راهپیمایی دهم اسفند (۸)

19:34 خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران می نویسد: «رسانه‌های آمريكايی، صهيونيستی و انگليسی كه در 48 ساعت گذشته با توسل به انواع و اقسام حربه‌ها و دروغ‌ها سعی در التهاب‌آفرينی در ايران داشتند، باز هم ناكام ماندند.»

19:21 یک شاهد عینی از شیراز می گوید که تجمع های اعتراضی امروز در اطراف میدان نمازی شیراز در نوع خود طی بیست ماه گذشته «بی سابقه» بود.

19:17 خبرگزاری های رسمی جمهوری اسلامی در مورد اعتراضات روز سه شنبه سکومت اختیار کرده اند.

19:12 در تصاویری که یک از مخاطبان برای بی بی سی فارسی فرستاده حضور سنگین نیروهای امنیتی در طول روز در خیابان پاستور که محل سکونت میرحسین موسوی است مشاهده می شود.

19:07 تجمع های اعتراضی روز سه شنبه ایران علاوه بر تهران در شهرهای اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، اهواز و سمنان گزارش شده است.

19:00 سحام نیوز وابسته به مهدی کروبی گزارش می دهد که «در اسلامشهر در جنوب غربی تهران نیز تجمعات گسترده ای برگزار شد….مردم در جمع های پراکنده در این شهر شعار های مرگ بر دیکتاتور و موسوی و کروبی ازاد باید گردند سر دادند.»

18:53 اردشیر امیر ارجمند مشاور میرحسین موسوی به بی بی سی می گوید که حربه برخورد خشونت آمیز با معترضان اثر خود را از دست داده است.

18:50 یک شاهد عینی به تلویزیون فارسی بی بی سی می گوید که در طول روز در خیابان نواب تهران صدای چند تیر را شنیده است که می گوید به اعتقاد معترضان برای ایجاد ارعاب بوده است.

18:31 وبسایت «ندای سبز آزادی» گزارش می دهد که ساختمان خبرگزاری ایرنا و چند مدرسه از جمله مدرسه آیت‌الله سعیدی به محلی برای نگهداری بازداشت‌شدگان تبدیل شده است.

18:26 یکی از مخاطبان به بی بی سی چنین می نویسد: من یک باتوم خورده خوشحالم چون توی خیابون فرصت-گلبار با ۲-۳ نفر دیگه یکی از بچه ها را از دست یک مزدور نجات دادم. من یک باتوم خورده خوشحالم چون جمعیت انبوهی را دیدم که مثل من برای باتوم خوردن خودشان را آماده کرده بودند. … من یک باتوم خورده خوشحالم چون برای آزادی وطنم باتوم خوردم.

18:22 یک شاهد عینی به بی بی سی می گوید: تجمعات پراكنده ای در مهرشهر كرج شكل گرفته! تعداد نيروهای يگان ويژه و لباس شخصی هم زياده ! شعارهای مرگ بر ديكتاتور و يا حسين يا مهدی به گوش ميرسه! مردم امروز نشون دادن كه از هيچی نميترسن!

18:11 سحام نيوز می گوید درگیری های پراکنده تقریبا در بسیاری از میادین تهران ادامه دارد و در مرکز شهر اکثر ماشین ها با بوق ممتد اعتراض خود را اعلام می کنند. سحام نیوز همچنین گزارش داده که فرکانس های تلویزیون فارسی بی بی سی در یوتل ست هم هدف پارازیت قرار گرفته از حدود ساعت 9 شب دریافت برنامه های این تلویزیون به سختی امکان پذیر است.

18:00 شبکه های اجتماعی عکسی از پوستر نصب شده در بزرگراه نیایش تهران منتشر کرده اند که روی آن نوشته شده: «دیکتاتور به پایان سلام کن»

17:55 مردم معترض در شیراز امروز شعار «مبارک/ بن علی/ نوبت سید علی» سر داده اند. این ویدئو گوشه ای از تجمع مخالفان را در این شهر نشان می دهد.

17:43 گزارش ها از ادامه تجمعات پراکنده در میدان های اصلی تهران و شلیک گاز اشک آور توسط نیروی های دولتی حکایت دارد.

17:31 فخرالسادات محتشمی پور از زنان فعال در جنبش سبز و همسر مصطفی تاجزاده معاون سیاسی وزارت کشور در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، بازداشت شده است. وب سایت سحام نیوز جزئیات این خبر را منتشر کرده است.

17:29 این ویدئوی مربوط به حضور امروز معترضان در خیابان های مشهد است.

17:14 شاهدان عینی می گویند یک پوستر بزرگ عکس آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در میدان صادقیه تهران به آتش کشیده شده است. به گفته این شاهد عینی نیروهای امنیتی بلافاصله پس از این برای فرونشاندن آتش وارد عمل شده اند. گزارش های متعدد حاکی از آن است که میدان صادقیه تهران با آغاز تاریکی هوا بسیار شلوغ شده و لحظه به لحظه به جمعیت آن افزوده می شود.

17:01 یک شاهد عینی می گوید حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان حدود ساعت 5 بعد از ظهر امروز  سوار بر تویوتای سفید رنگ در چهار راه وصال بود. به گفته این شاهد عینی آقای شریعتمداری خودش رانندگی می کرده اما با نگاه پرسان و خیره مردم مواجه شده و به سرعت از یکی از خیابان های فرعی از محل خارج شده است.

16:57 وب سایت راه سبز می گوید درگیری معترضان و مخالفان در غرب تهران قابل توجه بوده است.

16:55 یک شاهد عینی می گوید درگیری مردم معترض با نیروهای سرکوبگر در خیابان احمدآباد مشهد شدید است. وب سایت جرس می گوید ده نفر در مشهد دستگیر شده اند.

14:51 خبرگزاری رهانا می گوید نیروهای امنیتی در خیابان ولیعصر تهران پس از بازداشت معترضان آنها را به دفتر خبر گزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) که در تقاطع خیابان فاطمی و ولیعصر است، منتقل می کنند.

16:48 روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز از وقوع درگیری ها و تجمعات امروز در ایران گزارش داده است.

16:26 به گفته شاهد عینی از تهران، مأموران حکومتی شیشه اتومبیل هایی را که با زدن بوق یا دادن شعار با معترضان همراهی می کنند را می شکنند.

16:23 یک شاهد عینی از تهران به بی بی سی فارسی گفت که تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان بسیجی در خیابان های مرکزی شهر مستقر شده اند و کار برخورد با معترضان عمدتا به عهده آنها است.

16:21 یک شاهد عینی از میاندوآب می گوید که از ساعتی پیش ارسال پارازیت بر روی برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی که از ماهواره یوتل ست پخش می شود، شدیدتر شده است.

16:16 وب سایت کلمه متعلق به میرحسین موسوی از خشونت بی سابقه نیروهای امنیتی و گارد ویژه بر ضد مردم خبر داده است.

16:14 هرانا می گوید 50 نفر از معترضان حاضر در میدان انقلاب تهران بازداشت شده اند.

16:11 یک شاهد عینی از اصفهان می گوید که تجمع اعتراضی امروز در این شهر با سکوت و بدون دادن شعار برگزار شد و رفتار مأموران امنیتی هم بهتر از دفعات قبل بود و درگیری چندانی تاکنون به وجود نیامده است.

16:01 یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که ضد و خورد میان معترضان و مأموران امنیتی در تهران، به ویژه در کوچه ها و خیابان های فرعی، شدید بود و تعداد زیادی از معترضان بازداشت شدند.

15:57 شاهد عینی در ای میلی به بی بی سی فارسی:من امروز  شاهد حضور تعداد بسيار زيادي از كارگران كيان تاير در بيرون كارخانه و مقابل بخشداری بودم و در بعضی لحظات اتوبان رو هم مسدود كرده بودند. شعار هاي سياسی زيادی هم مي دادند اما به علت مشغول بودن نيروهاي سركوبگر به مركز شهر در پي فراخوان جنبش سبز، نتوانستد به كارگرا حمله كنن. شعاراشون واقعا سياسی بود و همه سرنشين های خودروهای گذری را كاملا غافلگير مي كرد و مدام از مرگ بر ستمگر و مرگ بر دولت مردم فريب شعار می دادند.

15:55 یک شاهد عینی می گوید خيابان ابيوردی كاملا در دست مردم است و در تمام خانه ها به روی معترضان که از دست نیروهای امنیتی فرار می کنند، باز است.

15:54 یک شاهد عینی از اهواز به بی بی سی فارسی گفت که حضور نیروهای امنیتی و بسیج در میدان ها و چهارراه های اصلی شهر بسیار چشمگیر است. به گفته این شاهد عینی، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها باعث افزایش نارضایتی ها در این شهر شده است.

15:49 خبرنگاران وب سیات کلمه گزارش داده اند که از حوالی ساعت 18:30 امروز به وقت تهران نیروهای بسیج، لباس شخصی و گاردهای ضد شورش از تردد مردم از سمت چهار راه ولی عصر به سمت میدان انقلاب جلوگیری می کنند و عملا ورودی های خیابان های مختلف را به میدان انقلاب مسدود کردند.

 


فخرالسادات محتشمی‌پور بازداشت شد

خانم محتشمی‌پور در ماه‌های اخیر در اعتراض به بازداشت همسرش ده‌ها نامه و مقاله اعتراض‌آمیز نوشته و از جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز و رهبران آن به صراحت دفاع کرده است

فخرالسادات محتشمی پور، عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی، مدیرکل امور بانوان وزارت کشور در دولت اصلاحات و همسر مصطفی تاجزاده بازداشت شد.

علی طباطبایی، داماد خانم محتشمی پور امروز سه شنبه ۱۰ اسفند به بی بی سی فارسی گفت که ساعتی پیش خانم محتشمی پور با موبایل خود با آنها تماس گرفته و موبایل را روشن گذاشته تا آنها مکالمه او و مأموران را بشنوند.

به گفته آقای طباطبایی، صدای مأموران در این تماس تلفنی شنیده می شد که به خانم محتشمی پور می گفتند که باید او را با خود ببرند.

آقای طباطبایی گفت که صدای خانم محتشمی پور هم شنیده می شد که می گفته: «مگر من چکار کرده ام؟ من هم مثل بقیه مردم به خیابان آمده ام و دارم راه می روم».

مأموران در پاسخ تأکید کرده اند که باید او را با خود ببرند.

اعضای خانواده خانم محتشمی پور می گویند که پس از این تماس تلفنی نتوانسته اند خبری از او بگیرند.

خانم محتشمی‌پور در ماه‌های اخیر در اعتراض به بازداشت همسرش ده‌ها نامه و مقاله اعتراض‌آمیز نوشته و از جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز و رهبران آن به صراحت دفاع کرده است.

داماد خانم محتشمی پور به بی بی سی فارسی گفت که علت دستگیری او، شرکت در تجمع اعتراضی امروز بوده است که در واکنش به حصر یا بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسران آنها برگزار شد.

 

درگیری‌های پراکنده و تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران

تجمع معترضانتجمع روز 10 اسفند به درخواست «شوراى هماهنگى راه سبز اميد» در اعتراض به حصر و بازداشت ميرحسين موسوى و مهدى كروبى از رهبران مخالفان دولت برگزار مى شود

گزارش ها از شهرهای مختلف ایران از برگزاری تجمع هایی در اعتراض به بازداشت دو رهبر مخالفان دولت این کشور و بروز درگیری های پراکنده میان مخالفان و مأموران امنیتی حکایت دارد.

شاهدان عینی از شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، کرج، سمنان، تبریز و کرمانشاه به بی بی سی فارسی گفتند که تجمع های اعتراضی در این شهرها برگزار شده و در بعضی موارد، میان معترضان و مأموران امنیتی یا مأموران لباس شخصی زد و خوردهایی رخ داده است.

تجمع ها در تهران پس از ساعت ۵ عصر و بیشتر در خیابان ها و میدان های مرکزی شهر آغاز شد و تا شب ادامه داشت.

بنابر برخی گزارشها، در میدان های امام حسین، انقلاب، فردوسی، ولی عصر، توحید، هفت تیر و ونک، بلوار کشاورز و چهار راه جمالزاده درگیری هایی رخ داده و نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

سحام نیوز سایت نزدیک به مهدی کروبی، گزارش داده که درگیری هایی در حوالی خیابان آزادی رخ داده و پلیس به سمت کسانی که شعار یا حسین، میرحسین و یا مهدی شیخ مهدی می دادند، حمله کرده است.

از فلکه صادقیه نیز گزارش شده که نیروهای ضد شورش با مردم درگیر شده اند و به سمت آنها گاز اشک آور شلیک کرده اند.

شاهدان عينى مى گويند تجمع هاى پراكنده اى از معترضان در مناطق مرکزی این شهر شكل گرفته است.

سايت كلمه كه ديدگاهها و نظرات ميرحسين موسوى را منتشر مى كند عصر امروز گزارش داد كه جمعيت زيادى قدم زنان در پياده روها به سمت خيابان انقلاب در حرکت بودند.

بنابر اين گزارش، بيشترين تجمعات در محدوده دانشگاه پلى تكنيك و چهار راه ولى عصر گزارش شده است.

در ميدان ولى عصر، چهار راه ولى عصر، خيابان و ميدان انقلاب، ميدان امام حسين و ميدان آزادى مملو از نيروهاى امنيتى و گارد ويژه است.

به نوشته كلمه، در بزرگراه رسالت نيز نيروهاى ضد شورش مستقر شده اند و دليل آن ظاهرا به خاطر انتشار خبر انتقال آقاى موسوى و كروبى به زندان حشمتيه است كه در يكى از خيابانهاى منتهى به اتوبان رسالت واقع است.

برخى گزارشها از استقرار نفربرهاى شهرى تازه اى در برخى نقاط شهر تهران حكايت دارد كه تا پيش از اين ديده نشده بوده اين نفربرها به رنگ سياه اند و سقف مشبكى دارند.

يك شاهد عينى به بى بى سى گفته كه در برخى مناطق شهر به دليل وجود تعدادى زياد نيروى مسلح در خيابان امكان تشكيل تجمع را محدود شده و اتومبيل ها به شكل اعتراضی، بوق ممتد مى زنند.

پیش از این گزارش شده بود که از مغازه داران مناطق مركزى تهران از جمله از مغازه هاى اطراف دانشگاه تهران و خيابان كريم خان، خواسته شده تا امروز زودتر محل كسب خود را تعطيل كنند.

اين تجمع به درخواست «شوراى هماهنگى راه سبز اميد» در اعتراض به حصر و بازداشت ميرحسين موسوى و مهدى كروبى از رهبران مخالفان دولت برگزار مى شود.

شوراى هماهنگى راه سبز اميد از مردم خواسته بود كه در اين راهپیمایى كه از ساعت پنج بعدازظهر از ميدان امام حسين تهران به سوى ميدان آزادى برگزار مى شود، شركت كنند.

اعتراض ها در شهرهای دیگر

به گفته یک شاهد عینی، مخالفان دولت در شیراز در نزدیکی بیمارستان امام رضا، خیابان ملاصدرا و بعضی مناطق دیگر تجمع های نسبتا بزرگی داشتند که در مواردی تعداد آنها به صدها تن می رسید.

در ویدیوهایی که از اعتراضات شیراز به دست بی بی سی رسیده و یا در سایت های اینترنتی منتشر شده است، معترضان شعار می دهند: «مبارک، بن علی، نوبت سید علی».

شاهد عینی دیگری از اصفهان به بی بی سی فارسی گفت که تجمع معترضان در این شهر با سکوت همراه بوده و آنها عمدتا بدون دادن شعار حرکت می کردند.

او گفت که مأموران امنیتی و انتظامی برای متفرق کردن معترضان تلاش می کردند، اما رفتار آنها نسبت به موارد قبلی آرام تر بوده و درگیری چندانی رخ نداده است.

سایت جرس از برگزاری تجمع اعتراضی در مشهد و دستگیری دست کم ده نفر از معترضان در این شهر خبر داده است.

روز گذشته (نهم اسفند) سايت كلمه كه ديدگاههاى آقاى موسوى را منتشر مى كند گزارش داد كه آقايان موسوى و كروبى به همراه همسران خود زهرا رهنورد و فاطمه كروبى كه مدتى در حصرخانگى بودند، دستگير شده و به زندان حشمتيه تهران منتقل شده اند كه در نزديكى وزارت دفاع قرار دارد.

به گزارش اين سايت، بازداشت اين چهار نفر و انتقال آنها به زندان قطعى است، اما زمان دقيق انتقالشان به زندان مشخص نيست.

بعد از انتشار خبر بازداشت سران مخالفان دولت، مقامات رسمى ايران سكوت اختيار كرده و تاكنون واكنشى نسبت به آن نشان ندادند تا آنكه غلامحسين محسنى اژه اى سخنگوى قوه قضائيه در گفتگو با خبرگزارى دانشجويان ايران، گفت كه «اخبار منتشر شده از سوى برخى رسانه هاى معاند مبنى بر انتقال آقايان موسوى و كروبى به بازداشتگاه حشمتيه صحت ندارد.»

رامين مهمانپرست سخنگوى وزارت خارجه ايران بازداشت رهبران مخالفان را مسئله اى داخلى خوانده و گفت كه «هيچ كشورى اجازه ندارد در آن دخالت كند.»
به گفته آقاى مهمانپرست، «به مسائل مربوط به افراد در داخل كشور ما در چارچوب حقوقى و توسط مقامات قضايى رسيدگى مى شود و اين موضوع نمى تواند دستاويزى براى امريكا و برخى كشورهاى غربى باشد.»

سخنگوى وزارت خارجه ايران قدرتهاى غربى را به «فرافكنى» متهم كرده و گفته كه اين كشورها سعى دارند با عوض كردن مسئله «توجه افكار عمومى را به موضوعات غير واقعى انحراف دهند.»

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: