تحلیل لا راسون از یک مصاحبه احمدی نژاد


مصاحبه با روسری آغاز و بدون آن پایان یافت. در کشوری که حجاب برای زنان اجباری است، جرأت روزنامه نگار آنا پاستور جنجالی را به راه انداخت.

پس از مباحثات فراوان برای  مصاحبه با محمود احمدی نژاد، در نهایت رییس برنامه صبحگاهی تلویزیون اسپانیا موافقت کرد که خبرنگار با حجاب در برابر وی بنشیند و مصاحبه کند. همین طور که بحث وارد موضوعات حساس مانند بحران لیبی، حمایت غربی ها از دیکتاتورها، و سرکوب شدید مخالفان در ایران می شد، روسری نیز از سر روزنامه نگار عقب می رفت. البته شیوه بیان رییس جمهور ایرانی که به سؤالات پاستور پاسخ مناسبی نمی داد، برخلاف روسری خبرنگار ثابت ماند.

دیدار میان رییس جمهور ایران و روزنامه نگار اسپانیایی با موضوع زلزله ژاپن و شرایط بحرانی اتمی در این کشور آغاز شد، ولی پاستور بلافاصله سؤالات مربوط به بحران لیبی را مطرح کرد. احمدی نژاد جسته گریخته پاسخ می داد و سعی کرد مصاحبه را به سمت اتهام زنی به دولت ایالات متحده هدایت کند، ولی پاستور در قطع کردن سخنان او تردید نکرد و از او خواست راه حل ممکنی  برای جلوگیری از قتل عامی ارائه دهد  که در لیبی اتفاق می افتد. در نهایت احمدی نژاد در برابر اصرارهای پاستور مبنی بر دریافت پاسخ مناسب به سؤالاتش که لبخندی نیز برلب داشت، گفت «شما می توانید بر سؤال خودتان اصرار کنید، من اصراری ندارم شما را قانع کنم.»

رییس جمهور که در برابر سؤالات پاستور مستأصل شده بود، سؤالات را با سؤال پاسخ می داد. لبخندهای پاستور به خوبی نشان دهنده باورناپذیر بودن اظهارات او بود و درنهایت نیز گفت: «معمولاً روزنامه نگاران، حداقل در اسپانیا، عادت ندارند به سؤال پاسخ دهند، بلکه سؤال می پرسند.» شرایط مصاحبه زمانی که محمود احمدی نژاد به مقایسه مخالفان ایرانی با «جدایی طلبان باسک» در اسپانیا پرداخت، پرتنش تر شد. درکل رییس جمهور ایران به هیچ یک از سؤالات روزنامه نگار اسپانیایی، به ویژه سؤالاتی که به بحران لیبی و مخالفان داخلی مربوط می شد، پاسخ شفافی نداد.

 

قدردانی در توئیتر

این اقدام پاستور در توئیتر مورد قدردانی قرار گرفت و این مصاحبه به سوژه جهانی مهمی در این شبکه اجتماعی تبدیل شد. یکی از کاربران توئیتر نوشته است: «روزنامه نگارانی که از او قدردانی می کنند، باید خود نیز به همین صورت عمل کنند» کاربر دیگری می نویسد: «پاستور مصرانه و شجاعانه عمل کرد.»  پاستور در مورد عقب رفتن روسری خود گفته است: «هیچ نیتی در کار نبود. من اصلاً متوجه افتادن روسری از سرم نشدم، زیرا روی  مصاحبه متمرکز شده بودم.»

 

سؤالات بدون پاسخ

احمدی نژاد  در برابر سؤالات آنا پاستور طوری واکنش نشان داد که اصطلاحاً به آن «حاشیه روی» می گویند. او گاهی جسته گریخته و گاهی با سؤال پاسخ داد. در پاسخ به سؤالات مربوط به سنگسار زنان و همجنس گرایی گفت: «من می دانم که دولت اسپانیا جدایی طلبان باسک را سرکوب کرده است.» او در رابطه با سنگسار پرسید: «آیا مردم اروپا می توانند در مسایل داخلی ایران مداخله کنند؟» و در مورد ناپدید شدن مخالفان حکومت از روزنامه نگار پرسید: «آیا شما باید بدانید؟ آیا شما وکیل وصی آنها هستید؟» رییس جمهور ایران غرب را مقصر شرایط کنونی لیبی دانست، زیرا از دیکتاتور حمایت کرده اند و به آنها سلاح داده اند. او به پاستور گفت: «شما می خواهید نظرتان را به من تحمیل کنید و من آن را نمی پذیرم.»

 

منبع: لا راسون، ۱۴ مارس

Advertisements

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: