بحرین، گرفتار بین تهران و ریاض

کارن لی

تعداد زیادی کودک در جریان تظاهرات روز 12 مارس در مقابل کاخ پادشاهي دربحرین، کفن پوشیده بودند. کفن پوشیدن به معنای آمادگي براي مرگ است. اما این تظاهرات قرار بود مسالمت آمیز برگزار شود. وضعیت بحراني سه ماه اخیر این جزیره کوچک در روزهاي اخیر با حکومت نظامي در همه شهر ها و گزارش هایي مبني بر نگهباني دادن ازاذل و اوباش در خیابان ها و ایست هاي بازرسي، پر تنش تر شده است.

تنش خونین میان پادشاه سني بحرین، حمد بن عیسي آل خلیفه، و معترضان شیعه بالاگرفته است و باعث شده است که پادشاه بحرین طبق توافقنامه شوراي همکاري خلیج فارس، از همسایه اش عربستان درخواست کمک کند. روز 14 مارس، بیش از صد تانک عربستان براي کمک به بحرین و دفاع از پادشاهي این کشور در مقابل معترضان، وارد خاک این کشور شدند. این اولین بار است که یک کشور عرب از بعد از اعتراضات در کشور هاي عربي، در جریان اعتراضات مداخله مي کند.

جان اسفاکیاناکیس، مدیر اقتصادي بانک سعودي  فرانسي، گفت: «عربستان نمي خواهد کشورهاي همسایه به این سادگي ثبات سیاسي شان را از دست بدهند. پیامي که سعودي ها مي فرستند این است که آنها و شوراي همکاري کشور هاي خلیج فارس براي امنیت کشورها وارد عمل مي شوند.»

در بعد از ظهر روز سه شنبه، یک مقام عربستان به اسوشیتد پرس گفت که یک سرباز سعودي  با شلیک تیر یکي از معترضان بحریني، کشته شده است. این خبر هنوز تایید نشده است. حسن، کارمند 25 ساله بانک در منامه که خود از برگزارکنندگان اعتراضات است، گفت: «مردم بحرین بیش از پیش بر سقوط حمد اصرار دارند. سربازان سعودي براي ما هیچ فرقي با سربازان بحریني ندارند».

عملیات نظامي غافلگیر کننده عربستان نه تنها باعث خشمگین شدن بیشتر معترضان در منامه شده است، بلکه در ایران هم موجب خشم شده است و احتمال دارد که این جزیره کوچک بدل به صحنه یک جنگ دیگر بشود. ایران مدت هاست که به دنبال تسلط بر خلیج فارس است. جان فریدمن در روز 14 مارس نوشت که شورش هاي بیشتري در بحرین گسترش پیدا خواهد کرد و این یک «فرصت طلایي» براي ایران است. ایران به این موضوع که قادر باشد از نیروهاي پنهان اش در شکل دادن واقعیت هاي سیاسي در منطقه استفاده کند، عادت کرده است. این همان کاري است که درعراق مي کند. سعودي ها با توجه به این مسئله و خطراتي که برایشان در بر دارد، با آمریکایي ها مشورت کرده اند و تحت فشار نیروهاي پوششي مجبور شده اند تا بیش از اختیاراتشان در بحرین عمل کنند.

مسلم است که ایران در اوج مداخله نظامي عربستان، وارد عمل شد. رامین مهمانپرست، وزیر امورخارجه ایران روز سه شنبه گفت که حضور نیروهاي خارجي  و مداخله آنها در امور داخلي بحرین غیر قابل قبول است و مسئله را پیچیده تر خواهد کرد. در همین رابطه فریدمن گفت: «حالا ایران با این گزینه مواجه است که چگونه با بي ثباتي بحرین کنار بیاید. اگر وارد عمل شود این فرصت طلایي بوجود آمده از عدم ثبات سیاسي در خلیج فارس و بالا بردن قدرت خود را از دست مي دهد.»

فریدمن مي نویسد ایران مي تواند باعث جنگ قدرت ها بشود یا با ایجاد شورش در کشور هاي دیگر شوراي همکاري خلیج فارس، نیروهاي عربستان را تضعیف کند. حتي ممکن است خودش از طریق دریا و همان جایي که ناوگان پنجم آمریکا قرار دارد، مداخله کند و این یک «فاجعه» براي این کشور است. از طرف دیگر اسفاکیانسکي مي گوید: «ایران وضعیت بحرین را از نزدیک زیر نظر گرفته است.»

روز 11 مارس، در اولین روزي که معترضان در مقابل کاخ پادشاهي در ریفا دست به تظاهرات زده بودند، نیروهاي بحریني از فاصله نزدیک  گاز اشک آور شلیک کردند که این باعث زخمي شدن چهار معترض شد. نبیل رجب، رئیس مرکز حقوق بشر بحرین  که با پرچم بحرین و دسته گل در میان جمعیت ایستاده بود و فریاد مي زد»مرگ بر خلیفه»، گفت: «دو کاخ پادشاهي در منامه سمبل زور و نقض حقوق بشر هستند.»

یکي از معترضان گفت:»پادشاه گفته است که اینجا قلمرو اوست. اما قرار بود تمام بحرین قلمرو او باشد و فکر نمي کرد ما تا اینجا پیش بیاییم.» یکي دیگر از تظاهر کنندگان گفت: «جاي خلیفه، بیرون از بحرین است».

تایم، 15 مارس

Advertisements

برچسب‌ها: ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: