طنین شعار “یا حسین میرحسین” در مراسم خاکسپاری ناصر حجازی

جرس: نزدیک سی هزار نفر از شهروندان که برای مراسم خاکسپاری ناصر حجازی در قطعه‌ی نام‌آوران بهشت زهرا حضور یافته بودند علاوه بر شعارهایی در تحسین منش و اخلاق این اسطوه فوتبال ایران به طرح شعارهایی در حمایت از جنبش سبز پرداختند.
به گزارش «جرس»، حاضران در این مراسم ابتدا شعارهایی نظیر «اسطوره‌ی مردمی، همینه همینه»، «این‌همه لشگر آمده، به عشق ناصر آمده»  سر می دادند اما  پس از دقایقی شعارهای «ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما» از سوی جمعیت سرداده شد که در نتیجه آن، نیروی انتظامی به حاضران هجوم آوردند.

منابع «جرس» می گویند که پس از متشنج شدن فضا، طنین شعارهای » یا حسین – میرحسین» و » پلیس آل سعود؛ اه اه اه اه» در فضا پیچید. برخی فیلم ها هم که از خاکسپاری ناصر حجازی در بهشت زهرا منتشر شده، عزادارانی را نشان می دهد که شعار » مبارک، بن علی نوبت سید علی » سر می دهند. در همین حال نزدیک 15 هزار نفر از جمعیت که صبح امروز(چهارشنبه) در مراسم تشییع پیکر حجازی در ورزشگاه ازادی حضور یافته بودند نیز شعارهایی نظیر» زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و » ناصرخان حجازی آزادی ات مبارک » سر دادند. آتیلا حجازی فرزند ناصر حجازی با تشکر از حضور انبوه عزاداران در مراسم سوگ پدرش گفته است که من از دیدن این جمعیت لذت می برم.

برخورد نیروهای امنیتی با شعاردهندگان در مراسم تشییع پیکر ناصر حجازی
حجازی با غیرت، حرف تو حرف ملت
برخورد نیروهای امنیتی با شعاردهندگان در مراسم تشییع پیکر ناصر حجازی
جــرس: بنا به گزارش های رسیده از سوی منابع خبری و شاهدان عینی، در جریان مراسم تشییع پیکر ناصر حجازی، اسطوره فوتبال ایران در استادیوم آزادی، که با حضور هزاران نفر از مردم برگزار شد، گروهی از حضار که شعارهای آزادیخواهانه سر می دادند، توسط نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها بازداشت و به محلهای نامعلوم منتقل شدند.

همزمان خبرگزاری ها گزارش دادند که پیکر مرحوم حجازی، در حالیکه هنوز خانواده وی به بهشت زهرا نرسیده بودند، توسط مقامات دفن شد.
روز چهارشنبه مراسم تشییع پیکر اسطوره مردمیِ فوتبال ایران در حالی در ورزشگاه آزادی و دور از شهر برگزار شد، که نهادهای امنیتی با تحت فشار قرار دادن برگزار کنندگان مراسم، از برگزاری آن در ورزشگاه سی هزار نفرۀ امجدیه (شیرودی) تهران جلوگیری کرده و برای کنترل و سرکوب احتمالی جمعیتِ ناراضی، آنرا – به بهانه ظرفیت بیشتر- به جادۀ خارج از شهر انتقال داده بودند.
به گزارش رسیده به جرس «جو مراسم از آغاز امنیتی و با حضور گسترده نیروهای انتظامی همراه بود. در آغاز مراسم، بارها مردم نسبت به برخورد نیروهای امنیتی- انتظامی واکنش نشان داده و فریاد «خجالت خجالت» سر می دادند و حین مراسم نیز، با ورود صفایی فراهانی، از فعالان جنبش سبز، گروهی از آنان به تشویق وی و فریاد «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» سر دادند.»
تصاویر و ویدئوهای ارسالی حاکی از آن است که در مبادی و نواحی مختلف ورزشگاه، سرود های «ای ایران» و «یار دبستانی» و همچنین شعارهای جنبش توسط جمعیت سر داده می شد.
بر اساس گزارشهای رسیده به جرس در حین مراسم، بارها شعارهایی در انتقاد از مقامات حکومتی و رسانه های وابسته – که سعی در سانسور و بایکوت حجازی داشته اند- سر داده شد… بر اساس گزارش شاهدان، در انتهای مراسم و در حال خروج نیز، بعد از سر دادن شعار «موسوی، کروبی، آزاد باید گردد» و «یا حسین میرحسین«، همچنین «حجازی با غیرت، حرف تو حرف ملت«، لباس شخصی ها که در حال فیلمبرداری از چهره ها نیز بودند، به مردم حمله ور شدند و حداقل سه نفر مرد و یک دختر جوان در خروجی پارکینگ سه، دو نفر در جایگاه ۱۶ و یک نفر در کنار جایگاه اصلی، مورد ربایش و بازداشت ماموران قرار گرفتند.
این گزارش می افزاید: از نکات قابل ذکر دیگر اینکه در مراسم امروز، لباس شخصی های زن، به صورت متحدالشکل حضور داشته و شدیدا با خانم ها برخورد می کردند.
دفن بدون حضور خانواده و مردم
سامانه خبری خبرآنلاین عصر چهارشنبه همچنین گزارش داد که در حالی که هنوز خانواده حجازی به بهشت زهرا نرسیده بودند، پیکر او دفن شد.

براساس این گزارش، پیکر مرحو ناصر حجازی ظهر امروز در غیاب خانواده و طرفداران او، در حالیکه همگی در ترافیک مسیر داخلی بهشت زهرا مانده بودند، توسط مقامات آن محل دفن گردید.

از نکات دیگر در مراسم بهشت زهرا، شعار مردم با مضمون «ناصر ما نمرده، این دولتِ که مرده»، «یا حسین میر حسین» و «موسوی، کروبی آزاد باید گردند» و آرایش نیروهای گارد ضد شورش در برابر آنها بود.
بایکوت خبری رسانه ملی
در کنار موارد فوق و در حالیکه طی ماههای گذشته و بعد از انتقادات تند مرحوم حجازی از شرایط فعلی کشور و هشدار به دولت در مورد تداوم وضع فعلی، وی از سوی رسانه ملی مورد بی مهری و بایکوت قرار گرفته بود، امروز آتیلا حجازی در صحبت های خود اظهار داشت: من از تمام مردم که در مراسم پدرم شرکت کردند، تشکر می کنم. واقعا سنگ تمام گذاشتند و اما گله دارم از صدا و سیما که در طول این چند روز، یک بار در برنامه های تلویزیونی اعلام نکردند که مراسم پدرم چه زمانی برگزار می شود. اگر زمان مراسم امروز اعلام می شد، جمعیت بیشتری به ورزشگاه آزادی می آمد و مراسم با شکوه بیشتری برگزار می شد.

تشییع و تدفین پیکر مرحوم ناصر حجازی در میان شعارها و سوگ مردمی
شعار حجازی بلند شو، ایرانی بی قراره
جــرس: در جریان مراسم تشییع و وداع با مرحوم ناصر حجازی، قهرمان ملی ایران و ورزشکار مردمی، پیکر وی با نواختن مارش سوگ توسط گروه سرود ارتش وارد زمین فوتبال ورزشگاه آزادی شد و در میان چشمان اشکبار و شعارهای مردم، دور زمین گردانده شد.

پس از آنکه پیکر ناصر حجازی برای آخرین بار در ورزشگاه آزادی دور افتخار زد، درون دروازه قرار گرفت و توسط علیپور بر آن نماز خوانده شد. این در حالی بود که قبلا اعلام شده بود سیدحسن خمینی بر پیکر حجازی نماز خواهد خواند.
به گزارش ایسنا، پیش از اینكه تابوت ناصر حجازی وارد ورزشگاه شود، همسرش در میان دروازه رفت و به یاد ناصر حجازی چند لحظه‌ای را درون دروازه نشست تا خاطره همسرش زنده شود.
همچنین پس از آن گروهی از پرسنل ارتش، پیكر ناصر حجازی را بر دوش گرفتند و در حالی كه تماشاگران یاحسین سر می‌دادند، حجازی آخرین دور افتخارش را در ورزشگاه زد.
از جمله نكات مراسم تشییع پیكر حجازی غم و اندوه و چشمان اشكبار هم‌دوره‌ای‌ها، خانواده‌اش و بویژه بازیكنانی همچون مهدی رحمتی، وحید طالبلو و فرهاد مجیدی بود كه تابوت او را همراهی می‌كردند. مردم پس از فریادهای یاحسین غریو لااله الا الله سر دادند و تابوت ناصر حجازی را همراهی كردند.
در حین این مراسم، ناگهان علی دایی كه در ورزشگاه حضور داشت، به سمت آتیلا حجازی رفت و او را در آغوش گرفت و دقایقی گریه كرد. دایی سپس به سمت پیكر حجازی رفت و بر تابوت وی بوسه زد. (علی دایی ورزشکاری بود که توسط مرحوم حجازی کشف و به فوتبال کشور معرفی شد.)
در این مراسم، مردم مدام شعارهای «حجازی بلند شو، ایرانی بی قراره»، «عزا عزاست امروز، روز عزست امروز، ایرانی با غیرت صاحب عزاست امروز» سر می دادند.
در اولین گزارش ها اعلام شد که حدود بیست هزار نفر در ورزشگاه حضور داشتند و آتیلا حجازی در صحبت های خود اظهار داشت: من از تمام مردم که در مراسم پدرم شرکت کردند، تشکر می کنم. واقعا سنگ تمام گذاشتند و گله دارم از صدا و سیما که در طول این چند روز، یک بار در برنامه های تلویزیونی اعلام نکردند که مراسم پدرم چه زمانی برگزار می شود. اگر زمان مراسم امروز اعلام می شد، جمعیت بیشتری به ورزشگاه آزادی می آمد و مراسم با شکوه بیشتری برگزار می شد.
گفتنی است مرحوم ناصر حجازی بعد از انتقاداتی که به عملکرد دولت و وضعیت فعلی داشت، مدتها صدا و سیما مورد بایکوت قرار گرفته بود.
علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال گفته است: فقدان ناصر حجازی بسیار سخت و دشوار است و در پاسخ به اینکه آیا این قدردانی فقط زمانی که شخص را از دست می‌دهیم صورت می‌گیرد خاطرنشان کرد: این طور نیست. در زمانی که حجازی بیمار بود نیز خیلی‌ها به ملاقات او رفتند و تمام امکانات را برای بهبود او فراهم کردند .
وی در حالی این ادعا را انجام داد که طبق تمام قرائن و تاکید مرحوم حجازی، هیچ کمکی – حتی از دولتی ها- در رابطه با معضل خود دریافت نکرده بود.
بعد از درگذشت، به یادشان می افتیم
رییس سابق كمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفته است: حجازی انسانی آزاده بود كه سعی می‌كرد همیشه حرف حق را بزند و به همین دلیل طرفداران زیادی داشت.
وی ادامه داد: مردم ثابت كردند كه چقدر به او علاقه‌مند هستند. اما متاسفانه قاعده در كشور ما این است كه وقتی كسی را از دست می‌دهیم، بیشتر تحویلش می‌گیریم. امیدوارم پس از درگذشت حجازی این قاعده را بشكنیم. در حال حاضر افرادی زیادی هستند كه بین مردم دارای محبوبیت و مقبولیت بالایی هستند، كه متاسفانه خانه‌نشین شده‌اند.
مهدی رحمتی، دروازه بان حال تیم ملی فوتبال نیز گفت «ورزشگاه آزادی یکی از تاریخی‌ترین روزهای خود را دید و من به غیرت و تعصب مردم ایران افتخار می‌کنم.»
آرام گرفت
بر اساس گزارش شاهدان عینی، پیکر ناصر حجازی سپس به بهشت‌زهرا منتقل شد، که بدلیل حضور پرشمار علاقه‌مندان، ترافیک شدید و سنگینی در مسیرهای منتهی به بهشت‌زهرا وجود داشت. پیکر آن مرحوم پس از انتقال به بهشت‌زهرا در قطعه ٢۵۵ ردیف ۵٧ شماره ۱٢ قطعه نام‌آوران و هنرمندان به خاک سپرده شد و بدین ترتیب ناصر حجازی در خانه ابدی آرام گرفت.
حضور صفایی فراهانی

به گزارش تحول سبز، حضور مهندس محسن صفایی فراهانی ریئس پیشین و موفق فدراسیون فوتبال در این مراسم با حاشیه های خاصی همراه شد.

حضور مهندس صفایی فراهانی چهره مردمی و فعال سیاسی و نماینده مجلس ششم که در جریان حوادث پس از انتخابات به جهت حمایت از مهندس موسوی و شیخ مهدی کروبی بارها بازداشت و به شش سال حبس نیز محکوم شده است، سبب شد تا جمعیت حاضر در مراسم در بین شعارهای تسلیت خود به خانواده حجازی شعارهایی همچون “زندانی سیاسی آزاد باید گردد” و “اسطوره مردمی صفایی، حجازی” سَر دهند.
Advertisements

برچسب‌ها: , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: