خشم شدید نماینده رهبری از بیانیه اخیر آیت الله موسوی اردبیلی

جرس: سرمقاله امروز کیهان (یکشنبه 15 اسفند 1389) به قلم حسین شریعتمداری نماینده رهبری در موسسه کیهان با عنوان «آن بلا نازل شده است!» در نقد بیانیه 12 اسفند آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی است. نماینده مقام رهبری اعتراف کرده است که » اشارات تلويحي بيانيه كه ابلغ من التصريح! است نشان مي دهد كه متاسفانه اعتراض ايشان به واكنش منطقي و مشتركي است كه مسئولان نظام و توده هاي چند ده ميليوني مردم عليه وطن فروشي آشكار و خيانت و جنايت سران داخلي فتنه از خود نشان داده اند.» به بیان دیگر شریعتمداری اعلام کرده که آیت الله موسوی اردبیلی از شیوه برخورد نظام با مهندس میرحسین موسوی و حجت الاسلام مهدی کروبی بشدت انتقاد کرده است.
آیت الله موسوی اردبیلی در بیانیه خود نوشته است: «بسي مايه تأسف و تأثر است كه رفتارهايي كه از جانب برخي به نام دفاع از اسلام و حكومت اسلامي انجام مي‌شود، اعمالي برخلاف شرع، قانون، اخلاق و كرامت انساني است و روح عدالت طلبي، حق جويي و آزادي خواهي هر نظام مبتني بر تعاليم اسلامي را تهديد مي‌نمايد.
براساس هيچ يك از ضوابط شرعي، توهين و افترا به هيچ فرد و گروهي حتي درصورت اثبات جرم وي در محكمه عادله، جايز نمي‌باشد، حال آن كه در شرايط امروز كشور، ناظر و شاهد تبديل آن به روندي عادي و فراگير هستيم وهر شخص مسؤول و غيرمسؤولي به خود اين اجازه را مي‌دهد كه بي‌پروا به هر فرد و گروهي كه خواست اهانت كرده و يا بدون اين كه جرم وي در دادگاه صالحه ثابت شده و مجازات آن تعيين گرديده باشد، وي را متهم كرده و پيشاپيش حكم آن را صادر نمايد و خود را از عواقب آن در امان مي‌بيند. بي شك اين بليه آتشي است كه اگر محدود و خاموش نگردد، دامنگير خرد و كلان شده و نه تنها اعتماد مردم به نظام را دچار تزلزل مي‌نمايد كه آشفتگي و هرج و مرج اجتماعي را سبب مي‌گردد و چشم اندازي تيره و تار در پيش رو به تصوير مي‌كشد و چه بسا كه موجب سخط الهي و نزول بلا گردد.»
مرتکبان این اقدامات خلاف شرع و قانون مسئولان قضائی، امنیتی، نظامی، تقینینی و اجرائی کشور هستند که ناجوانمردانه منتقدان و مخالفان استبداد و خودکامگی را به انواع افتراها و دروغها متهم می کنند. این فقیه اهل بیت چنین رویه ای را بلیه ای می داند که نظام را ساقط می کند. آیت الله اردبیلی بسیار کم سخن می گوید و کمتر از آن بیانیه صادر می کند. معنای بیانیه این مرجع تقلید عدم مشروعیت سیاستهای نظام در قبال مخالفان مسالمت جو و حمایت از موسوی و کروبی و جنبش سبز است.
آیت الله موسوی اردبیلی دادستان کل کشور و رئیس دیوان عالی کشور و امامت جمعه تهران را در زمان رهبری آیت الله خمینی در کارنامه خود دارد. سران قوا در دهه اول و در زمان درگذشت بنیانگذار عبارت بودند از خامنه ای رئیس جمهور، هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس، موسوی اردبیلی رئیس قوه قضائیه و میرحسین موسوی نخست وزیر. از این چهار نفر اکنون آقای خامنه ای یک طرف است وآن سه نفر دیگر در طرف دیگر. آقای موسوی اردبیلی در این بیانیه تلویحا از موسوی و هاشمی رفسنجانی دفاع کرد. شریعتمداری مراتب خشم مولای خود را به این مرجع تقلید ابلاغ کرده است.
موضع آیت الله موسوی اردبیلی موضع شخصی وی تنها نیست. مراجع ساکت که اهل بیانیه دادن نیستند با نکاتی که وی نوشته موافقند. بیانیه های آیت الله دستغیب شیرازی و آیت الله صانعی و سخنان آیت الله بیات زنجانی نشان از نارضایتی بدنه مراجع انقلابی از سیاستهای نظام دارد. فتاوای اخیر آیت الله وحید خراسانی زعیم حوزه علمیه قم عملا در دفاع از حقوق ملت و نفی مشروعیت قوه قضائیه و سیاستهای نظام در قبال مخالفانش بود.
بیست روز از زندانی شدن موسوی و کروبی و همسرانشان می گذرد. آیت الله موسوی اردبیلی به حق آیت الله خامنه ای را تنبه داده است که اگر دست از ظلم در حق ملت برندارد «بي شك اين بليه آتشي است كه اگر محدود و خاموش نگردد، دامنگير خرد و كلان شده و نه تنها اعتماد مردم به نظام را دچار تزلزل مي‌نمايد كه آشفتگي و هرج و مرج اجتماعي را سبب مي‌گردد و چشم اندازي تيره و تار در پيش رو به تصوير مي‌كشد و چه بسا كه موجب سخط الهي و نزول بلا گردد.» آیا مقام رهبری نصیحت مشفقانه این مرجع تقلید را می شنود یا او را هم به عنوان خواص بی بصیرت مشمول عتاب خود خواهد کرد؟ آینده نشان خواهد داد.

Advertisements

برچسب‌ها: ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: