نخست وزیر ژاپن: ژاپن با یک فاجعه بی سابقه مواجه است

جرس: در حالیکه پلیس ژاپن اعلام کرده که احتمال دارد میزان تلفات از ده هزار نفر نیز فراتر رود، نخست وزیر ژاپن اظهار داشت ژاپن با یک فاجعه بی سابقه مواجه است.

بدترین بحران از زمان جنگ جهانی دوم

نائوتو کان نخست وزیر که  با هلیکوپتر بر فراز فوکو شیما پرواز می کرد، پس از آن گفت ژاپن با یک «فاجعه بی سابقه» روبرو است. او همچنین اعلام کرد ۵۰ هزار سرباز به کوشش های نجات و امداد می پیوندند.وی همچنین گفته کشورش با بدترین بحران از زمان جنگ جهانی دوم مواجه است.
کان همچنین نسبت به احتمال قطعی های گسترده برق در کشور هشدار داد و نسبت به وضعیت نیروگاه هسته ای فوکوشیما ابراز نگرانی کرد.
احتمال انفجاری دیگر در راکتور نیروگاه فوکوشیما

مقامهای ژاپنی هشدار داده اند که احتمال انفجاری دیگر در راکتور نیروگاه اتمی فوکوشیما وجود دارد.

رسانه‌هاي رسمي ژاپن از احتمال انفجار رآكتور اتمي در نيروگاه «فوكوشيما» به دليل از دست دادن قابليت خنك‌كنندگي اين رآكتور خبر دادند.
به گزارش ايسنا، نيروگاه توليد برق توكيو (PETOC) در اين باره به رسانه‌هاي رسمي ژاپن عنوان كرد: چهار رآكتور در اين نيروگاه با مشكل مشابهي مواجه هستند؛ چرا كه از زمان وقوع زمين‌لرزه و سونامي امكان خنك‌كردن هسته‌هاي اين رآكتورها وجود ندارد.
علاوه بر اين، دبير كابينه ژاپن نيز امروز در يك مصاحبه مطبوعاتي اعلام كرد كه به دليل وقوع انفجار در يكي از رآكتورها و بروز اختلال در سيستم‌ خنك كننده نيروگاه «فوكوشيما» بخارات راديواكتيو در هوا متصاعد شده‌اند و انفجار در رآكتور شماره يك اين نيروگاه كه روز گذشته رخ داد، تمام سقف و ديواره‌هاي محفظه نگهدارنده را تخريب كرد.
بر اساس اعلام رسانه‌هاي رسمي ژاپن، در حادثه روز گذشته چهار تن مجروح شدند، اما سطح راديواكتيو پس از وقوع اين انفجار كاهش يافت.
«يوكيو ادانو» دبير كابينه ژاپن، نيز به خبرگزاري كيودو گفت: (PETOC) تلاش مي‌كند تا سيستم‌ خنك‌كننده با استفاده از آب دريا و اسيد بوريك به راه بيندازد تا از فاجعه‌هاي بعدي جلوگيري كند. با اين حال، وي نسبت به اين مساله هشدار داد كه با وجود تخليه هزاران تن از سكنه نزديك به نيروگاه، هنوز 114 تن در منطقه هستند. به همين دليل، تلاش مي‌كنيم اين افراد را به همراه 180 هزار سكنه ديگر كه در 20 كيلومتري منطقه خطر قرار دارند، خارج كنيم. همچنين تاكنون بيش از 30 هزار تن از سكنه از منطقه تخليه شده‌اند.
آژانس مديريت بحران ژاپن هم امروز اعلام كرد كه 15 تن تحت تاثير مواد راديواكتيو منتشره از اين نيروگاه قرار گرفته‌اند .
آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ـ IAEA ـ هم در بيانيه‌اي از دولت ژاپن خواست تا هر چه سريع‌تر سكنه نزديك به اين نيروگاه اتمي را تخليه كند

اعلام وضعيت فوق‌العاده در ژاپن به دليل نشت مواد راديواكتيو
از سوی دیگر، رسانه‌هاي رسمي ژاپن اعلام كردند كه اين كشور روز گذشته در حالي كه تلاش مي‌كرد تا بازماندگان سونامي و زمين‌لرزه روز جمعه را سامان دهد، با فاجعه انفجار يكي از رآكتورهاي نيروگاه «داي ايچي» در استان «فوكوشيما» و نشت مواد راديواكتيو مواجه شد.
وضعيت به حدي وخيم است كهاجساد قربانيان سونامي هنوز جمع‌آوري نشده است و از طرفي نشت مواد راديواكتيو نگراني دولت ژاپن و محافل بين‌المللي را در پي داشته است.
سخنگوي دولت ژاپن نيز در اين باره تصريح كرد: مشكل اصلي در داخل رآكتور است و ما نمي‌توانيم به طور دستي آن را برطرف كنيم. كنترل داخل رآكتور تقريبا غيرممكن است.

زمين لرزه جمعه ژاپن 9 ريشتر بوده است
موسسه لرزه‌نگاري و زمين‌شناسي دانشگاه ژئوفيزيك ژاپن هم تاكيد كرد كه زمين‌لرزه روز جمعه كه باعث وقوع سونامي در اين كشور شد، 9 ريشتر قدرت داشته است.
اين زمين لرزه از سال 1800 ميلادي تاكنون بزرگترين، مخرب‌ترين و قدرتمندترين زلزله در طول تاريخ جهان محسوب مي‌شود.
بر اساس اعلام دپارتمان حوادث غير‌مترقبه اين كشور زمين‌لرزه جمعه و پس‌لرزه‌هاي آن تاكنون در شمال اين كشور باعث مرگ دست كم 763 تن شده است.

خبرگزاریها گزارش داده اند که پلیس این کشور اعلام کرده که احتمال دارد میزان تلفات از ده هزار نفر نیز فراتر رود.
ميليون‌ها تن از سكنه ژاپن بدون غذا، آب و برق هستند
مقامات دپارتمان حوادث غير‌مترقبه ژاپن عنوان كردند كه ميليون‌ها تن از سكنه سواحل شمال شرقي اين كشور به دليل وقوع سونامي و زمين لرزه بدون آب، غذا و برق هستند. همچنين با وجود اين كه دولت تعداد سربازان را دو برابر كرده و به يكصد هزار تن افزايش داده است، اما به نظر مي‌رسد كه اين تعداد براي كمك به سكنه آسيب‌ديده و نگران مناطق زلزله‌زده كافي نيست.
در گزارش اين دپارتمان همچنين آمده است كه دست كم يك ميليون و 400 هزار تن از سكنه مناطق شمال‌شرقي بدون آب و دو ميليون و 500 هزار تن هم بدون برق هستند. پمپ بنزين‌ها بسته شده و مردم به شدت در جست‌وجوي گاز يا بنزين هستند.
همچنين 380 هزار تن براي پناه گرفتن به كمپ‌هاي احداث شده موقتي مراجعه كردند، در حالي كه اكثر اين كمپ‌ها هم بدون برق هستند؛ چرا كه نيروگاه «فوكوشيما» كه تامين‌كننده برق اين شهر و نواحي اطراف بود، به طور كامل از كار افتاده است.

 

Advertisements

برچسب‌ها:


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: