راهپیمایی دهم اسفند (۹)

آغاز درگیری ها در مناطق مرکزی تهران و شلیک ممتد گاز اشک آور
بازداشت سه شهروند دیگر در غرب تهران

جــرس: به گزارش منابع حقوق بشری، سه شهروندی که در خیابان رودکی تهران اقدام به سر دادن شعارهای اعتراض کرده بودند ساعاتی پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش رهانا، این سه شهروند همراه با سایر مردم در خیابان رودکی تهران اقدام به سر دادن شعارهای اعتراض کرده بودند که بلافاصله با یورش ماموران امنیتی مواجه شده و بازداشت شدند.
براساس این گزارش، یک تن از این شهروندان با دخالت مردم معترض آزاد شد، اما دو نفر دیگر به ون‌های مستقر در خیابان آزادی منتقل شدند.

به گزارش منبع خبری و شاهدان عینی، قبل از آغاز تجمعات اعتراضی امروز نیز، در حوالی مناطقی چون چهارراه ولی عصر، بلوار کشاورز و همچنین خیابان ۱۶ آذر، بدلیل برخورد ماموران با مردمی که هنوز تجمعی شکل نداده و شعاری نمی دادند، پنج نفر بازداشت شدند.

در طول خیابان آزادی، انقلاب، ولی عصر و میادین مهم، نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش به صورت گسترده‌ای حضور داشته و جلوی هر گونه تحرکی را گرفته و مردم را کنترل می‌کنند.

در گزارش های لحظه ای بی بی سی آمده بود که از حوالی عصر، اطراف پل کریم خان و خیابان وصال در تهران علیرغم حضور وسیع نیروهای ضد شورش و بسیج، نخسین هسته های تجمع معترضان و مخالفان به طور غیر متمرکز شکل گرفته است . این شبکه خبری به نقل از شاهدان عینی افزود که صدای «مرگ بر دیکتاتور» به شکل پراکنده در میان بوق ممتد اتومبیل در خیابان های مرکزی تهران شنیده می شود و طی تجمعی در میدان امام حسین تهران نیز، ناگهان شعار «مرگ بر خامنه ای» سر داده شد.

همزمان سامانه خبری ندای سبز آزادی گزارش داد که «مسیرهای منتهی به بیت رهبری تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد .»

سحام نیوز نیز طی گزارشی به نقل از خبرنگار خود آورده است که از ساعت شش به بعد، هر لحظه بر شمار معترضان در خیابان و میدان انقلاب افزوده می شود .

خبرگزاری دویچه وله نیز حوالی ساعت شش از میدان انقلاب گزارش داده است که خیابان جمال‌زاده تا میدان انقلاب، گروه‌های مختلف مردم حضور دارند و به صورت پراکنده شعار می‌دهند و چندبار برای پراکنده کردن مردم، گاز اشک‌آور شلیک شده است.

حدود ساعت شش و نیم، خبرنگار هرانا گزارش داد که در میدان انقلاب بین نیروهای امنیتی و معترضین درگیری ایجاد شده و تارنمای کلمه همزمان به نقل از حاضران در صحنه گزارش می دهد که که در مقابل دانشگاه تهران درگیری شدیدی به سمت میدان انقلاب رخ داده و نیروهای امنیتی اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کرده‌اند.

منابع خبری جرس گزارش داده اند که نزدیک به ساعت هفت، با وجود هوای بسیار سرد، جمعیت در حال افزوده شدن است و از سویی دیگر پیش بینی شده کسانی که از استادیوم به مرکز شهر باز می گردند، چهره شهر را دگرگون خواهند کرد.

 

بازداشت دست کم پنجاه نفر از معترضان در حوالی میدان انقلاب تهران
استفاده ماموران از گاز اشک آورو شوکر برای محاصره مردم
جــرس: بنا به گزارش منابع خبری و شاهدان عینی، درگیری و زد و خورد در مناطق مرکزی تهران میان ماموران یگان ویژه پاسداران و مردم معترض به حصر و بازداشت رهبران جنبش، از حوال ساعت هفت شکل تازه تری به خود گرفته و منابع حقوق بشری نیز از بازداشت دست کم پنجاه تن از معترضین در میدان انقلاب تهران خبر می دهند.

خبرگزاری آلمان به نقل از منبع خبری خود گزارش داده است : از میدان انقلاب درگیری شدید میان معترضان و نیروهای انتظامی گزارش شده است. یک شاهد عینی هم می‌گوید که صدای تیراندازی شنیده اما ندیده است که کسی زخمی شود. همچنین از خیابان کارگر تهران نیز درگیری شدید گزارش ‌شده است.

 

یک شهروند تهرانی از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای انتظامی در خیابان ولی‌عصر با مردم خبر می‌دهد. وی می‌گوید این نیروها به مردمی هم که از پاساژهای در حال تعطیل خارج می‌شود حمله می‌کنند. جمعیت معترضان در حال افزایش است.
یک شاهد عینی به نیز دویچه وله گفته است از خیابان جمال‌زاده تا میدان انقلاب گروه‌های مختلف مردم حضور دارند و به صورت پراکنده شعار می‌دهند. چندبار برای پراکنده کردن مردم گاز اشک‌آور شلیک شده است.

ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران نیز از «قطع وی پی ان ها در پایتخت و کاهش پهنای باند اینترنت در کشور و اختلال در خطوط تلفن همراه» در بسیاری از نقاط تهران و شهرهای شیراز و مشهد و تبریز خبر داد.

این منبع خبری همچنین از بازداشت دست کم پنجاه تن از معترضین در میدان انقلاب تهران خبر داده و نوشت: تمامی گذرگاه ها و خیابانهای منتهی به میدان انقلاب توسط نیروهای موسوم به بسیج مسدود شده است.

خبرنگار ندای سبز آزادی، حوالی ساعت هفت گزارش داد که تجمع بسیار خوبی در خیابان فرصت شکل گرفته و با شعار یاحسین میرحسین و یا مهدی شیخ مهدی همراه شده و برخی گزارش ها حاکیست نیروهای امنیتی با حمله به مردم با شوکر و گاز اشک آور قصد برهم زدن تجمع را دارند، اما شاهدان عینی خبر از استقامت مردم و افزوده شدن جمعیت را می دهند

 

شکل گیری تظاهرات و شعار مرگ بر دیکتاتور همراه با شلیک گاز اشک آور و تیرهای رنگی

جــرس: بنا به گزارش منابع خبری جرس، حوالی ساعت هفت بعد از ظهر، هسته های تظاهرات در میدان انقلاب و میدان امام حسین و خیابان های آزادی و انقلاب تهران شکل گرفت و همزمان در میدان انقلاب گرفت و مردم شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.

به گزارش شاهدان عینی، تجمعات مردم با حملات مکرر نیروهای لباس شخصی و پرتاب گاز اشک آور و تیرهای رنگی از سوی نیروهای پلیس همراه بوده و در حوالی میدان انقلاب چندین بار صدای شلیک تیر هوایی شنیده شده است.

بنا به گفته این شاهدان، در خیابان انقلاب حوالی میدان امام حسین نیز تجمعات پراکنده شکل گرفته است و مردم شعار مرگ بر دیکتاتور ، یا حسین میرحسین و یا مهدی شیخ مهدی سر می دهند .
در خیابان آزادی نیز نیروهای لباس شخصی و بسیج به جمع های مردم حمله می کنند .

حضور مردم در تقاطع نواب و خیابان جمالزاده بیشتر بوده و در خیابان رودکی نیز درگیری های فراوانی شکل گرفته است. در خیابان های مختلف خودروهای عبوری با بوق ممتد با راهپیمایی مردم همراهی کردند. گزارش شاهدان عینی از بازداشت دهها نفر در خیابان آزادی و میدان انقلاب خبر می دهند. حضور نیروهای امنیتی در کارگر جنوبی از میدان انقلاب تا میدان پاستور بسیار گسترده می باشد.

 

 

تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۸۹, ساعت ۲۲:۰۷

ادامه عتراضات در تهران و چند شهر دیگر

علی رغم سرکوب شدید و فضای پلیسی
جــرس: بنا به گزارش منابع خبری و شاهدان عینی، در جریان اعتراضات حامیان جنبش سبز به بازداشت میرحسین موسوی، مهدی کروبی و همسران آنها، روز سه‌شنبه دهم اسفند، تهران و چند شهر دیگر ایران از جمله شیراز، اصفهان و مشهد بار دیگر شاهد سرکوب خشونت بار مردم توسط نیروهای امنیتی، یگان های ویژه پاسداران و لباس شخصی های حامی حکومت بود، که منجر به زخمی و بازداشت شدن دهها نفر از تظاهرات کنندگان شد . منابع خبری جرس امروز عصر گزارش دادند که بعد از تعطیلی دانشگاه تهران و حاکمیت جو پلیسی – پادگانی در دانشگاه و خیابان های اطراف، چهره مناطق مرکزی پایتخت تغییر  کرد و این فضای امنیتیِ حاکم بر تهران و چند شهر دیگر، شباهت زیادی به حکومت نظامی اعلام نشده داشت و هر تجمعی از مردم و جوانان، با واکنش شدید نیروهای انتظامی و امنیتی روبرو شد و به طور مداوم گازهای اشک آور  به سمت جمعیت شلیک می شد.

 
منابع خبری جرس گزارش داده بودند که هسته هایی از تجمعات و تظاهرات، ابتدا در میدان فردوسی، خیابان انقلاب، کارگر شمالی، چهارراه ولی عصر و میدان انقلاب شکل گرفت و سپس به میدان ها و خیابان های دیگر کشیده شد.
خبرگزاری آلمان نیز غروب امروز به نقل از شاهدان و منابع خبری خود از سطح خیابان های تهران گزارش داد که مردم در خیابان‌های نواب و بهبودی در تقاطع خیابان آزادی نیز تجمع داشته اند و همزمان با تاریک شدن هوا، هجوم نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی به تظاهرکنندگان شدت گرفت و نیروهای گارد ضد شورش از جمله با استفاده از باتوم، شوکرهای برقی و گاز اشک آور به مردم حمله کرده‌اند.
خبرنگار جرس از تهران گزارش داد که صدای شلیک گلوله در مناطق مرکزی تهران از جمله میدان انقلاب و خیابان‌های اطراف آن تا شامگاه شنیده می شد و همزمان گزارش‌های دیگری نیز از درگیری میان تظاهر کنندگان و لباس‌شخصی ها در حد فاصل چهار راه ولیعصر تا میدان ولیعصر و بلوار کشاورز و کارگر شمالی خبر داده اند.
سامانه خبری کلمه نیز نوشته بود غروب سه‌شنبه نیروهای لباس شخصی و گارد ضد شورش، از تردد مردم از سمت چهار راه ولی‌عصر به سمت میدان انقلاب جلوگیری کرده و عملاً ورودی‌های میدان انقلاب را مسدود کرده‌اند .

بر اساس این گزارش، در بزرگراه رسالت نیز نیروهاى ضد شورش مستقر شده و دلیل آن ظاهرا به خاطر انتشار خبر انتقال آقاى موسوى و كروبى به زندان حشمتیه است كه در یكى از خیابانهاى منتهى به اتوبان رسالت واقع است.
برخى گزارشها از استقرار نفربرهاى شهرى تازه اى در برخى نقاط شهر تهران حكایت دارد كه تا پیش از این دیده نشده بوده این نفربرها به رنگ سیاه اند و سقف مشبكى دارند.
پیش از این گزارش شده بود که از مغازه داران مناطق مركزى تهران از جمله از مغازه هاى اطراف دانشگاه تهران و خیابان كریم خان، خواسته شده تا امروز زودتر محل كسب خود را تعطیل كنند
قریب به اتفاق سایت های خبری و رسانه های گزارش دهنده، شمار جمعیت حاضر را قابل مقایسه با میزان جمعیت در تظاهرات روز ۲۵ بهمن دانسته و خاطرنشان کرده بودند که خیابان انقلاب و خیابان آزادی و نیز خیابان‌های منتهی به این دو خیابان، عصر سه شنبه شاهد تجمع‌های معترضان بود، که شعارهای «یاحسین میرحسین»،»یا مهدی شیخ مهدی» و «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دادند و اتومبیل های شهروندان نیز، با ایجاد ترافیک، و بوق زدن ممتد، از تحرک ماموران جلوگیری می کردند.
سحام نیوز نیز گزارش داده بود که در جریان درگیری هایی در حوالی خیابان آزادی، پلیس به سمت کسانی که شعار یا حسین، میرحسین و یا مهدی شیخ مهدی می دادند، حمله کرده و از فلکه صادقیه نیز گزارش شد که نیروهای ضد شورش با مردم درگیر شده اند و به سمت آنها گاز اشک آور شلیک کرده اند.
كانون حمایت ازخانواده های جان باختگان و بازداشتی ها نیز گزارش داد که در خیابان فرودسی مسیر خودرو ها را بسته اند و ماشین ها بطور ممتد بوق می زنند، میدان انقلاب پر از جمعیت است و تعدادی دستگیر شدند

در آخرین گزارش، جو خیابان انقلاب بشدت ملتهب است و تهران آبستن حوادث جلوه می کند.

شهرهای دیگر
از سوی دیگر گزارش‌هایی نیز درباره برگزاری تجمع‌های اعتراض‌آمیز در سایر شهرهای ایران از جمله شیراز، مشهد و اصفهان منتشر شده است.
به گزارش ندای سبز آزادی، در شیراز خیابان ساحلی از سمت فلکه گاز مسدود شده و ترافیک تا خیابان ارم ادامه داشت و تظاهرات و سرکوب بسیار شدیدی از جمله در خیابان ملاصدرای شیراز در جریان بود.
این گزارش به نقل از یک شاهد عینی، از بازداشت شماری از تظاهرکنندگان در شیراز خبر داده و جمعیت تظاهر کننده در خیابان‌های مرکزی این شهر را بسیار زیاد و بیشتر از شمار تظاهرکنندگان در روز اول اسفند اعلام کرد. همچنین آمده است «به محض این که تجمع کنندگان شروع به شعار دادن می‌کردند، نیروهای امنیتی به آنها حمله می‌کردند و در این میان از گاز اشک‌آور نیز علیه تجمع‌کنندگان استفاده کرده‌اند.»
همچنین به گفته خبرنگار جرس از مشهد، خیابان احمدآباد محدوده سه راه راهنمایی مشهد و همچنین مناطق نزدیک به آن، صحنه برخورد خشن نیروهای امنیتی با مردمی بود که بدون سر دادن شعار در حال راهپیمایی بودند و همین امر باعث شعار دادن جمعیت شد.

 

Advertisements

برچسب‌ها: , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: