آغاز عملیات اجرای منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان لیبی

جرس: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده است که نیروی دریایی ایالات متحده و بریتانیا بیش از ۱۱۰ موشک کروز به حداقل ۲۰ مقر دفاع هوایی لیبی که اکثر آنها درسواحل شمالی لیبی واقع اند شلیک کرده اند.

 

یک مقام نظامی فرانسه نیز روز شنبه تایید کرد که جنگنده های این کشور چند تانک و خودروی زره ای نیروهای دولتی را در نزدیکی شهر بنغازی در شرق لیبی نابود کرده اند.

به گزارش بی بی سی، پنتاگون می گوید در کل ۲۵ کشتی نظامی کشورهای ائتلاف علیه لیبی، از جمله سه زیردریایی آمریکایی در مدیترانه مستقر شده اند.

سرهنگ قذافی، رهبر لیبی در واکنش به این حملات، منطقه مدیترانه و شمال آفریقا را میدان جنگ اعلام کرده است.

او از مردم لیبی خواست که برای «انقلاب» خود را مسلح کنند و بر مقابله با تهاجم «استثمارگران صلیبی» تاکید کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که در برزیل بسر می برد دقایقی پس از آغاز عملیات اعلام کرد: «امروز من به نیروهای مسلح ایالات متحده دستور دادم که یک عملیات نظامی محدود را در لیبی آغاز کنند.»

پنتاگون می گوید که در مرحله اول، هدف جلوگیری از حمله نیروهای حکومتی به مردم غیرنظامی و از بین بردن سیستم دفاع هوایی لیبی است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که کماندو به داخل لیبی نفرستاده و هواپیماهای این کشور وارد آسمان لیبی نشده اند.

بر اساس گزارش ها، آمریکا بر اهدافی که در حوالی طرابلس، پایتخت و شهر مصراته واقع اند تمرکز کرده است.

ناو یو اس اس مانت ویتنی، حملات نیروهای آمریکا به لیبی را هدایت می کند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز گفته است که عملیات نیروهای کشورش در لیبی آغاز شده است. او جزئیاتی این در خصوص اعلام نکرد.

گزارش ها حاکیست که هزاران نفر از ساکنان بنغازی در حال فرار از این شهر هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در پاریس پس از مذاکره با دبیرکل سازمان ملل متحد، رهبران فرانسه، بریتانیا و نیز نمایندگان اتحادیه عرب و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، پایان تمام حملات به غیرنظامیان لیبیایی و توقف پیشروی نیروهای دولتی به سوی شهر بنغازی، مرکز اصلی مخالفان را خواهان شد.

 

وی همچنین بر خروج نیروهای حکومت از شهرهای مصراته، اجدابیا و مصراته، تامین آب، برق و گاز تمام نواحی لیبی و موافقت با ارسال کمک های بشردوستانه به مردم لیبی تاکید کرد.

«قابلیت های ویژه»

خانم کلینتون گفت که آمریکا از قابلیت های نظامی «ویژه» خود برای اجرای قطعنامه ۱۹۷۳ استفاده خواهد کرد.

یک مقام نظامی آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفته است که سه زیردریایی این کشور که به موشک کروز توماهاک مسلح اند از دریای مدیترانه در عملیات علیه لیبی شرکت خواهند کرد.

دولت روسیه با صدور بیانیه ای از آغاز عملیات نظامی در لیبی ابراز تاسف کرده است. روسیه مانند چین و آلمان به دومین قطعنامه شورای امنیت علیه لیبی رای ممتنع داده بود.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است: «باید از مردم لیبی محافظت شود. اگر خشونت ها علیه غیرنظامیان فورا پایان نیابد، ائتلاف ما آماده است که بدون معطلی اقدام کند.»

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا پیش از این گفته بود که پیش از اعمال منطقه پرواز ممنوع، نیروهای ائتلاف ابتدا باید سیستم دفاع هوایی لیبی را نابود کنند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ هشدار داده است که در صورت بروز جنگ در لیبی، تمام طرفین باید بر اساس قوانین بین المللی با اتخاذ تدابیر احتیاطی، تا آنجایی که امکان دارد از صدمه زدن به غیرنظامیان اجتناب کنند.

مارک روته، نخست وزیر هلند پیش بینی کرده است که جنگنده های کانادا، بریتانیا و فرانسه طی چند ساعت آینده اولین دور حملات را آغاز کنند.

استفن هارپر، نخست وزیر کانادا نیز گفت که علیه لیبی در دریای مدیترانه محاصره دریایی اعمال خواهد شد.

ایتالیا موافقت کرده است که از شش پایگاه نظامی ناتو در این کشور برای عملیات علیه لیبی استفاده شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش می دهد که پنج جت جنگنده نیروی هوایی فرانسه در اولین مرحله از عملیات شرکت داشته اند.در پایان نشست روز شنبه در پاریس، سازمان ملل متحد، آمریکا و کشورهای اروپایی و عرب با صدور بیانیه ای گفته اند که قصد اشغال خاک لیبی را ندارد و بر استقلال و تمامیت ارضی این کشور تاکید کرده اند.

خبرگزای آسوشیتدپرس هم به نقل از منابع خود گزارش می دهد که آمریکا قصد ندارد هواپیماهایی به آسمان لیبی بفرستد و از دریای مدیترانه در عملیات بین المللی شرکت خواهد کرد.

هشدار سارکوزی

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه پیش از این گفته بود هواپیماهای جنگی کشورش در حال دفاع از شهروندان بنغازی در برابر حملات نیروهای رهبر لیبی هستند.

او تاکید کرد که نیروی هوایی فرانسه مانع حملات به بنغازی شده است.

یک منبع نظامی هم گفت نیروی هوایی فرانسه در سراسر لیبی نیز عملیات تجسس و شناسایی را آغاز کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که جنگنده های رافائل این کشور به هیچ مشکلی برنخورده اند و احتمالا ماموریت آنها تا چند ساعت ادامه خواهد داشت.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز گفته است معمر قذافی، قول خود در باره آتش بس را نقض کرده است.

او افزود زمان آن رسیده که جامعه جهانی دست به اقدام عاجل بزند.

معمر قذافی، رهبر لیبی به غرب هشدار داده که این کشورها از دخالت نظامی در لیبی پشیمان خواهند شد.

او قطعنامه سازمان ملل در باره برقراری منطقه ممنوعه پروازی را رد کرده است.

حمله به بنغازی

پیش از این نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی وارد حومه شهر بنغازی، مقر اصلی مخالفان شده بودند.

خبرنگار بی بی سی که شاهد ورود این نیروها به شهر بوده می گوید بنغازی تحت حملات شدیدی قرار گرفته است.

دولت لیبی، حمله به بنغازی را تکذیب کرده و می گوید به آتش بس پایبند است.

 

با تصمیم سازمان ملل متحد، هم اکنون منطقه ممنوعه پروازی در لیبی برقرار است.

گزارش شده که ساکنان شهر بنغازی در حال فرار از این شهر هستند و صدای انفجار در سراسر شهر به گوش می رسد.

یک فرمانده نیروهای مخالف می گوید راه های منتهی به شرق، به دلیل حضور تعداد زیادی خودرو، مسدود شده اند.

او گفته است این شهر توسط نیروهای سرهنگ قذافی بمباران شده و از جامعه جهانی خواسته تا برای پرهیز از بروز یک فاجعه، وارد عمل شوند.

مصطفی عبدالجلیل، به شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است نیروهای دولتی، دهها راکت به سوی شهر پرتاب کرده اند.

خبرنگاران حاضر در بنغازی می گویند تانک ها در خیابان های شهر حضور دارند و درگیری هایی در برابر دانشگاه شهر در جنوب غربی بنغازی در جریان است.

صبح شنبه یک فروند هواپیمای جنگی بر فراز بنغازی پس از هدف قرار گرفتن، آتش گرفت و سقوط کرد.

مخالفان مسلح گفته اند که این هواپیما در اختیار آنها بود و توسط نیروهای دولتی هدف قرار گرفت.

نیروهای سرهنگ قذافی روز گذشته به طور یکجانبه اعلام آتش بس کردند اما گزارش ها حاکی است که عملیات تهاجمی این نیروها علیه مواضع مخالفان مسلح ادامه یافته است.

آمریکا و متحدانش می گویند که آتش بس در لیبی شامل خروج نیروهای حکومتی از شهرهای مصراته، اجدابیه و زاویه نیز می شود.

رئیس جمهور آمریکا گفت که نیروهای رهبر لیبی باید حملات به مناطق در دست مخالفان را متوقف کنند یا با پاسخ نظامی رو به رو شوند.

آقای اوباما در عین حال، حضور نیروهای آمریکایی در خاک لیبی را رد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه قطعنامه پیشنهادی لبنان، فرانسه و بریتانیا برای ایجاد منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی برای حمایت از مردم این کشور در برابر حملات هوایی نیروهای هوادار معمر قذافی را تصویب کرد.

این قطعنامه به همه کشورهای عضو اجازه داده است برای برقراری آتش بس و حمایت از غیرنظامیان ‹تمام تدابیر لازم› از جمله گزینه نظامی را به کار گیرند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می گوید در حال آماده کردن مقدمات برای استقبال از بیش از دویست هزار شهروند لیبیایی است که به علت درگیری ها، در حال ترک خاک این کشور هستند.

الیزابت تان، سخنگوی این نهاد سازمان ملل می گوید گروهی از این افراد به مرز مصر رسیده اند.

او می گوید مردم لیبی به شدت تحت تاثیر این درگیری ها قرار گرفته و وحشت زده هستند.

این افراد گفته اند که خانه هایشان بر اثر درگیری ها، کاملا تخریب شده است.

خانم تان گفته است که این نهاد قادر نیست در داخل خاک لیبی فعالیت کند اما با هلال احمر لیبی در تماس است و کمک های پزشکی و غذایی به این کشور فرستاده است.س:

Advertisements

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: