راهپیمایی دهم اسفند (۱۲)

22:41 سناتور کایل و سناتور کرک طی بیانیه ای گفته اند باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا باید فورا و علنا خواهان آزادی رهبران مخالفان حکومت ایران و همسرانشان شود.

22:20 سناتورهای جمهوریخواه آمریکایی، جان کایل و مایک کرک گفته اند بازداشت میر حسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان «نشانه هراس یک دیکتاتوری رو به ضعف از مردم خود است.»

22:15 در یوتیوب تصاویری از تظاهرات شبانه معترضان در شیراز منتشر شده است که شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» و صدای بوق ممتد خودروها در آن شنیده می شود.

22:05 رضا سیاح، خبرنگار سی ان ان به نقل از یک شاهد عینی نوشت: «آنها (نیروهای امنیتی) وحشتناک بودند. آنها طوری بودند که گویی می خواهند به جنگ بروند.»

22:00 مجتبی سمیعی نژاد، فعال حقوق بشر در توییتر نوشت: «یک شب دیگر با وجود همه اعتراض‌ها به عمر دیکتاتور اضافه شد، دنیا اما باید بداند که این دیکتاتور باید برود.»

21:55 روزنامه واشنگتن پست از درگیری نیروهای امنیتی در ایران با معترضان حمایت کننده از رهبران مخالفان خبر داد.

21:50 محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی با اشاره از بی خبری از وضع پدر، مادر و برادر کوچک ترش علی، از حکومت ایران خواست تا پدرش را در دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه‌ای بی‌طرف محاکمه کنند، تا مردم امکان «قضاوت میان حاکمیت و معترضین» را داشته باشند.

21:40 تصاویر منتشر شده در سایت یوتیوب گروهی از معترضان را در تهران نشان می دهد که فریاد می زنند: «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی.»

21:30 ویدیوی منتشر شده در سایت یوتیوب، تصاویری از تظاهرات شبانه مردم شیراز بر بام های خانه های مسکونی را به نمایش گذاشته است. در این تصاویر شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «الله اکبر» شنیده می شود.

21:15 به گزارش سایت ندای سبز آزادی هشت نفر از معترضان در اثر تیراندازی پلیس و نیروهای لباس شخصی موتورسوار در چهارراه ولی عصر تهران زخمی شده اند.

تجمع سبزهای تبريز و جو امنيتی در اين شهر

ندای سبز آزادی: امروز ده اسفند به دعوت جنبش سبز آذربايجان تجمع اعتراضی در تبريز همراه با ساير شهرهای ايران برگزار شد.

به گزارش ندای سبز آزادی؛ از ساعات اوليه بعد از ظهر منطقه آبرسان و فلکه دانشگاه که برای تجمع اعتراضی اعلام شده بود به قرق نيروهای انتظامی ، لباس شخصی ها و نيروهای بسيج در آمد. از حدود ساعت ۱۷ دانشجويان وجوانانی اقدام به پخش روبان سبز بين جمعيت معترض کردند که با حمله ماموران لباس شخصی مواجه شدند اما با عکس العمل بموقع جمعيت حاضر که با فرياهای الله اکبر بسمت ماموران هجوم برده و با آنها درگير شدند، توانستند فرار کنند. در اين درگيری چند تن از جوانان توسط نيروهای امنيتی بازداشت شدند. بعد از اين درگيری نيروهای کمکی به محل تجمع اعزام شدند.
پس از تشديد فضای امنيتی محل، با توجه به اطلاعيه جنبش سبز آذربايجان که از معترضين سبز درخواست نموده بودند در صورت تشديد فضای امنيتی اقدام به تجمع سکوت و راهپيمايی آرام در مسير تعيين شده بپردازند، معترضان چندين ساعت در محل فوق به راهپيمايی پرداختند که در نهايت با تاريک شدن هوا و تشديد تعقيب و تهديد ماموران لباس شخصی تجمع پايان گرفت.
همچنين طبق گزارشات رسيده مهندس داوود کهنمويی از اعضای جبهه مشارکت و رئيس ستاد اصلاح طلبان حامی مهندس موسوی در تبريز در اين تجمع بازداشت شده است. گزارشاتی نيز از شاهدان عينی مبنی بر بازداشت چندين نفر در اين تجمع مخابره شده است.

اعتراضات گسترده مردم رشت با شعار مرگ بر ديکتاتور

بنابه گزارشات رسيده به «فعالين حقوق بشر و دمکراسی در ايران» تظاهرات گسترده مردم رشت با شعارهای مرگ بر ديکتاتور در چند خيابان رشت به پا شد.
اعتراضات گسترده مردم رشت از حوالی ساعت ۱۶:۳۰ در حالی که باران بشدت می بارد آغاز شد و رفته رفته بر تعدادی اعتراض کنندگان افزوده می شد.

اعتراضات مردم رشت از خيابان مطهری آغاز و بسوی حاجی آباد ادامه يافت همچنين اعتراضاتی در چهار راه ميکائيل شکل گرفت. حوالی ساعت ۱۷:۳۰ حرکت اعتراضی مردم با شعار مرگ بر ديکتاتور و فرياد الله اکبر آغاز شد شعارها به حدی شديد بود که فضای شهر رشت را در برگرفته بود.
رانندگان خودروها با بوق زدن ممتد با اعتراضات مردم همراهی می کردند نيروهای سرکوبگر با باتون به شيشه و بدنۀ ماشينها می کوبيدند ولی قادر به خاموش کردن بوق اعتراضی ماشينهای مردم نبودند.
حوالی ساعت ۱۸:۰۰ نيروهای سرکوبگر با عربده کشی و تهديد سعی در پراکنده کردن مردم داشتند ولی مردم به حرکتهای اعتراضی خود شدت بخشيدند.پس از آن نيروهای ولی فقيه به تجمعات اعتراضی مردم يورش بردند و با اعتراض کنندگان درگير شدند.
نيروهای سرکوبگر لباس شخصی و نيروی انتظامی وحشيانه به مردم يورش می بردند و سعی در پراکنده کردن مردم داشتند.اين درگيريها تا مدتی طولانی ادامه داشت و تعداد زيادی از مردم شهر رشت و بخصوص جوانان دستگير شدند. تعداد دستگير شدگان بيش از ۱۰۰ نفر تخمين زده می شود.

بازداشت صدها تن در غروب سه شنبه دهم اسفند

جرس: گزارشها حکایت از بازداشت تعداد زیادی از شهروندان در روز دهم اسفند دارد.

بنا به گزارش منابع حقوق بشری، در ادامه سرکوب و بازداشت معترضان در روز دهم اسفند، حدود ۳۰ تن از شهروندان نیز، در خیابان فلسطین تهران به طرز خشونت‌باری بازداشت و مورد ضرب و شتم واقع شدند.
پیش از این کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، از بازداشت بالغ بر ٢٠٠ تن در درگیری های امروز تهران خبر داده بود.
به گزارش رهانا، نیروهای امنیتی حدود ۱۰ پسر را در خیابان فلسطین بازداشت و در کف خیابان خوابانده بودند و با کشیدن لباس های آنان روی سرشان، اقدام به ضرب و شتم آنان می کردند.
همچنین ماموران ماسک بر صورت، زنان و مردان بازداشت شده را سوار ون های مشکی رنگ کرده و آنها را در حال سوار کردن و همچنین داخل ون به شدت مورد ضرب و شتم قرار می دادند . خشونت نیروهای امنیتی در جریان این بازداشت‌ها بسیار تاسف‌برانگیز بوده است.
همچنین یک دختر نیز به طرزی خشونت‌بار بازداشت و تا ماشین ون روی زمین کشیده شده است. صدای فریادهای این دختر جوان برای مردم حاضر در محل بسیار دلخراش بوده است.
همچنین گزارش رسید که نیروهای امنیتی با حضور در میان مردم معترض، اقدام به شناسایی و سپس بازداشت بسیاری از آنان کرده‌اند . تعداد بازداشتی‌های امروز تهران مشخص نیست، اما با توجه به اخبار تعداد بسیار زیادی از شهروندان بازداشت شده‌اند.
بنا به گزارش منابع موثق، برخی از بازداشت شدگان به ساختمان خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی (ایرنا) و مدرسه آیت‌الله سعیدی در خیابان انقلاب منتقل شده‌اند.
کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی غروب امروز اعلام کرد که بنا بر آخرین گزارش های دریافتی از نقاط مختلف پایتخت، در میدان هفت تیر، میدان ولی عصر، چهار راه ولی عصر، بلوار کشاورز، میدان انقلاب و همچنین مسیر انقلاب به آزادی صد ها تن بازداشت شده اند.
گزارش ها از سطح شهر تهران حاکی از آن است که با آغاز تجمعات مردمی در مناطق مختلف شهر تهران از جمله چهارراه و میدان ولی عصر، خیابان مطهری، خیابان بهبودی، میدان رسالت، میدان توحید، خیابان فرصت، پل چوبی، میدان امام حسین، پل کریم خان، خیابان وصال و همچنین اکثر خیابانهای منتهی به خیابان انقلاب تا آزادی نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی متشکل از ماموران یگان ویژه پاسداران، لباس شخصی ها و همچنین نیروهای انتظامی با حضور گسترده در مناطق مختلف تهران، سعی در جلوگیری از هرگونه تجمعی در این مناطق دارند که در همین رابطه تا غروب، صد ها تن از شهروندان معترض توسط این نیروهای بازداشت شدند. همچنین برخی از گزارش ها در شامگاه سه شنبه، از حضور پرتعداد نیروهای امنیتی در مسیرهای منتهی به بیت رهبری حکایت دارد.
در میدان انقلاب تهران، و در پی حضور گسترده مردم معترض که تا این ساعت همچنان در حال افزایش است، جو این منطقه بسیار متشنج گزارش شده و نیروهای امنیتی با شلیک پیاپی گاز اشک آور به سمت تجمع کنندگان، حداقل ٨٠ تن را بازداشت کردند. ماموران امنیتی در برخی از خیابان های منتهی به میدان انقلاب و خیابان آزادی بیش از ٢٠٠ تن را بازداشت کرده اند .

اعتراضات گسترده و درگیري های پراکنده در اسلامشهر

به گزارش سحام نیوز در اسلامشهر در جنوب غربي تهران نیز تجمعات گسترده ای در اعتراض به حبس و ربودن رهبران جنبش سبز برگزار شد. در اطراف دانشگاه ازاد این شهر تجمعات پراکنده شکل گرفته است. مردم در جمع های پراکنده در این شهر شعار های مرگ بر دیکتاتور و موسوي و کروبی ازاد باید گردند سر دادندبه گزارش شاهدان عینی تعدادی از مردم و معترضان نیز بازداشت شده اند.صدای تیر نیز در اطراف دانشگاه آزاد اسلامشهر شنیده شده است.

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: