش با حاد شدن وضعیت پدرم او را به بهداری زندان منتقل کردند و چند بار هم معاینه شده است اما چون بهداری زندان معاینات عمومی انجام می دهد همه ترس ما این است که شاید عارضه به خوبی تشخیص داده نشده باشد و پدرم نیاز به معاینات تخصصی داشته باشد و به همین دلیل هم تقاضای مرخصی کردیم که متاسفانه هیچ جوابی تا کنون به ما داده نشده است. اصلا وقتی به وکیلش اجازه ملاقات نمی دهند چطور می توان انتظار دادن مرخصی به او را داشت! بقیه زندانیانی هم که از داخل زندان تقاضای مرخصی کرده اند در شرایط خاص و با تحقیر شدید و کلی بالا و پایین به آنها چند روز مرخصی داده شده است. بهرحال ما به شدت نگران پدر هستیم و کاری نیز نمی توانیم برایش انجام دهیم».

برچسب‌ها: ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: