افشای تخلیه نیروگاه بوشهر توسط آمانو: پول به روس ها رسید نیروگاه به ایران نرسید

پس از ده ها بار ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر ـ در ماه های اخیر «اواخر بهمن» به عنوان واپسین موعد بهره برداری از این نیروگاه تعیین شده بوـ روز گذشته فاش شد که به تازگی سوخت اتمی رآکتور بوشهر که از سوی روسیه تخلیه شده  و بار دیگر وعده برق اتمی با ابهام مواجه شده است.

تخلیه سوخت تزریق شده به رآکتور هسته ای بوشهر در حالی صورت می گیرد که مقامات جمهوری اسلامی هرگونه خسارت ناشی از ویروس استاکس نت به تاسیات اتمی را تکذیب و بارها بر «توان علمی دانشمندن جوان» و «پیروزی در جنگ نرم» تاکید کرده و مانور تبلیغاتی داده اند.

به گزارش خبرگزاری های بین المللی که سایت آفتاب نیز آنها را بازتاب داده، ماجرای تخلیه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر در گزارش فصلی اخیر  آژانس انرژی اتمی فاش و همین امر موجب شده است تا دستگاه های تبلیغاتی جمهوری اسلامی حملات گسترده ای را بر علیه رئیس این آژانس آغاز و همزمان به شرکت «روس اتم» اعتراض کنند.

بنا بر این خبر، در گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی آمده است:» در 16ـ 15 فوريه 2011، آژانس در نيروگاه برق هسته‌يي بوشهر (BNPP) به بازرسي پرداخت و مواد هسته‌يي موجود در اين تاسيسات را راستي آزمايي كرد. در 23 فوريه 2011، ايران به آژانس اطلاع داد كه بايد مجتمع‌هاي سوخت را از قلب رآكتور خارج كند و آژانس و ايران درباره ضرورت تدابير پادماني توافق كرده‌اند».

افشای تخلیه سوخت هسته ای بوشهر که ابتدا با انکار مقامات حکومت مواجه شده بود، سرانجام روز گذشته تائید شد و چند مقام سازمان انرژی اتمی به این موضوع اعتراف کردند.

علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس انرژی اتمی که در محاصره خبرنگاران قرار گرفته بود، اولین مقامی بود که به نوشته ایسنا در این مورد گفت: «سوخت نیروگاه بوشهر به پیشنهاد طرف روسی و با نظارت آژانس برای انجام برخی اقدامات فنی جا‌به‌جا شده و  مجدداً در قلب رآکتور قرار می‌گیرد».

این در حالیست که حميد خادم قائمي، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در اینباره به ایسنا گفته است:» در اخبار منتشره در خبرگزاري‌ها و رسانه‌ها درباره خارج نمودن سوخت نيروگاه بوشهر بزرگنمايي شده است و اقدامات انجام شده امري عادي است».

وی افزوده است: «با توجه به مذاكرات انجام شده در روز سه‌شنبه 3 اسفند 89 ميان رييس سازمان انرژي اتمي ايران و مديركل روس اتم كه طي آن دو طرف به توافقاتي در خصوص ايجاد تمهيدات بيشتر در روند راه‌اندازي نيروگاه اتمي بوشهر دست يافته بودند، اقدامات صورت گرفته در نيروگاه اتمي بوشهر از نوع بازرسي فني بوده و جهت حصول اطمينان از ايمني راكتور انجام شده است. حصول اطمينان از ايمني نيروگاه در آينده، حفظ سرمايه‌گذاري ملي و ادامه همكاري تخصصي با روسيه را بر راه‌اندازي شتاب‌زده نيروگاه، ارجح و داراي اولويت مي‌دانيم».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی دلیل «عادی» بودن تخلیه نیروگاه بوشهر را تشریح نکرده است.

این اظهارات متناقض درحالی بیان شده که رجا نیوز، ارگان نزدیک به احمدی نژاد به نقل از یک منبع آگاه، از روسیه به علت تخلیه نیروگاه بوشهر انتقاد کرده است.

منبع آگاه رجانیوز گفته است: «شرکت روس اتم روسیه مجری طرح نیروگاه بوشهر است و تخلیه سوخت نیروگاه نیز به‌دلیل تغییر برنامه فنی این شرکت بوده است. شرکت روس اتم درخواست تغییر فنی در برنامه خود در نیروگاه بوشهر را داشته که این درخواست از سوی ایران به اطلاع آژانس رسانده شد، بنابراین هرگونه پاسخ‌گویی در این زمینه بر عهده طرف روسی است».

وی افزوده: «جوسازی رسانه‌ای در مورد تخلیه سوخت نیروگاه بوشهر در حالی در رسانه‌های غربی بالا گرفته است که سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه که کشورش به‌عنوان مجری طرح باید از حیثیت فنی خود در این زمینه دفاع کند، هرگونه اخلال فنی و مواردی مانند نفوذ کرم استاکس نت را رد کرده است. وی در این زمینه تأکید کرد که هیاهو در مورد بروز اشکالات فنی درنیروگاه هسته‌ای بوشهر کذب محض و بی‌اساس است و فعالیت‌ها دراین نیروگاه به‌طور عادی جریان دارد».

منبع آگاه رجانیوز درحالی به ماجرای ویروس استاکس نت پرداخته که تا پیش از این، مقامات جمهوری اسلامی بارها قدرت تخریب کنندگی این کرم یارانه ای را که گزینه جایگزین حمله به تاسیسات هسته ای بوده است، رد کرده اند.

در همین حال رسانه های حکومتی از فاش شدن خبر تخلیه نیروگاه بوشهر توسط آمانو، رئیس آژانس انرژی اتمی به شدت خشمگین شده اند، به طوریکه خبرگزاری فارس وی را «سرسپرده آمریکا» دانسته و در گزارشی درباره وی نوشته است: «يوكيو آمانو، مديركل كنوني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به‎واسطه روابط نزديكي كه با آمريكا داشته، به اين مقام منصوب شده است. هنگامي كه آمانو سال گذشته به رياست آژانس بين‌المللي انرژي اتمي رسيد، ديپلمات‌هاي آمريكايي وي را «مدير كل تمام كشورها» اما هماهنگ با آمريكا توصيف كردند.

خبرنگار بخش انرژی فارس به «تلگرافی از آمانو» اشاره کرده که به ادعای این رسانه  قبل از انتخاب آمانو به عنوان دبیر کل جدید آژانس نوشته شده است: «آمانو به نماينده آمريكا در وين اعلام كرده بود که من در تمامي تصميمات مهم راهبردي كاملا در جبهه آمريكا هستم، از قرار ملاقات‌هاي شخصي با مقامات عالي‎رتبه گرفته تا مديريت موضوع برنامه هسته‌‌اي ايران».

گفتنی اینکه پیش از این نیمه دوم بهمن ماه به عنوان زمان راه اندازی نهایی نیروگاه بوشهر اعلام شده بود.

Advertisements

برچسب‌ها: , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: