راهپیمایی بازاریان در صحن بازار و تداوم اعتصاب

خبرگزاری هرانا – دیروز، روز کم‌سابقه‌ای در بازار تهران بود. صنف پارچه که از ابتدای ماه رمضان در اعتراض به شیوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده، اعتصاب کرده بودند، دیروز در محوطه‌ی بازار تهران دست به راهپیمایی زدند.

به گزارش کلمه، آنها ابتدا با تجمع در حد فاصل بازار خیاط‌ها و بازار عباس‌آباد، خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند. اما رئیس اتحادیه که به سرعت در جمع معترضان حضور یافته بود، خواستار بازگشایی مغازه‌ها شد و اعلام کرد که پیگیری برای تحقق خواسته‌های بازاریان ادامه دارد.

اما سخنان او به فریادهای اعتراضی کسبه ختم شد و سپس تجمع‌کنندگان به قصد راهپیمایی در محوطه‌ی بازار حرکت کردند. آنها ابتدا به سمت بازار طلافروشان حرکت کردند و با شعار «بازاری با غیرت، حمایت حمایت» و «بازاری باغیرت، اتحاد اتحاد» و همچنین سر دادن شعار «الله اکبر» خواهان حمایت بقیه‌ی اصناف از خود شدند.

بر اساس این گزارش، با رسیدن جمعیت به بازار طلافروشان، کسبه‌ی این صنف با خاموش کردن چراغ و تعطیلی مغازه‌های خود، به حمایت از صنف پارچه پرداختند. جمعیت در ادامه به سمت بازار کفاش‌ها و بازار متری‌فروش‌ها رفت و بعد از آن به سمت حمام چال و مغازه‌های صنف پوشاک رفتند و با تجمع در مقابل پاساژ ملی و ملت که از مراکز اصلی خرید و فروش پوشاک است، خواستار حمایت این صنف شدند.

این گزارش حاکی است که کسبه‌ی صنف پوشاک هم مانند طلافروشان با خاموش کردن چراغ و تعطیل کردن مغازه‌هایشان به جمعیت معترض پیوستند. بدین ترتیب در نهایت علاوه بر مغازه‌های صنف پارچه و بنکداران، دیروز اکثر مغازه‌اه در بازار مسگرها، بسیاری از مغازه‌های طلافروشان، پوشاک‌فروشان و فرش‌فروشان نیز تعطیل بود.

طبق این گزارش، راهپیمایی و اعتراض دیروز بازاریان تا زمان اذان ظهر ادامه داشت و در نهایت در مقابل امامزاده زید، واقع در بازار خیاط‌ها، به اتمام رسید. معترضان قرار گذاشتند در صورتی که دولت پاسخ مناسبی به این اعتراضات ندهد، روز یکشبنه – امروز – ساعت ۱۱ صبح از بازار خیاطها و مقابل امامزاده زید به راهپیمایی اعتراضی خود ادامه دهند؛ تصمیمی که امروز با حضور گسترده‌ی نیروهای امنیتی و لباس شخصی، محقق نشد.

اما با این حال در وضعیت اعتصاب صنف پارچه و التهاب بازار تغییری ایجاد نشده است، و این پاسخی صریح به اتهام‌پراکنی‌های رسانه‌های اقتدارگرا، و واقعیت ناخوشایندی برای مسئولان دولتی است که تا هفته‌ی قبل، با لحنی تهدیدآمیز با بازاریان سخن می‌گفتند و آنها را قاچاقچی، متوهم و سوء‌استفاده‌چی می‌نامیدند.

آخرین تهدید از این نوع، مربوط به غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده اصولگرای مجلس بود که گفته بود: «در صورت بسته ماندن مغازه‌ها، پارچه‌فروشان با برخورد نیروی انتظامی مواجه‌می‌شوند.» اما امروز روزنامه جهان صنعت نوشت که «اعتصاب‌کنندگان می‌گویند اجرای مالیات بر ارزش‌افزوده منجر به رکود بازار می‌شود» و تاکید کرد: «شواهد حاکی از آن است که بازاری‌ها دست از اعتصاب نخواهند کشید مگر با برآورده شدن خواسته‌شان چرا که به گفته‌ی آن‌ها اجرای مالیات بر ارزش‌افزوده در راستای حمایت از دولت و به ضرر مردم است از این رو اعتصاب ادامه دارد» و «آن‌ها حاضر به معامله با سازمان مالیاتی نیستند.»

اعتصاب‌کنندگان بازار تهران، که به نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده اعتراض دارند، قصد داشتند امروز هم به مانند دیروز، راس ساعت ۱۱ دست به راهپیمایی در محوطه‌ی بازار بزنند. اما از ساعات آغازین صبح، حضور پرتعداد نیروهای امنیتی لباس شخصی، خبر از فضای سنگینی می‌داد که قرار است در روز یکشنبه بر بازار سنتی تهران حاکم باشد. حضور این نیروها در نهایت مانع از برگزاری راهپیمایی شد، اما نتوانست در تصمیم بازاریان برای ادامه‌ی اعتصاب تغییری ایجاد کند.

برچسب‌ها: ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: