توقیف صادرات غیر مجاز ٩ هلی کوپتر ویژه به ایران و بازداشت هشت نفر در اسپانیا

جــرس: بنا به گزارش رسانه های اسپانیایی، پليس آن کشور روز پنجشنبه ٢۶ ماه مه اعلام کرد که از صدور غيرقانونی ۹ فروند هليکوپتر بل-۱۱۲ به ايران جلوگيری کرده و هشت نفر از جمله سه ايرانی را در اين رابطه بازداشت کرده است.
بر اساس گزارش سی ان ان، هليکوپترهای بل-۱۱۲ در حمل و نقل نيروها و تجهيزات نظامی مورد استفاده قرار می‌گيرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات اسپانيايی گفته‌اند که در عمليات پليس اين کشور پنج تاجر اسپانيايی که مظنون به تلاش برای فروش اين هليکوپترهای نظامی آمريکايی به ايران هستند، و سه ايرانی که متهم به مذاکره برای خريد غيرقانونی وسايل نظامی هستند، دستگير شدند.

پليس اسپانيا در بيانيه‌ای افزود که اين عمليات در شهرهای مادريد و بارسلون صورت گرفته است و پنج نفر در مادريد و سه نفر ديگر در بارسلون دستگير شده‌اند.

پليس اسپانيا همچنین یادآور شد که در اين عمليات قطعات يدکی هواپيما نيز که به نظر می‌رسد قرار بود به ونزوئلا صادر شود، توقيف شده است.

مقامات اسپانيايی نیز می‌گويند که شرکت‌های اسپانيايی موفق به اخذ اجازه برای صدور وسايل نظامی و يا کالاهايی که می‌توانند کاربرد دوگانه داشته و در عمليات نظامی از آنها استفاده شود، نشدند.

بر اساس گزارش مذکور، اين شرکت‌های اسپانیایی هليکوپترها را در انبار نگهداشته و قصد داشتند پس از پياده‌سازی آنها، قطعات را به ايران بفرستند.
پليس اسپانيا می‌گويد عمليات پس از آن صورت گرفت، که سه خريدار ايرانی وارد اين کشور شدند.
همچنین آمده است که پلیس اسپانیا، هلیکوپترهای مذکور را در جریان یورش به چند محوطه صنعتی در مادرید و شهرهای دیگر اسپانیا کشف و ضبط کرده است.
گزارش ها حاکی از آن است که ارزش هلیکوپترها و قطعات یدکی ضبط شده ۱۰۰ میلیون یورو (۱۴۰ میلیون دلار) است.
ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای غربی، جمهوری اسلامی را، علاوه بر تحریم های موشکی و نفتی و کشتیرانی – که مربوط به پروژه اتمی هستند- مشمول تحریم های تسلیحاتی نیز قرار داده اند.

Advertisements

برچسب‌ها: ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: