راهپیمایی دهم اسفند (۱۰)

خشونت بی سابقه نیروهای امنیتی و گارد ویژه بر ضد مردم

چکیده :خشونتی که امروز از سوی نیروهای امنیتی، لباس شخصی و گارد ضد شورش نسبت به مردم معترض اعمال شد، در مقایسه با تجمع های پیشین معترضان شدیدتر بوده و خبرنگاران کلمه آن را بسیار خشن و بی سابقه توصیف کرده اند. اعمال این خشونت ها همچنان در خیابان های مختلف تهران ادامه دارد. گفته می شود بسیاری از مردم در میدان انقلاب در محاصره نیروهای گارد قرار…
خشونتی که امروز از سوی نیروهای امنیتی، لباس شخصی و گارد ضد شورش نسبت به مردم معترض اعمال شد، در مقایسه با تجمع های پیشین معترضان شدیدتر بوده و خبرنگاران کلمه آن را بسیار خشن و بی سابقه توصیف کرده اند.

اعمال این خشونت ها همچنان در خیابان های مختلف تهران ادامه دارد و گفته می شود بسیاری از مردم در میدان انقلاب در محاصره نیروهای گارد قرار دارند.

خبرنگاران ما از نقاط مختلف خیابان انقلاب حد فاصل امام حسین تا آزادی گزارش داده اند که این خشونت حتی نسبت به نوجوانان و زنان و مردان مسن نیز با شدت زیاد اعمال می شود. مسافران اتوبوس های بی.آر.تی با مشاهده مامورانی که به مردم حمله ور می شوند، آنها را هو می کنند و شعارهایی نیز بر ضد دیکتاتور سر می دهند.

تجمع امروز در اعتراض به زندانی شدن رهبران جنبش سبز میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسران آنها برگزار شده است.

یکی از خبرنگاران کلمه که در میدان انقلاب حضور داشته، در این باره می گوید: «در ساعت هجده و سی دقیقه امروز جمعیت انبوهی که در چهار راه ولی عصر تجمع کرده بودند و شعارهای یا حسین، میرحسین و یامهدی، شیخ مهدی می دادند، مورد هجوم گارد ویژه و لباس شخصی ها قرار گرفتند که در این فاصله، صدای شلیک چندین گلوله نیز به گوش رسید. من که در میان جمعیت بودم و همراه آنها سعی کردم از صحنه فرار کنم، وقتی به مکان امنی رسیدم، متوجه شدم که کت ام پر از خون شده که ناشی از تیر خوردن اطرفیان و پاشیدن خون به من بوده است.»

یک شاهد عینی نیز از خیابان های منتهی به انقلاب می گوید: «در یک کوچه فرعی گیر کرده ایم. دود گاز اشک آور کوچه را پر کرده و صدای شلیک تیر از همین نزدیکی می آید. مردم یکسره شعار مرگ بر دیکتاتور می دهند.»

بر اساس گزارش های خبرنگاران کلمه، اگرچه تجمع مردم با حمله های خشن ماموران بارها گسسته می شود، اما حجم انبوه جمعیت به حدی است که به سرعت تجمع دیگری در چند متر آن‌سوتر از نو شکل می گیرد.

 

حضور مردم در خیابان آزادی ادامه دارد

چکیده :تجمع مردم با تاریک شدن هوا در میدان آزادی تهران گسترده تر شده و شمار نیروهای امنیتی نیز در این میدان نسبت به ساعتهای قبلی بیشتر شده است. حضور مردم در خیابان های متقاطع با خیابان آزادی به ویژه خیابان های بهبودی و نواب نیز همچنان ادامه…
تجمع مردم با تاریک شدن هوا در میدان آزادی تهران گسترده تر شده و شمار نیروهای امنیتی نیز در این میدان نسبت به ساعتهای قبلی بیشتر شده است.

گزارش خبرنگاران کلمه همچنین حاکی است که حضور مردم در خیابان های متقاطع با خیابان آزادی به ویژه خیابان های بهبودی و نواب همچنان ادامه دارد.

یک شاهد عینی که تازه از تجمع معترضان تهران در حمایت از میرحسین و کروبی بازگشته است، به کلمه می گوید: «الان برگشتم … دمشون گرم چه امنیتی برای خریداران عید فراهم کرده بودند !! … تمام خیابون ها رو بسته بودند … ضلع شمالی خیابون انقلاب رو با نرده و کامیون های پلیس به سمت غرب بسته بودند … دور میدان فردوسی هم پر از گارد ضدشورش همراه با “ماسک” به صورت بود ! و دور میدان را هم به سمت آزادی نرده و کامیون گذاشته بودند که ماشین نتونه رد بشه ! تا تقاطع شریعتی و مطهری و زیر پل سیدخندان گارد ویژه ایستاده بود .. دمشون گرم چه امنیتی برای خریداران عید فراهم کرده بودن !! دوستانم توی چهارراه ولیعصر صدای تیر شنیدند … می گفتند جمعیت توی پیاده رو ها موج می زد ولی کسی وارد مغازه های اطراف نمی شده و همه زیر لب به … فحش می دادند … یه بسیجی با موتور خودش را به یک زن حمله کرد.چند نفر را هم نیروی انتظامی دستگیر کرد.»

همچنین شبکه های اجتماعی عکسی از یک پوستر نصب شده در بزرگراه نیایش تهران را منتشر کرده اند که روی آن نوشته شده: “دیکتاتور به پایان سلام کن”

 

 

تظاهرات مردم شیراز در حمایت از رهبران جنبش سبز

چکیده : تجمع کنندگان در خیابان های ملاصدرا، نمازی و میدان علم در شیراز شعارهایی علیه دیکتاتور سر داده…

تعداد معترضان شیرازی که امروز در حمایت از رهبران جنبش سبز میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسران آنها دست به تظاهرات زده بودند، چندین هزار نفر برآورد می شود. به گزارش خبرنگار کلمه از شیراز، تجمع کنندگان در خیابان های ملاصدرا، نمازی و میدان علم شعارهایی علیه دیکتاتور سر داده اند. در خیابان ملاصدرای شیراز درگیری هایی بین مردم و نیروهای پلیس و لباس شخصی ها گزارش شده و همچنین تعدادی از معترضان نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

 

تجمع بیشمار مردم در شیراز، ندای سبز آزادی

ندای سبز آزادی: یک شاهد عینی در شیراز جمعیت تظاهر کننده در خیابان‌های مرکزی این شهر را «بسیار زیاد» و بیشتر از شمار تظاهرکنندگان در روز اول اسفند اعلام کرده است.
به گفته یک شاهد عینی در حدود ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه عصر روز سه‌شنبه، خیابان ساحلی از سمت فلکه گاز مسدود شده است و ترافیک تا خیابان ارم ادامه دارد و تظاهرات «شدید»‌ و سرکوب بسیار شدیدی از جمله در خیابان ملاصدرا شیراز در جریان است.

به گفته وی به محض این که تجمع کنندگان شروع به شعار دادن می‌کردند، نیروهای امنیتی به آنها حمله می‌کردند و در این میان از گاز اشک‌آور نیز علیه تجمع‌کنندگان استفاده کرده‌اند.

 

بازداشت خشونت‌‌آمیز حدود ۳۰ مرد و زن در خیابان فلسطین

خبرگزاری حقوق بشر ایران – رهانا
حدود ۳۰ تن از شهروندان اعم از مرد و زن در خیابان فلسطین تهران به طرز خشونت‌باری بازداشت شدند.

در خیابان فلسطین تهران حضور مردم معترض منجر به برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی و بازداشت حدود ۳۰ تن از شهروندان توسط آن‌ها شد.
به گزارش خبرنگار «رهانا» که در محل حاضر بوده است، نیروهای امنیتی ۱۰ پسر را رد بازداشت و در کف خیاباون خوابانده بودند. ماموران پیراهن‌های آنان را روی سرشان کشیده و اقدام به ضرب و شتم آنان کردند.

همچنین دو ماشین حاوی ون نیز را از بازداشتی‌های مرد و زن پر کرده و اقدام به ضرب و شتم آنان حتا در داخل ون‌های مشکی رنگ می‌کردند. خشونت نیروهای امنیتی در جریان این بازداشت‌ها بسیار تاسف‌برانگیز بوده است.

همچنین یک دختر نیز به طرزی خشونت‌بار بازداشت و تا ماشین ون روی زمین کشیده شده است. صدای فریادهای این دختر جوان برای مردم حاضر در محل بسیار دلخراش بوده است.

بنابر اطلاع خبرنگار رهانا، نیروهای امینیتی با حضور در میان مردم معترض اقدام به شناسایی و سپس بازداشت بسیاری از آنان کرده‌اند. تعداد بازداشتی‌های امروز تهران مشخص نیست، اما با توجه به اخبار تعداد بسیار زیادی از شهروندان بازداشت شده‌اند.

برخی از بازداشت شدگان به ساختمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و مدرسه آیت‌الله سعیدی در خیابان انقلاب منتقل شده‌اند.

 

اعتراضات گسترده مردم به صورت زنجيره ای در اکثر نقاط تهران ادامه دارد

بنابه گزارشات رسيده به «فعالين حقوق بشر دمکراسی در ايران» اعتراضات گسترده مردم و جوانان اکثر نقاط تهران را در بر گرفته است و هر لحظه بر شدت اعتراضات و تجمع مردم در خيابانها افزوده می شود.
از حوالی ساعت ۱۸:۰۰ مردم و جوانان در ميادين و خيابانهای تهران دست به اعتراضات گسترده زده اند و اعتراضات بصورت زنجيره ای اکثر نقاط تهران را فرا گرفته است.هر لحظه بر شدت و ابعاد آن افزوده می شود . اعتراضات گسترده در حال حاضر در خيابانهای ولی عصر ،چهار راه ولی عصر ، ميدان ولی عصر، ميدان امام حسين،ميدان ونک ،ميدان هفت تير،ميدان انقلاب خيابان آزادی،ميدان فردوسی ،جمال زاده ،قريب و ساير نقاط ادامه دارد.
حوالی ساعت ۱۸:۳۰ مسافرين يکی از اتوبوسهای بی آر تی اقدام به سر دادن شعار عليه ولی فقيه علی خامنه ای نمودند که با واکنش جنون آميز نيروهای سرکوبگر مواجه شدند . نيروهای سرکوبگر به بدنه و شيشه های اتوبوس تندرو بی آر تی با باتون می کوبيدند. راننده بی آر تی از متوقف کردن اتوبوس سر بازد و با اين عمل شجاعانۀ خود مانع دستگيری مسافرين توسط نيروهای سرکوبگر شد.
نيروهای سرکوبگر خيابان ولی عصر را به سمت ميدان انقلاب و ميدان فردوسی بطور کامل مسدود کرده اند و مسير رفت و آمد تنها به سمت ميدان راه آهن باز است.
در ميدان انقلاب نيروهای سرکوبگر اقدام به تيراندازی نمودند و حوالی ساعت ۱۹:۳۰ بيش از ۱۵ نفر از مردم توسط نيروهای موتور سوار سپاه پاسداران دستگير و به نقطۀ نامعلومی منتقل شدند.همچنين حوالی ساعت ۱۸:۳۰ در خيابان ولی عصر يکی از جوانان توسط نيروهای سرکوبگر دستگير شد.

 

درگيری کم سابقه ميان مردم و نيروهای امنيتی در ميدان انقلاب، هجوم نيروهای امنيتی به سمت کوی دانشگاه، ندای سبز آزادی

ندای سبز آزادی – يک شاهد عينی هم اکنون به خبرنگار ندای سبز آزادی خبر داد که درگيری شديدی بين مردم و نيروهای امنيتی در محدوده انقلاب به سمت بلوار کشاورز و ميدان وليعصر و طالقانی رخ داده است.
به گزارش ندای سبز آزادی به نقل از اين شاهد عينی درگيری در ميدان انقلاب کم سابقه گزارش شده است و ماموران اقدام به شليک گاز فلفل عليه مردم کرده اند.

به گفته وی در حال حاضر نيروهای امنيتی زيادی به سمت کوی دانشگاه و امير آباد در حال حرکتند.

اين شاهد عينی همچنين از دستگيری دو نفر از دوستان همراهش خبر داده است.

 

گزارش ويژه يک شاهد عينی از درگيری های امروز؛ جمعيت از ۲۵ بهمن بيشتر است

۱- تا ساعت ۱۳ وضعيت به صورت خيلی غير هادی عادی به نظر می رسيد. هيچ خبری از نيرو های انتظامی و امنيتی و لباس شخصی ها نبود. اما درست چند دقيقه بعد از ساعت ۱۳ اولين دسته از موتور سواران يگان ويژه با لباس های ضد ضربه با سروصدای زياد از لاين ويژه بی آر تی ها به سمت ميدان انقلاب می رفتند. بعد از ان دسته ی ديگری امدند که همراه آنان ماشين های يگان ويژه بود که سياه رنگ است و مجهز به سنگر خراب کن. و پشت آن نيز مملو از نيرو هيا يگان ويژه بود. سومين دسته موترو سواران هم چند لحظه بعد امدند که مجهز به انواع تفنگ های بودند. اما هنوز خبری از استقرار نيرو ها نبود. گويا می خواستند به سمت ديگری بروند. اما بعد از چند دقيقه بر سر خيابان قدس و وصال و فلسطين نيرو نهای پليس پيشگری و نيرو های انتظامی عادی ايستادند. و ماشين ها و اتوبوس های خود را مستقر کردند. چهار راه ولی عصر نيز مملو از از انواع نيرو های انتظامی و امنيتی بود و يگان های ويژه نيز در مقابل تئاتر شهر موضع گرفته بودند. اما باز هم خبری از لباس شخصی ها نبود.

۲- اين روند استقرار نيرو تا ساعت ۳-۳/۳۰ ادامه داشت و التبه خيابان ها ااز لحاظ جمعيتی که در پياده رو رفت و آمد می کردند عادی به نظر می رسيد. در اين ساعت بود که درست از خيابان وصال چندين دسته لباس شخصی با خودرو هايی که پلاک سپاه را داشت امدند . البته نکته جالب اين بود که اين افراد برای استقرار در چندين اتوبوس شرکت واحد که اتوبوس هايی هستند که پولی هستند يعنی بليطی نيستند استقرار پيدا کردند. البته حيف شد من نتوانستم شماره اتوبوس را به خاطر بسپتارم . اما مسيری که رويش نوشته بود مربوط به شهيد کلاهدوز – پيروزی و وليعصر بودند. بر تعداد نيرو های يگان ويزه و پليس پيشگيری افزوده شده بود. اما برخورد خاصی با مردمی که در پياده رو دراه می رفتند نمی کردند. هر از چند گاهی دسته های موتور سوار لباس شخصی و التبه تعدادی موتور سوار نيرو های انتظامی در لاين ويژه حرکت می کردند. نکته جالب اين بود که مشخص بود دسته ی موتور سوار نيرو ی انتظامی همين ۲۰-۳۰ موتور است چون بار ها همين افراد تکراری مانور می دادند
۳- از ساعت ۱۷ اندک اندک بر تعداد جمعيت افزوده شد. اما شعاری داده نمی شد و مردم آرام در پياده رو ها قدم می زدند. تا ساعت ۱۷-۳۰ وضعيت به همين شکل بود. جلوی سردر اصلی دانشگاه تهران مملو از نيرو های لباس شخصی و امنيتی و انظايم در انواغ مختلف بود اما برخوردی صورت نمی گرفت. البته اين نکته را بايد بگويم که هيچ گونه تجمعی در درون دانشگاه تهران شکل نگرفته بود برخی اشتباه گزارش کرده اند. البته دانشجويان هم در دانشگاه نبودند. کلا دانشگاه خالی بود. تا ساعت ۱۸ بر تعداد جمعيت به شدت افزوده شد به شکلی که ديگر مردم در پياده رو های انقلاب خصوصا بخش شمالی ايتادند. اما شعاری سر داده نشد. ناگهان تعدای موتروی يگان ويژه در جلوی سينما بهمن با موتور به سمت مردم آمدند. که اين امر با اعتراض مردم خصوصا زنان مواجه شد اما دستگيری مشاده نشد تنها قصد پراکنده کردن مردم را داشتند. در ميدان انقلاب نا گهان از ضلع جنوبی صدای هياهو و بعد صدای شعار » مرگ بر ديکتاتور» شنيده شد که اين امر باعث حمله يگان های ويژه به مردمی که در ضلع شمالی هم بودند شد. مردم هم به سمت کارگر شمالی رفتند و در اين چا ناگهان عده ای شروع به شعار دادن کردند و از همه طرف شعار مرگ بر ديکتاتور و نترسيد نترسيد ما همه با هم هستيم شروع شد. در اين لحظه بر سر ادوارد برون عده ای بسيجی و سپاهی با لباس شخصی سعی کردند که يک جوان را بازدات کنند که ناگهان جمعيت به انان هجوم برد آنان هم گيج شده و ترسيدند در اين بين با باتوم به يک زن ضربه زدند و مرد همراه آن زن با ديدن اين صخنه خشمگين شد و به بسيجی ها هجوم برد و مردم هم به همراه وی با سردادن شعار مرگ بر ديکاتور به سمت بسيجی ها و سپاهی ها که تعدادشان نزديک به دهها تن بود هجوم بردند که بسيجی ها فرار کردند و جوان بازداشت شده را رها کردند و در اين لحظه شعار های مردم اوج گرفت که نيرو های يگان ويژه از جنوب و شمال به مردم حمله کردند و گاز اشک آور هم شليک شد.
۴- به سمت بلوار کشاورز رفتم از کوچه ها… نکته جالب اين بود که اين منطقه به عنوان دپو و پارکينگ ادوات و ماشين های يگان ويژه استفاده می شد و برخی نيرو ها با اسلحه گرم از جمله کلاشينکف جلو ان پاسداری می دادند اما کاری با مردم چراکنده ای که از بلوار عبور می کردند نداشتند.
۵- هر لحظه بر تعداد خودرو ها در بلوار کشاور افزوده می شد و صدای بوق های اعتراض انان نيرو های حاضر را کلافه کرده بود. نکته جالب اين بود که مردم پياده با لبخند و بعضا تکان دادن دست با ماشين ها ارتباط می گرفتند و ابراز احساسات می کردند
۶- هوا ديگر تاريک تاريک شده بود. خيابان وصال را پايين رفتم تعداد زيادی لباس شخصی ان جا بودند و پمپ بنزين وصال تعطيل شده بود. تعداد مردم در پياده رو های انقلاب هنوز زياد بود تا چهار راه ولی عصر هنوز خبر خاصی نبود که سر چهار راه ناگهان لباس شخصی ها به مردم حمله کردند با شوکر و شلنگ و کابل و چوب و باطوم و غيره… مردم به سمت بالای متفرق شدند و شعار مرگ بر ديکتاتور سر می دادند.
۷- هر لحظه بر تعداد ماشين ها افزوده می شود. و بوق های اعتراضی زياد است. من به سمت خيابان انقلاب باز نگشتم و برگشتم که اين گزارش را بنويسم.
ارزيابی من اين است که تعداد جمعيت اندازه ۲۵ بهمن حتی بيشتر هم شده بود. نيرو های يگان ويژه بيشتر حکم پوشش برای لباس شخصی های سپاه و بسيج را داشتند. و آنان بودند که به مردم حمله می کردند. من بازداشتی خاصی مشاهده نکردم و اميد وارم واقعن امروز بازداشتی کم بوده باشد.
از ديگر نقاط شهر هم اخبار جسته گريخته درگيری در نواب و ستار خان می رسد اما چون خودم نبودم نمی توانم تاييد کنم. برخی هم می گفتند مردم با ماشين به سمت حشمتيه حرکت کرده اند.

 

درگير‌ی‌های بسيار شديد بين مردم ونيروهای امنيتی، حضور مردم از ۲۵ بهمن بيش تر است

به گزارش خبرنگار ندای سبزآزادی، در حالی که در تجمعات گذشته با تاريک شدن هوا مردم راهی منازل شان می شدند اما در تجمع امروز با تاريک شدن هوا موج جديدی از حضور مردم در بين حاضرين در خيابانها را شاهد هستيم
آنچه تا کنون گزارش شده و مورد تاييد قرار گرقته درگيری های بسيار شديد بين مردم و نيروهای امنيتی بوده و تيراندازی از سويی نيروهای لباس شخصی در اکثر مناطق از جمله ميذان انقلاب ، چهارراه وليعصر ، ميدان ونک ، ميدان توحيد، خيابان فرصت ، حمله نيروهای گار ويژه با شوکر و باتوم وگاز اشک آور با تير اندازی های مکرر همراه بوده است
بنا به گفته شاعدان عينی در تمامی تجمعات مردم شعارهای اعتراض آميزسر داده که بعد از آغاز در گيری هاتمامی شعارها متوجه آيتالله خامنه ای بوده است.

ميدان توحيد، خيابان فرصت شيرازی، صحنه در گيری‌های شديد بين مردم و مامورين
به گزارش خبرنگار ندای سبز آزادی، درگيری ها در ميدان توحيد و خيابان فرصت شيرازی بسيار شدت گرفته است گزارش های ارسال توسط شاهدان عينی خبر تير اندازی های مکرر در اين دو منطقه را دارد آنچه را که تمامی منابع خبری تاييد و تاکيد برآن دارند درگيری های بسيار شديد در اين منطقه و فضای بسيار ملتهب در اين مناطق می باشد

***

تخمين‌ها از حضور ميليونی مردم در خيابان‌های منتهی به آزادی حکايت دارند
ندای سبز آزادی – گزارشات تائيد نشده ای از حضور ميليونی مردم در خيابانهای منتهی به خيابانهای انقلاب و آزادی حکايت دارند.

برخی از شاهدان عينی از تهران گزارش می دهند که حضور جمعيت در خيابانهای منتهی به خيابانهای انقلاب و آزادی به مراتب بيشتر از حضور آنان در روز ۲۵ بهمن است.

هم اکنون يکی از خبرنگاران ندای سبز آزادی از ميدان امام حسين گزارش داد که مردم به رغم وجود ترافيک سنگين همچنان به سمت ميدان انقلاب در حرکت هستند.

***

حضور گسترده مردم در ميدان امام حسين
به گزارش خبرنگار ندای سبز آزادی، جمعيت کثيری از مردم در ميدان امام حسين حضور دارد و خبرهای ارسالی حکايت از اين می کند که هر لحظه به تعداد حاضرين در ميدان امام حسين و مسيرهای منتهی به ميدان افزوده می شود
آنچه حواشی گزارش های امروز بيش از همه مورد توجه قرار گرفته حضور بيش از حد نيروهای لباس شخصی می باشد گزارش ها حاکيست اکثر دستگيری ها و برخوردها توسط نيروهای لباس شخصی حاضر صورت می گيرد.

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: