گزارش اختصاصی از حمله ماموران به مراسم ختم سحابی ها

جــرس: در حالیکه قرار بود مراسم ترحیم مهندس عزت الله سحابی و همچنین مرحوم هاله سحابی امروز(پنجشنبه) در مسجد حجت ابن الحسن واقع در سهرودی شمالی تهران برگزار شود، نیروهای امنیتی و یگان ویژه و همچنین لباس شخصی ها، با برقراری جو پلیسی و ارعاب، ضمن برهم زدن مراسم، تعداد زیادی از سوگواران و شرکت کنندگان را بازداشت کردند و به محل های نامعلوم انتقال دادند.
به گزارش جرس، قرار بود بر اساس اعلام خانواده سحابی، مراسم ترحیم و یابود مهندس سحابی و هاله سحابی ساعت چهارده امروز در مسجد حجت ابن الحسن واقع در سهرودی شمالی برگزار شود، اما حضور متراکم نیروهای امنیتی و بستن در مسجد از سوی آنها موجب شد تا جمعیت به شکل پراکنده در اطراف مسجد در حوالی خیابان سیدخندان پراکنده شوند.
بر اساس این گزارش، از پل سیدخندان تا میدان پالیزی ترافیک شدید برقرار شده و تا لحظۀ ارسال گزارش، اتومبیل ها به نشانه اعتراض به گاردهای ضد شورش، مدام بوق های خود را به صدا در می آورند.
همچنین اعضای خانواده سحابی که مظلومانه روبروی ساختمان شهرداری منطقه هفت تهران ایستاده اند، با صبر و حوصله به ماشین هایی که از دلیل استقرار نیروهای امنیتی می پرسند، اطلاع رسانی می کنند. گفتنی است بسته شدن دربِ مسجد موجب شده است تا خانواده مرحوم سحابی در اطراف میدان پالیزی پراکنده شده و برخی از آنها نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
خانم مسنی که روسری و مانتوی سیاه بر تن دارد، سرش را به ماشینی نزدیک می کند که از او درباره ضرب و شتم مردم می پرسد و وی پاسخ می دهد:» قرار بود مراسم مهندس سحابی را در مسجد برگزار کنیم که اجازه ندادند، مرد سرش را ماشین بیرون می آورد و می گوید، همانکه دخترش را هم دیشب کشتند؟»
یکی دیگر از بستگان خانواده سحابی می گوید:»اگر اجازه برگزاری مراسم یادبود می دادند، اینطور فضا شلوغ نمی شد. ما به اندازه کافی داغدار هستیم و نمی شود که یک خانواده را اینقدر زجر داد و پاسخی نشنید. ما هنوز صبوری را می دانیم و می توانیم این سختی ها را تحمل کنیم اما اگر اجازه می دادند برای این دو مرحوم در مسجد نماز و فاتحه ای خوانده شود، مطمئن باشید که این همه از جوان ها را دستگیر نمی کردند. گویی دلشان می خواهد که مدام مردم و جامعه را متشنج کنند. متاسفم که همین مسجد را هم از ما گرفته اند.»
بر اساس گزارش مذکور و همچنین اظهارات شاهدان عینی، ممانعت از ورود به مسجد و قفل شدن در آن موجب شده تا شرکت کنندگانی که قصد حضور در مراسم یابود خانواده سحابی را داشتند، شعار هایی چون «یا حجت ابن الحسن، ریشه ظلم را بکن» سر بدهند، که همین سبب شد نیروهای امنیتی به یک باره با باتوم به جمعیت حمله کنند.
گزارش یک شاهد عینی می افزاید «هر کسی به گوشه ای فرار می کند. تعدادی از لباس شخصی ها تا پارک اندیشه گروهی را نشان کرده اند و به دنبال جمعیت می دوند. جمعیتی از خانواده ها و دختران و پسران بی خبر از همه جا سراسیمه پارک اندیشه را ترک می کنند تا نیروهای لباس شخصی و موتورسوارها فضای پارک و محیط آرام شهروندان را از جمعیت خالی کنند. مغازه ها و آب میوه فروشی های معروف خیابان پالیزی و ردیف مغازه های دیگر به همراه پاساژ اندیشه کلا بسته است. ماموران امنیتی آنها را تحت فشار قرار داده اند که مغازه هایشان بسته باشد.»
گزارش خبرنگار جرس در ادامه آورده است «لطف الله میثمی، که علاوه بر عضويت در انجمن اسلامي دانشجويان، عضو جبهه ملي ايران و نهضت آزادي نيز بوده است، از جمله شرکت کنندگان در این مراسم بود، که متاسفانه با وجود نابینایی و بیماری ایشان، ماموران امنیتی چند بار او را محکم هل داده و اقدام به اذیتش کردند.»
گزارش ها همچنین می افزاید «گروهی از نوجوانان لباس شخصی نیز که دوربین عکاسی به همراه داشتند، به طور سازماندهی شده، بعد از دستگیری جوانانی که قصد فرار از دست نیروهای امنیتی داشتند آنها را دوره کرده و با بازداشت آنها، به سمت ون های یگان ویژه می بردند.
بر اساس این گزارش، بیش از صد موتور سوار نیز، باتوم به دست با کوبیدن روی خودروهای عبوری و ایجاد رعب و وحشت ، در اطراف میدان سیدخندان حدفاصل سهروردی شمالی تا میدان پالیزی مانور می دهند.
اگرچه آمار دقیقی از دستگیر شده ها در دست نیست، اما ماموران در هر گوشه اقدام به ضرب و شتم و دستگیری افراد کرده و آنها را با توهین و افترا به سمت ماشین های انتظامی می بردند.
طبق آخرین خبرها، عروس مهندس عزت الله سحابی، سعید مدنی و تعدادی دیگر از فعالان سیاسی در مراسم امروز بازداشت شدند.
همچنین امین احمدیان، همسر بهاره هدایت دانشجوی زندانی، و تعدادی دیگر از دانشجویان از جمله کسانی هستند که بازداشت شده و تا این لحظه آزاد نشده اند.
هدایت غضنفری یکی از دوستان خانوادگی مرحوم مهندس سحابی نیز، در جریان حمله نیروهای امنیتی بازداشت شد، که منابع آگاه می گویند که وی تومور مغزی دارد و به تازگی عمل شده است و حتی یک ضربه به سر او ممکن است باعث ضایعات جبران‌ناپذیر یا حتی مرگش شود.
بر اساس این گزارش، بر اثر ضرب و شتم وحشیانه مادران صلح و مادران عزادار توسط لباس شخصی ها، آنها در مقابل مسجد فریاد «یا زهرا» سر داده و بست نشسته اند.

 

Advertisements

برچسب‌ها: ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: