بروز آتش سوزی جدید در نیروگاه اتمی ژاپن

مسوولان نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی در ژاپن که از زلزله مهیب روز جمعه آسیب دیده است، از بروز آتش سوزی جدید در یکی از راکتورهای این نیروگاه خبر داده اند.

آتش سوزی جدید در راکتور شماره چهار نیروگاه رخ داده است.

آسیب دیده از زلزله مهیب در ژاپن از بروز آتش سوزی جدید را راکتور شمار چهار این نیروگاه خبر داده اند. این آتش سوزی صبح چهارشنبه به وقت محلی کشف شد.

تاکنون چهار انفجار در راکتورهای نیروگاه فوکوشیما گزارش شده است. این نیروگاه شش راکتور دارد.

دولت ژاپن پیش تر از کاهش میزان تشعشع مواد رادیو اکتیو در این نیروگاه خبر داده بود.

در پی وقوع چهارمین انفجار و آتش سوزی در این نیروگاه اتمی، میزان تشعشع رادیو اکتیو در مناطق اطراف به میزان خطرناکی افزایش یافته بود.

گزارش های هواشناسی بیانگر حرکت تشعشعات از محل نیروگاه به سوی اقیانوس آرام به علت وزش باد است.

زلزله ۹ ریشتری روز جمعه و سونامی ناشی از آن، خسارت های زیادی را به مناطق ساحلی شمال شرقی ژاپن وارد کرده است.

آمار رسمی تلفات به بیشتر از سه هزار نفر افزایش پیدا کرده و گفته می شود هزاران نفر همچنان مفقود هستند.

مقام های دولت ژاپن ضمن تخلیه شعاع ۲۰ کیلومتری نیروگاه اتمی فوکوشیما از ساکنان محلی، از افرادی که در شعاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری نیروگاه زندگی می کنند، خواسته اند یا محل را ترک کنند یا در خانه های خود بمانند و به فضای باز نروند.

دولت ژاپن همچنین در شعاع ۳۰ کیلومتری نیروگاه منطقه پرواز ممنوع اعلام کرده تا وسایل پرنده به انتشار تشعشعات رادیو اکتیو کمک نکنند.

انفجار سوم

هنوز هیچ گزارشی در مورد علت انفجار روز سه شنبه منتشر نشده است، اما نشانه های اولیه حاکیست که این انفجار در ابعاد انفجارهای قبلی نبوده است.

پیشتر در روز دوشنبه، انفجار در رآکتور شماره ۳ نیروگاه دائیچی در فوکوشیما – در اثر انباشت هیدروژن – باعث زخمی شدن ۱۱ نفر شد و ساختمان اطراف آن را ویران کرد. آن انفجار در فاصله ۴۰ کیلومتری احساس شد و دود غلیظی را راهی آسمان کرد.

انفجار اول روز شنبه در رآکتور شماره یک روی داده بود.

همه انفجارها در پی از کار افتادن سیستم های خنک کننده اتفاق افتاده است. این در حالیست که شرکت برق توکیو گفته است که انفجارها در دیوارهای ضخیمی که هسته رآکتور را می پوشاند نفوذ نکرده است.

سازمان بهداشت جهانی از نحوه برخورد ژاپن با این بحران حمایت کرده و در همین رابطه یکی از سخنگویان این سازمان گفته است که این کشور برای حفاظت مردم از مواد رادیو اکتیو تاکنون تمام اقدامات ضروری را انجام داده است.

تاثیر زلزله و سونامی بر اقتصاد ژاپن

براساس گزارش های دریافتی در حالی که بازارهای جهانی تحت تاثیر حوادث پس از زلزله و سونامی در ژاپن قرار گرفته اند، ارزش نیکی، شاخص بهای سهام در بورس توکیو تقریبا ۱۱ درصد کاهش داشته است.

ارزش سهام در بازارهای آسیا و اروپا هم با کاهش همراه بوده است. در بین کشورهای اروپایی، سهام بازار بورس آلمان با پنج درصد کاهش، شاهد بیشترین افت در بین کشورهای اروپایی بوده است.

بانک ژاپن برای مقابله با بحران های مالی در این کشور یکصد میلیارد دلار دیگر به نظام مالی تزریق کرده است.

برخی از بزرگترین شرکت های ژاپنی، از جمله خودروسازی تویوتا، فعالیت خود را متوقف کرده اند و دولت برای جلوگیری از قطع نیرو، برنامه سهمیه بندی توزیع برق را معرفی کرده است
کشف هزاران جسد در سواحل میاگی

امواج آب با خود اجساد حدود دو هزار نفر را به سواحل منطقه میاگی، در شمال شرق ژاپن، آورده است.

هزار جسد در شبه جزیره اوجکا و هزار جسد دیگر در شهر کوچک مینامیسانریکو که در سونامی روز جمعه با خاک یکسان شده است، پیدا شده است.

سرنوشت دهها هزار نفر هنوز روشن نیست.

بسیاری از شهرهای کوچک و دور افتاده هنوز قابل دسترسی نیستند و تاکنون کمکی دریافت نکرده اند.

خبرگزاری کیودو ژاپن می گوید بیش از پانصد هزار نفر به دلیل بروز زمین لرزه، سونامی و خطر انتشار مواد رادیواکتیو آواره شده اند.

در بحبوحه سرمای نزدیک به صفر درجه زمستانی، میلیون ها نفر نیز سه شب است که آب، غذا و وسیله گرمازا نداشته اند.

Advertisements

برچسب‌ها: , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: