بازداشت و اخراج دانیال اوجی، دلارا دارابی و رضا قاضی نوری سه دانشجوی تهران و مازندران

جــرس: در ادامه موج بازداشت و تهدید و اخراج دانشجویان بهایی در ایران،  دانیال اوجی، دانشجوی کامپیوتر دانشگاه علمی آزاد بهائیان در آخرین ساعات اول خرداد ماه ۱۳۸۹ بازداشت و دلارا دارابی دانشجوی ترم ۸ رشته فیزیک دانشگاه مازندران که هیچ گونه پرونده‌ سیاسی و انضباطی در این چهار سال برای وی تشکیل نشده بود، به حراست دانشگاه مازندران احضار شد و از حضور وی در کلاس های درس ممانعت بعمل آمد.
همزمان گزارش رسید که بر اساس رای کمیته مرکزی وزارت علوم، رضا قاضی نوری دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران که در مرحله دفاع از پایان نامه قرار داشت، از ادامه تحصیل محروم شده است.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، دانیال اوجی، دانشجوی (متولد ۱۳۶۷) محروم از تحصیل در دانشگاههای دولتی و آزاد که در دانشگاه آنلاین مختص به بهاییان تحصیل می کرد، در روز یکم خرداد بازداشت شده است.
لازم به ذکر است سیزده نفر از افراد مرتبط با دانشگاه علمی آزاد بهاییان در تهران، اصفهان، شیراز و ساری بازداشت شدند و آخرین اسامی بازداشت شدگان عبارتند از: محمود بادوام، کامران مرتضایی، رامین (هارپاگ) زیبایی، وحید مختاری، امان الله مستقیم، فواد مقدم، افروز فرمانبرداری، شاهین نگاری، نوید اسدی، امیر هوشنگ امیرتبار، سهیل قنبری، صدف ثابتیان و فرهاد صدقی.
همچنین چندی پیش دلارا دارابی دانشجوی ترم ۸ رشته فیزیک دانشگاه مازندران که هیچ گونه پرونده‌ی سیاسی و انضباطی در این چهار سال برای وی تشکیل نشده بود، به حراست دانشگاه مازندران احضار شد و از حضور وی در کلاس های درس ممانعت بعمل آمد.
به گزارش رهانا، یکی از نزدیکان این دانشجوی ساکن ساری گفت: «دلارا در تمام فرم هایی که در این چهار سال تکمیل کرده بود اعتقادش به دیانت بهایی را قید کرده بود، اما پس از این که چندی پیش بار دیگر با سوال مسوولین اموزش دانشگاه مواجه شد و دینش را بهاییت اعلام کرد به او گفته شد فعلا در کلاس ها حاضر نشود و پس از آن احضارهای پی در پی اش به حراست دانشگاه مازندران شروع شد و در نهایت حکم اخراج از دانشگاه را دریافت کرد.»

بر اساس گزارش مذکور، در این هفته دستور قطعی اخراج این دانشجو صادر شد، اما با وجود همه‌ی پی گیری‌ها هیچ گونه حکمی مبنی بر این تصمیم دانشگاه، به وی و خانواده اش تحویل داده نشد.
گفتنی است بشیر زاهدی دانشجوی ریاضی کاربردی ورودی ۸۶ دانشگاه مازندران نیز سال گذشته به دلیل بهایی بودن در ابتدا حکم یک ترم محرومیت از تحصیل را دریافت کرد،اما وی نیز در نهایت با کش و قوس های فراوان، برای همیشه از تحصیل محروم شد وبا حکم اخراج از دانشگاه مواجه شد.
مونا مودت دانشجوی ساکن بابلسر نیز که پدر وی مدتی را بدلیل بهایی بودن در زندان گذرانده بود، دانشجوی دیگری بود که در آذر ۸۹ از این دانشگاه اخراج شد. وی در رشته‌ی تحصیلی زبان و ادبیات انگلیسی مشغول به تحصیل بود.
بر پایه این گزارش در سال ۸۷ نیز فاران خان یغما دانشجوی ریاضی محض ورودی ۸۵ به دلیل اعتقاد به دین بهایی از این دانشگاه اخراج شده بود، همچنین سارا محبوبی ساکن شهرستان ساری و نسیم یوسفی دیگر دانشجویانی بودند که در سال ۸۹ از همان ترم اول بخاطر بهایی بودن از تحصیلشان ممانعت بعمل آمد.
گفتنی است سارا محبوبی بار اول در ۲۹ خرداد سال۸۹ با یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شد و در ۲۰ فروردین سال ۹۰ نیز دومین بازداشت این شهروند ۲۱ ساله ی بهایی رقم خورد، که پس از گذراندن مدتی بازداشت در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات ساری با قید وثیقه از زندان آزاد شد.
در هفته‌های اخیر فشارها بر جامعه‌ی بهایی بیش از پیش افزایش یافته، به طوری که اخیرا تعدادی از مدرسان و مسوولان دانشگاه آنلاین بهاییان نیز بطور همزمان در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.
همچنین در گزارشی دیگر، بر اساس رای کمیته مرکزی وزارت علوم، رضا قاضی نوری دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران که در مرحله دفاع از پایان نامه قرار داشت، از ادامه تحصیل محروم شده است.
به گزارش دانشجو نیوز، علیرغم درخواست کتبی ریاست دانشگاه تهران برای تجدید نظر در حکم اخراج رضا قاضی نوری، کمیته مرکزی وزارت علوم به دلیل آنچه که محمود ملاباشی، معاون دانشجویی وزارت علوم و رئیس کمیته “عدم حصول تغییر در مواضع دانشجو” خوانده، از بررسی مجدد پرونده خودداری نموده و از ادامه تحصیل وی که پیش از این از سوی دفتر استعداد درخشان دانشگاه تهران به دلیل معدل بالا و تألیف مقالات علمی و پژوهشی در ژورنال‌های داخلی و خارجی، حائز شرایط ورود بدون آزمون به دوره دکتری شناخته شده بود، جلوگیری شد.
رضا قاضی نوری، عضو انجمن اسلامی دموکراسی خواه دانشگاه تهران و فعال دانشجویی دانشگاه تهران، بارها به علت فعالیت هایش از سوی کمیته انضباطی و حراست دانشگاه تهران احظار و تهدید شده است.
همچنین وی در دوره کارشناسی با احکام توبیخ و محرومیت موقت از تحصیل مواجه شده بود.

Advertisements

برچسب‌ها: , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: