در تظاهرات پس از نماز عید در سوریه چندین نفر کشته شدند

بسیاری از شهرهای سوریه در پایان نماز عید فطر (سه شنبه ۳۰ اوت، هشتم شهریور) شاهد تظاهرات ضد دولتی بوده اند که در جریان آنها، چندین نفر کشته شده اند.

به گفته فعالان سوری، نیروهای امنیتی شش نفر را در استان دارا به ضرب گلوله از پای درآوردند. یک نفر هم در شهر حمص، از مراکز اصلی در اعتراض‌ها علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در اثر تیراندازی این نیروها کشته شد.

یک گروه مدافع حقوق بشر گفته است تیراندازی پلیس به سوی شرکت کنندگان یک تظاهرات بزرگ در الحره نیز سه کشته و چندین مجروح بر جای گذاشت.

بنابر گزارش ها، نیروهای امنیتی در دمشق هم به سوی تظاهرکنندگان آتش گشودند.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید تلویزیون سوریه بشار اسد، رییس جمهوری این کشور را نشان داده که برای شرکت در مراسم عید فطر به مسجدی در دمشق رفته و قبل از آنکه تند از محل برده شود، در حال نوشیدن قهوه و خوردن کیک با دیگر نمازگزاران بوده است.

در روز عید فطر، در بسیاری از مناطق سوریه ارتباطات قطع شده و نیروهای امنیتی در خیابان های اطراف مساجد مستقر شده اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، فعالیت این نیروها بر قبرستان ها نیز متمرکز شده زیرا مردم سوریه در چنین روزی به طور سنتی به زیارت اهل قبور می روند.

طبق گزارش سازمان ملل متحد از زمان آغاز اعتراض‌ها در سوریه در ماه مارس (حدود شش ماه پیش) تا کنون بیش از ۲۲۰۰ نفر کشته شده‌اند.

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: