واکنش ها به خبر بازداشت موسوی و کروبی

12:00 غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است انتقال رهبران مخالف دولت این کشور به زندان حشمتیه صحت ندارد

11:57 شاهدان عینی به بی بی سی می گویند ون های ضد شورش در میدان انقلاب تهران مستقر شده است.

11:47 وب سایت سهام نیوز متعلق به حزب اعتماد ملی که مهدی کروبی دبیرکل آن است، خبر تعطیلی برخی از کلاس های درس در دانشگاه تهران را تایید کرده است.

11:44 خبرگزاری های دولتی در ایران می گویند که گزارش اعتراضات مردمی در روز 25 بهمن که از سوی حکومت «فتنه» خوانده می شود، فردا (11 اسفند) در  صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت می شود.

11:40 برخی از گزارش های تایید نشده حاکی از آن است که در اعتراض به دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان کلاس های دانشکده مکانیک دانشگاه تهران امروز توسط دانشجویان و اساتید تعطیل شده است.

11:37 شبکه خبری العربیه از قول یک منبع آگاه می گوید سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات درباره برخورد با کروبی و موسوی اختلاف دارند.

11:32 رضا ولی زاده نویسنده ایرانی مقیم پاریس در وبلاگش از بازداشت دو عکاس و چهار فعال جنبش سبز مقابل سفارت ایران در فرانسه خبر داده است.

11:20 آقای نوری زاد نوشته است: اعتراض ها و اعتصاب ها، با همه تلخی هایشان، سوپاپ های تخلیه روانی مردمان یک جامعه اند. آنانی که چنین حقی را قانونی کرده اند، به این نگرش انسانی نظر داشته اند.

11:15 محمد نوری زاد، یکی از منتقدان حکومت ایران که در زندان به سر می برد، در یادداشتی نوشته است: «دهم اسفند، جمعی از مردم ما قرار است به خیابان ها بیایند و خواسته های خود را به نمایش بگذارند… پسندیده این است که حاکمان ما، فهم و عقلانیت خود را به نمایش بگذارند؛ این بدیهی ترین حق قانونی مردم را وقع نهند و بقای خود را با فریاد اعتراض یک جوان در مخاطره نبینند».

 

10:04 وب سایت های نزدیک به معترضان نامه ای منسوب به «زندانیان سیاسی سبزاندیش زندان رجایی شهر کرج» و در ارتباط با تجمع 10 اسفند در اعتراض به بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی منتشر کرده اند که در بخشی از آن آمده است: «در این برهه از زمان ما زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج لازم دیده که پشتیبانی خود را از تظاهرات مسالمت آمیز سه شنبه ها اعلام نماییم و از تمامی تشکل ها، احزاب، سازمان ها و جوانان دلیر می خواهیم که برای رسیدن به آزادی از خود شجاعت بیشتری نشان داده، از ارعاب و تهدید و زندان نهراسند و تا زمان رسیدن به آرمان های حق طلبانه ی خویش دست از مبارزه نکشند.»

09:53 علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس حقوق بشر به ژنو سفر کرده، در مورد خبر دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی به خبرنگاران گفت: «اگر اتهامی باشد، این اتهام باید از سوی قوه قضاییه بررسی شود نه وزرات امور خارجه. از زمان انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران نزدیک به دو سال گذشته است و آن‌ها زندگی عادی خود را داشته‌اند و از مردم خواسته‌اند به خیابان‌ها بیایند كه ما فكر می‌كنیم كه اعتراضاتی است كه با برخی تحريک‌ها صورت گرفته است زيرا قطعا هيچ توجيهی برای آن وجود نداشت. آن‌ها بايد در برابر نتايج تسليم شوند و به آن رضايت دهند.»

09:14 وضعیت اینترنت در ایران عادی گزارش می شود. در بیست ماه گذشته در بیشتر روزهایی که معترضان قصد راهپیمایی و تجمع اعتراضی داشتند، سرعت اینترنت کم و فیلترینگ وب سایت ها گسترده تر می شد.

08:00 رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در جلسه مطبوعاتی هفتگی خود در مورد اظهارات مقامات کشورهای خارجی درباره بازداشت شب گذشته میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: «این‌ها مسائل مربوط به داخل کشور ما هستند و مساله کاملا داخلی است و هیچ کشوری اجازه مداخله در امور داخلی کشور ما را ندارد و نخواهد داشت. مسائلی که مربوط به افراد مطرح می‌شود در چارچوب حقوقی و توسط مقامات قضایی رسیدگی خواهد شد.»

05:47 هواداران جنبش اعتراضی ایران در بعضی از شهرهای این کشور هم اعلام کرده اند که روز سه شنبه 10 اسفند در اعتراض به بازداشت رهبران جنبش سبز به خیابان خواهند آمد. بیانیه هایی از جانب فعالان سبز در شهرهای رشت، مشهد، کرمانشاه و تبریز منتشر شده و مردم این شهرها را به شرکت در تجمع های اعتراضی روز سه شنبه دعوت کرده اند.

05:25 جمعی از فعالان سیاسی ایرانی مقیم خارج از این کشور، در نامه ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از او خواسته اند برای آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی از حصر و تضمین آزادی فعالیت های سیاسی آنها تلاش کند.

05:11 از تهران خبر می رسد که پارازیت روی فرکانس ماهواره ای تلویزیون فارسی بی بی سی از دیشب شدت گرفته و امروز صبح پخش تلویزیون بی بی سی فارسی در بخش هایی از شمال تهران قطع شده است.

02:37 سایت ندای سبز آزادی نوشته حکومت نگران است که تماشاچیان بازی فوتبال روز سه شنبه به تظاهرکنندگان بپیوندند: «وزارت اطلاعات وضعیت تهران را در روز سه شنبه 10 اسفند با درجه بندی ‹بحران› طبقه بندی کرده و به نیروی انتظامی اخطار داده است تمام توان خود را به کار ببندد تا تماشاگرانی که برای دیدن بازی استقلال و السد قطر به استادیوم آزادی تهران می روند به تظاهرات کنندگان جنبش سبز نپیوندند.»

02:10 بعضی وبلاگ ها نوشته اند فریاد «الله اکبر»، «یا حسین، میر حسین» و «یا مهدی، شیخ مهدی» تا بامداد سه شنبه در محله های مختلف تهران و شهرهای بزرگ به گوش می رسید.

01:30 جی کارنی سخنگوی کاخ سفید با اشاره به نگاه متفاوت حکومت ایران به جنبش های دمکراتیک کشورهای عرب و اعتراضات داخلی، رفتار تهران را «منافقانه» خوانده است.

23:47 ابراهیم نبوی در ادامه مقاله خود افزوده است: «یادمان نرود که آیت الله خامنه ای مرد جنگیدن نیست و اگر مردم با قدرت به میدان بیایند جا می زند.»

23:44 ابراهیم نبوی طنزپرداز و فعال سیاسی در سایت خود مطلبی تحت عنوان «فردا روز مباداست» نوشته است: «روزهای سیاهی در پیش است. ده روزی که پیش روی ماست، سرنوشت کشور تعیین می شود.»

23:13 پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا «ارعاب سازمان یافته و دستگیری چهره های سیاسی و مدافعان حقوق بشر» توسط حکومت ایران را قویا محکوم کرده است.

22:47 صفحه فیس بوک «25 بهمن» که توسط گروهی از معترضان راه اندازی شده نوشته است: «فردا، و بسيار فرداهای ديگر در انتظارند. اين کاروان، تازه به راه افتاده است. اين پرندگان زخم‌خورده تازه بال گشوده‌اند.»

22:44 خبرگزاری فارس به نقل از رضا بخشايش، عضو پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامی نوشته است: «حق هر حكومتی اين است كه در مقابل فتنه‌گران و مخالفان بايستد و آنها را نيز مجاب و يا سركوب نمايد.»

22:40 سایت کلمه گزارش کرده است که فریاد «الله اکبر»، «موسوی کروبی آزاد باید گردند» در تهران و شهرستان‌ها شنیده می شود.

21:58 سایت کلمه به نقل از فرزندان میر حسین موسوی و زهرا رهنورد نوشته است: شواهد بازداشت قوی است. دختران آقای موسوی و خانم رهنورد تکذیب خبر بازداشت و انتقال پدر و مادرشان به زندان حشمتیه را «به شدت» رد کرده اند.

21:30 به گزارش رویترز، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه دستگیری رهبران مخالفان حکومت ایران را که سایت کلمه خبر داده، «غیرقابل پذیرش» خوانده و خواستار آزادی آنها شده است.

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: