انتقال تکنیک های سرکوب به سوریه

شلیک به سوی مردم و بازداشت های گزینشی تظاهرکنندگان همه برای ایجاد رعب و وحشت است. همان طور که جمهوری اسلامی در سال ۲۰۰۹ با یک جنبش اعتراضی علیه نتیجه انتخابات روبرو شده بود، اکنون نیز مخالفان سوری با حکومت بشاراسد به ستیز درآمده اند.

این شیوه متعلق به یک نام آشناست: سردار احمدرضا رادان، نفر شماره دو نیروی انتظامی ایران و کسی که دو سال پیش به طور مستقیم دستگیری های زندان کهریزک در تهران را هدایت می کرد. در آن زندان صدها نفر از مخالفان حکومت به شکلی وحشیانه و غیرانسانی شکنجه شدند، مورد تجاوز قرار گرفتند و برخی نیز کشته شدند. اکنون چند روزی است که همان شیوه ها توسط دمشق مورد استفاده قرار می گیرد، ولی هدایت کننده آنها همچنان سردار احمدرضا رادان است.

به گفته منابع دیپلماتیک و سایت «صدای سبز آزادی»، نزدیک به جنبش اعتراضی، دو هفته پیش هیأتی متشکل از کارشناسان امنیتی به رهبری احمدرضا رادان از تهران به دمشق رفتند تا تجربیات خود  را به همپیمانان  سوری شان منتقل کنند. این سفر که مهر تأییدی بر اتهامات بیان شده توسط ایالات متحده در ماه گذشته است، با تشدید خشونت علیه  تظاهرکنندگان سوری مقارن بود. در جریان این سرکوب ها، از ۱۵ مارس که تظاهرات در سوریه آغاز شده، در حدود ۸۰۰ نفر کشته شده اند.

در مورد احمدرضا رادان گفته می شود که او در سال ۲۰۰۹ شخصاً در کودتا و بدرفتاری با بازداشت شدگان نقش داشته. او یکی از افسران جمهوری اسلامی است که نامش در لیست افراد ممنوع الورود به کشورهای اتحادیه اروپا دیده می شود.  قابل پیش بینی است که مردم سوری شاهد همان رفتارهای خشونت بار و خونبار باشند که دو سال قبل در ایران رخ داد، ولی با یک سناریوی متفاوت. هدف و انگیزه جمهوری اسلامی در کمک به سوریه کاملاً واضح و آشکار است. سوریه بشاراسد مهم ترین و شاید تنها متحد حکومت جمهوری اسلامی در منطقه است. ازدست دادن این نقطه اتکا بی شک حکومت آیت الله ها را بیش از گذشته منزوی خواهد کرد.

منبع: لا راسون، ۱۳ می

Advertisements

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: