راهپیمایی دهم اسفند (۵)

15:51 یک شاهد عینی از اهواز به بی بی سی فارسی گفت که حضور نیروهای امنیتی و بسیج در میدان ها و چهارراه های اصلی شهر بسیار چشمگیر است.

15:49 خبرنگاران وب سیات کلمه گزارش داده اند که از حوالی ساعت 18:30 امروز به وقت تهران نیروهای بسیج، لباس شخصی و گاردهای ضد شورش از تردد مردم از سمت چهار راه ولی عصر به سمت میدان انقلاب جلوگیری می کنند و عملا ورودی های خیابان های مختلف را به میدان انقلاب مسدود کردند.

15:48 رئیس پارلمان اروپا خواستار آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده است.

15:47 یک شاهد عینی از شیراز به بی بی سی فارسی گفت که حدود ساعت شش بعد از ظهر امروز در مقابل بیمارستان امام رضای شیراز درگیری میان مخالفان و نیروهای امنیتی رخ داد و تعدادی از معترضان بازداشت شدند.

15:44 گزارش های متعدد از تهران حاکی از افزایش تعداد معترضان و مخالفان در میدان انقلاب حکایت دارد. پیش از این یک شاهد عینی به بی بی سی گفته بود که امروز پلیس در میدان انقلاب تعداد زیادی را به ظن تلاش برای شرکت در تظاهرات اعتراضی بازداشت کرده است.

15:42 خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول شاهدان عینی از شلیک گاز اشک آور در بلوار کشاورز تهران و دستگیری چند معترض در این بلوار خبر داده است.

15:41 وب سایت سحام نیوز از التهاب در میدان های اصلی شهر تهران خبر می دهد. گزارش های دیگری حاکی از حضور کشترده نیروهای امنیتی در پمپ بنزین های تهران است.

15:31 گزارش ها از شکل گیری تجمع و برخورد نیروهای امنیتی در میدان نمازی شیراز حکایت دارد.

15:28 فرخ نگهدار فعال سیاسی مقیم لندن خواستار سرداد شعارهای حمایت آمیز از میرحسین موسوی و مهدی کروبی در جریان تجمعات اعتراضی شده است.

15:27 شبکه خبری سی ان ان از وقوع درگیری نیروهای امنیتی با مردم مقابل دانشگاه تهران خبر داده است.

15:23 گزارش های متعدد حاکی از شنیدن صدای تیراندازی در میدان ونک تهران و اطراف آن است. شاهدان عینی تعداد زیاد نیروهای امنیتی و بسیج خبر می دهند.

15:18 یک شاهد عینی از تهران می گوید در خیابان جمالزاده تا میدان انقلاب جمعیت مردم زیاد است و به صورت پراکنده علیه وضعیت موجود شعار می‌دهند.

15:13 وب سایت راه سبز از بازداشت مخالفان و معترضان در خیابان های مشهد خبر داده است.

15:07 گزارش ها از تجمعات غیر متمرکز در شهرهای تهران، تبریز و کرج حکایت دارد.

14:58 خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید همزمان با ناآرامی ها در ایران قیمت نفت خام افزایش یافته است. این خبرگزاری می گوید علت این افزایش نگرانی از سرایت ناآرامی ها به سایر کشورهای تولید کننده نفت است.

تهاجم گارد ضد شورش به مردم/ پلیس ورودی های چهارراه ولی عصر به انقلاب را مسدود کرده است

چکیده :گزارش خبرنگاران کلمه همچنین حاکی است که از حوالی ساعت 18:30 امروز نیروهای بسیج، لباس شخصی و گاردهای ضد شورش از تردد مردم از سمت چهار راه ولی عصر به سمت میدان انقلاب جلوگیری می کنند و عملا ورودی های خیابان های مختلف را به میدان انقلاب مسدود کرده…

تهاجم نیروهای لباس شخصی و امنیتی به مردم معترض در خیابان های مرکزی تهران بویژه میدان انقلاب شدت یافته است.گزارش خبرنگاران کلمه حاکی است که نیروهای گارد ضد شورش با باتوم، شوکرهای برقی و گاز اشک آور به مردم تجمع کننده حمله کرده اند.صدای شلیک گلوله هایی که مشخص نبوده مربوط به گلوله های واقعی است یا گلوله های پلاستیکی نیز در میدان انقلاب و خیابان های اطراف شنیده شده است.

تجمع مردم با تاریک شدن هوا بارها و بارها در خیابان انقلاب و خیابان های منتهی به آن شکل گرفت و هر بار با حمله نیروهای گارد ضد شورش به ناچار پراکنده شدند.شعار اصلی مردم به هنگام حمله نیروهای امنیتی و انتظامی “یا حسین، میرحسین”و مرگ بر دیکتاتور” بوده است.

گزارش خبرنگاران کلمه همچنین حاکی است که از حوالی ساعت ۱۸:۳۰ امروز نیروهای بسیج، لباس شخصی و گاردهای ضد شورش از تردد مردم از سمت چهار راه ولی عصر به سمت میدان انقلاب جلوگیری می کنند و عملا ورودی های خیابان های مختلف را به میدان انقلاب مسدود کرده اند.

درگیری شديد بین مردم و گارد ویژه در خیابانهای تهران

به گزارش شاهدان عینی، لحظاتی پیش تجمع مردم در خیابان فرصت شکل گرفت و با شعار یاحسین میرحسین و یا مهدی شیخ مهدی همراه شده است
گزارش ها حاکیست نیروهای امنیتی با حمله به مردم با شوکر و گاز اشک آور قصد برهم زدن تجمع رادارند، اما شاهدان عینی خبر از استقامت مردم و افزوده شده به جمعیت را است

لحظاتی پیش بعد از تجمع مردم در میدان توحید نیروهای امنیتی با حمله به مردم قصد جلوگیری از حرکت مردم را به سمت خیابان آزادی دارند
گزارش های ارسالی حاکیست مامورین با پرتاب گاز اشک آور و موتورسواران با حمله با باتوم درگیری را با مردم آغاز نموده اند.

یک شاهد عینی حاضر در خیابان انقلاب، پل چوبی به رادیو فردا می‌گوید که لحظه به لحظه بر تعداد مردم افزوده می‌شود. وی همچنین از حضور گسترده نیروهای انتظامی، لباس شخصی و همچنین «بسیج دانشجویی» خبر داده است. 

این شاهد عینی همچنین اعلام کرده است که تا کنون مردم شعاری سر نداده‌اند و آرام آرام به سمت میدان آزادی در حرکتند.

وی همچنین در گفت‌و‌گو با رادیو فردا از حضور «بسیج دانش‌آموزی»، با یونیفرم مدرسه و مجهز به باتوم در سر برخی از تقاطع‌ها خبر داده، اما تأکید کرده است که تا کنون درگیری رخ نداده است.

یک شاهد عینی دیگر نیز پیشتر از حضور مردم و نیروی انتظامی در میدان انقلاب تهران خبر داده بود.

به گفته این شاهد عینی، مردم در پیاده روهای مسیر میان میدان انقلاب و چهار راه ولیعصر در حال تردد هستند و این در حالی است که نیروهای پلیس در میدان انقلاب مستقر هستند.

این فرد اعلام کرده است که هنوز جمعیتی شکل نگرفته، اما تراکم مردم در پیاده رو‌ها بسیار زیاد است و مردم در انتظارند تا هسته مرکزی راهپیمایی شکل بگیرد.

پیشتر شورای هماهنگی راه سبز امید، طی فراخوانی از «همگان» دعوت کرده بود که در اعتراض به حصر موسوی و کروبی، روز سه شنبه، از ساعت پنج بعد از ظهر از میدان امام حسین به سوی میدان آزادی دست به راهپیمایی زده و در حمایت از آن‌ها شعار دهند.

بر اساس مشاهدات این شاهد عینی درگیری تا کنون دیده نشده و هیچ کس شعاری سر نداده است، اما یک یا دو نفر به دلیل در دست داشتن دوربین فیلم‌برداری بازداشت شده‌اند.

وی همچنین گفته است که با وجود حضور نیروهای پلیس، از نیروهای بسیج خبری نیست و یگان ویژه نیز از دیدرس خارج هستند.

در عین حال گزارش‌های تأیید نشده از تهران از حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس در دیگر مناطق، از جمله میادین ونک، فردوسی، تقاطع خیابان وصال و بلوار کشاورز، تقاطع خیابان طالقانی و خیابان ولیعصر خبر می‌دهند.

در آخرین واکنش‌ها، «دانشجویان سبز» دانشگاه تبریز و دانشجویان ۱۸ واحد دانشگاه آزاد، حمایت خود را از فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید برای برگزاری تظاهرات دهم اسفند اعلام کرده‌ و گفته‌اند که در حمایت از رهبران مخالفان ایران به خیابان خواهند آمد.

به نوشته وبسایت کلمه، میر حسین موسوی و مهدی کروبی که پس از تجمعات ۲۵ بهمن به همراه همسرانشان، تحت حصر خانگی قرار گرفته بودند به زندان حشمتیه ارتش منتقل شده‌اند.

شاهد عینی در بی بی سی/ درگیری در ستارخان- خيابان ابيوردي كاملا در دست مردم است و در همه خانه ها به روي معترضان بازه

textsave.deشاهد عینی در بی بی سی : در ﺧﯿﺎﺑﺎﻥ ﺳﺘﺎﺭ ﺧﺎﻥ ﺩﺭﮔﯿﺮﯼ ﺷﺪﻩ ,ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ﺷﻠﻮﻏﻪ ﺧﯿﺎﺑﺎﻥ ﺍﺑﯿﻮﺭﺩﯼ کاملا در ﺩﺳﺖ ﻣﺮﺩﻡ ﻫﺴﺖ ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺧﻮﻧﻪ ﻫﺎ ﺑﺎﺯﻩ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﯿﺸﺘﺮ در ﻣﻼﺻﺪﺭﺍ ﻫﺴﺘﻨﺪ اطراف پل کریم خان و خیابان وصال در تهران علیرغم حضور وسیع نیروهای ضد شورش و بسیج، هسته های تجمع معترضان و مخالفان به طور غیر متمرکز شکل گرفته است.

۱۰اسفند / ميدان انقلاب شاهد حضور انبوه جمعيت

irangreenvoice.comبه گزارش خبرنگار نداي سبز آزادي ، جمعيت بسيار زيادي در ميدان انقلاب در حال ترددهست و خودروهايي كه در اين مسير در حال حركت هستند با بوق هاي ممتد خود جمعيت حاضر را همراهي ميكنند به گفته شاهدان عيني جمعيت حاضر در چهار راه وصال با شعار ياحسين ميرحسين و يا مهدي شيخ مهدي قصد ملحق شدن به مردم در ميدان انقلاب را دارند اما آنچه گزارش شده برخورده پراكنده مامورين در جهت پراكنده كردن جمعيت بوده است

خبرنگار سحام نيوز: درگیری و شلیک گاز اشک آور در میدان امام حسین / التهاب در ميادين اصلي شهر تهران

sahamnews.netمیدان امام حسین گاز اشگ اور زدند و گارد و لباس شخصی ها به سمت مردمی که شهار یا حسین میر حسین و یا مهدی شیخ مهدی سر می دادند حمله کردند. به گرازش خبرنگار سحام نيوز همچنين زد و خورد در میدان و خیاباهای اطراف به شدت ادامه دارد‬. همچنين در ميدان صادقيه نيروهاي ضد شورش با مردم درگير شده اند و از گاز اشك آور استفاده كردند

درگيري بين مردم و گارد ويژه در خيابان فرصت

irangreenvoice.com

لحظاتي پيش تجمع بسيار خوبي در خيابان فرصت شكل گرفت و با شعار ياحسين ميرحسين و يا مهدي شيخ مهدي همراه شده است گزارش ها حاكيست نيروهاي امنيتي با حمله به مردم با شوكر و گاز اشك آور قصد برهم زدن تجمع رادارند، اما شاهدان عيني خبر از استقامت مردم و افزوده شده به جمعيت را است
[16:40] یک شهروند تهرانی می‌گوید در خیابان آزادی نیروهای لباس شخصی عابران پیاده را با نشان دادن کارت پلیس امنیت ملی متوقف می‌کنند و مورد بازرسی بدنی قرار می‌دهند.

[16:30] گزارش‌های ارسالی به دویچه‌وله از شنیدن صدای تیر در نقاط مختلف شهر تهران حکایت دارد. خیابان ‌ولی‌عصر، میدان انقلاب و میدان ونک از آن جمله‌اند.

[16:20] یکی از بازاریان در خیابان ولی‌عصر می‌گوید مردم از ترس برخورد نیروی انتظامی جرات خروج از پاساژها را ندارند. به گفته وی پلیس به هیچ عابری رحم نمی‌کند و این برخورد باعث شده که خیابان ولی‌عصر خالی از جمعیت شود.

[16:10] یک شاهد عینی خشونت امروز نیروهای انتظامی با مردم را با ۳۰ خرداد سال گذشته مقایسه می‌کند. وی به دویچه وله گفت صدای تیر به شکل متناوب در اطراف چهارراه ولی‌عصر شنیده می‌شود.

[16:00] از میدان انقلاب درگیری شدید میان معترضان و نیروهای انتظامی گزارش شده است. یک شاهد عینی هم می‌گوید که صدای تیراندازی شنیده اما ندیده است که کسی زخمی شود. همچنین از خیابان کارگر تهران نیز درگیری شدید گزارش ‌شده است.

[15:50] یک شهروند تهرانی از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای انتظامی در خیابان ولی‌عصر با مردم خبر می‌دهد. وی می‌گوید این نیروها به مردمی هم که از پاساژهای در حال تعطیل خارج می‌شود حمله می‌کنند. جمعیت معترضان در حال افزایش است اما به نظر می‌رسد خستگی نیروهای امنیتی برخورد آن‌ها را خشن‌تر کرده است.

[15:40] یک شاهد عینی به دویچه وله گفت از خیابان جمال‌زاده تا میدان انقلاب گروه‌های مختلف مردم حضور دارند و به صورت پراکنده شعار می‌دهند. چندبار برای پراکنده کردن مردم گاز اشک‌آور شلیک شده است. این شاهد عینی می‌افزاید که جمعیت نسبت به ۲۵ بهمن بیشتر به نظر می‌رسد.

[15:30] اجتماع مردم در خیابان ۱۶ آذر گزارش شده است. یک دانشجو به دویچه‌وله گفت جمعیت هیجان زده است اما شعاری نمی‌دهند. بسیجی موتوری نیز با پرچم‌های یاحسین شعار می‌دهند. دوربین‌های صدا و سیما نیز حضور دارند.

[15:20] از تهران گزارش می‌شود حضور نیروهای امنیتی نسبت به ۲۵ بهمن در خیابان‌های مرکزی بسیار کمتر است. یک شهروند تهرانی به دویچه‌وله گفت اتوبوس‌هایی که از میدان ولیعصر به سمت پایین در حرکت هستند در چهار راه ولیعصر اجازه توقف و پیاده کردن مسافر را ندارند.

تجمع مردم در میدان فردوسی، بهبودی و نواب

sahamnews.net

تجمع مردم تهران در اعتراض به زندانی شدن رهبران جنبش سبز، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و همسران شان زهرا رهنورد و فاطمه کروبی در نقاط مختلف شهر تهران از جمله میدان فردوسی و خیابان های نواب و بهبودی گسترده شده است. گزارش یکی از خبرنگار ان کلمه از میدان فردوسی حاکی است که حضور مردم در این میدان پر شمار است و هر لجظه نیز بر شمار مردم در این میدان افزوده می شود. گزارش خبرنگار دیگر کلمه از خیابان نواب و بهبودی درتهران نیز حاکی است مردم در این خیابان ها تجمع سکوت کرده اند و کمتر شعار می دهند.

شعار یا حسین، یا مهدی در میان بوق ممتد اتومبیل ها/ساعت ۱۸:۱۵

sahamnews.net

گزارش خبرنگاران کلمه (ساعت ۱۸:۱۵) حاکی است شعارهای یا حسین میرحسین، یا مهدی شیخ مهدی و مرگ بر دیکتاتور همزمان با تاریکی هوا و در میان بوق های ممتد اتومبیل های مردم در خیابان انقلاب با وضوح و شدت بیشتری شنیده می شود. تعدادی از جوانان معترض در خیابان انقلاب توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و با رفتارهای توهین آمیز و خشن رو به رو شده اند. بسیاری از منابع خبری از جمله، شبکه خبری رادیو و تلویزیون آلمان می گویند امروز در تهران چندبار برای پراکنده کردن مردم گاز اشک‌آور شلیک شده است.

گزارش یک شاهد عینی از وقایع یک ساعت قبل

textsave.de

به گفته یک شاهد عینی میدان جمهوری و فردوسی مملو از جمعیت بوده و احتمال خارج شدن اوضاع از دست مامورین در این نقاط بسیار بالاست. میدان ولیعصر جمعیت بسیار زیاد بوده؛ بطوریکه مامورین با باتوم به جعیت حمله کرده اند و همه را می زدند خیابان بهبودی بسیار شلوغ بوده. روی پل های عابر پیاده جای سوزن انداختن نبوده و در کل مسیر انقلاب تا آزادی پیاده رو ها مملو از جمعیت بوده است.

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: