واکنش خطیبان نماز جمعه به اظهارات اخیر مشایی

جـــرس: خطیبان نماز جمعه پانزدهم امرداد ماه۸۹، موضوعات سه گانه ای چون «واکنش در برابر تهدیدات نظامی»، «واکنش در برابر اظهارات اخیر رئیس دفتر محمود احمدی نژاد» و «توصیه هایی پیرامون روز خبرنگار» را در دستور کار سخنرانی های خود داشتند. البته انتقاد دامنه دار از وضعیت حجاب و پوشش در کشور، بی نتیجه خواندن تحریم های جهانی و همچنین تاکید مجدد بر «اهمیت ولایت فقیه» نیز، از موارد دیگر مطروحه در تریبون های نماز جمعه امروز بود.

خطیبان نماز جمعه و نمایندگان ولی فقیه در شهرها و استانهای کشور، با بیان «حمله به ایران همان و به خطر افتادن منافع آمریكا در سراسر جهان همان»، تهدیدات نظامی اخیر علیه جمهوری اسلامی توسط رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و همچنین حمایت کنگره آن کشور از هرگونه اقدام نظامی اسراییل در مورد ایران، این اظهارات و مواضع را «بی اهمیت» خوانده و تاکید کردند «در صورت حمله به ایران، منافع آمریكا در سراسر جهان به خطر می‌افتد و اگر آمریکا بخواهد بچه مردنی خود یعنی اسراییل را به جان ما بیندازد خواهد دید كه سخن «اسراییل باید از صحنه روزگار محو شود»، تحقق می‌یابد. »
موضوع داغ و جنجالی دیگری که نصب العین خطبه های نماز جمعه آخرین نماز ماه شعبان را به خود اختصاص داد، واکنش در برابر اظهارات جنجالیِ رئیس دفتر محمود احمدی نژاد بود.

اسفندیار رحیم مشایی، این بار در همایشی تحت عنوان «ایرانیان مقیم خارج از کشور»، که با صرف هزینه های میلیاردی و گشاده دستی و باج دهی فراوان در روزهای ١١ و ١٢ امرداد ماه در تهران برگزار کرد، طی بخشی از سخنانش ادعا کرد «ما مروج مكتب ایران هستیم.»
این بار نیز حرکاتی هماهنگ توسط خطیبان جمعۀ تهران و سراسر کشور علیه وی سازماندهی شد تا ضمن محکوم نمودن اظهارات وی، اعلام کنند «اصلاً ایران با اسلام هویت خود را پیدا كرده» و «این ملی‌گرایی شرك‌آلود را، امت مسلمان ما هرگز نپذیرفته و نخواهد پذیرفت… ما دلداده اسلام و ایران اسلامی هستیم و همه چیزمان اسلام است.»
اما فرا رسیدن روز خبرنگار (١۷ امرداد ماه) نیز، بهانه ای شد برای اینکه موضوع «جنگ نرم» مجددا در حوزه ای دیگر مورد هشدار قرار بگیرد و خطیبان نماز خبرنگاران را سربازان میدان جنگ نرم بدانند و به آنها گوشزد نمایند «مصالح ملی و امنیتی» فراموش نشود.
تهران: اصلاً ایران با اسلام هویت خود را پیدا كرد
احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه پانزدهم امردادماه تهران، با اشاره به سخنان هفته اخیر رئیس دفتر محمود احمدی نژاد مبنی بر اینكه «ما مروج مكتب ایران هستیم»، قرار دادن ایران، در مقابل اسلام را «ملی‌گرایی شرك‌آلود» نامید و در ادامه خطبه‌های خود تأكید كرد كه آمریكا در زمینه رویارویی نظامی با ایران هیچ غلطی نمی‌تواند بكند.
خطیب موقت نماز جمعه تهران طی سخنانی در خطبه های امروز، از «ویژگی‌های برتر نظام «جمهوری اسلامی را «اسلامیت» نظام دانست و گفت «این اسلامیت نظام بود كه سرانجام منجر به نظام اسلامی شد، این مسئله خیلی مهم است و به تعبیر امام خمینی، نهضت ما اسلامی است قبل از آنكه ایرانی باشد. »
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، با بیان اینكه «اصلاً ایران با اسلام هویت خود را پیدا كرد»، گفت: «اسلام خدماتی بزرگ به ایران كرد و متقابلا ایران نیز خدماتی به اسلام ارائه نمود.»

وی سپس سخنان اسفندیار رحیم مشایی در همایش ایرانیان خارج از کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت «مكتب ایران در برابر مكتب اسلام، همان ملی‌گرایی شرك‌آلود است كه امت مسلمان ما هرگز نپذیرفته و نخواهد پذیرفت. ما دلداده اسلام و ایران اسلامی هستیم و همه چیزمان اسلام است.»
خاتمی سپس منتقدانه گفت «این پنجمین خطبه‌ای است كه می‌خوانم و مرثیه دردناك حجاب را سر می‌دهم ؛ دلیل آن هم این است كه متأسفانه روز به روز شاهد خبرهای هنجارشكنانه در این رابطه هستیم؛ برگزاری برخی جشنواره‌های مبتذل و افتتاحیه‌های مبتذلی كه در آن خواننده‌های زن و مرد دف بزنند. یا خبرهای نگران‌كننده از سواحل دریاها می‌رسد. یا خبر دوچرخه سواری بانوان در خیابان‌های عمومی، یا به وجود آمدن فروشگاه‌های آن‌چنانی در برخی مناطق تهران از جمله شمال كه فروشندگان زن با لباس مبتذل و بد برای جلب مشتری حاضر می‌شوند. »

وی اظهار عقیده کرد «برای مبارزه با بدحجابی و بی‌حجابی فقط كار فرهنگی صرف جواب نمی‌دهد.»
امام جمعه موقت تهران در عین حال با تأكید بر حمایت از دولت، ادعا کرد «این دولت بر آمده از حضور چهل میلیونی و بیش از 24 میلیون رأی و دولت قانونی و مشروع است و باید او را كمك كرد.
جریان فتنه تمام تلاشش این است كه حتی اگر بتوانند یك روز از عمر این دولت كم كنند، اما ما معتقد به تقویت دولت قانونی به همراه رهبری هستیم، ولی حمایت به‌به و چه‌چه كردن نیست.
این عضو هیئت رییسه مجلس خبرگان در بخش دیگری از سخنان خود به اظهارات اخیر رئیس ستاد ارتش آمریكا اشاره كرد و گفت: رئیس ستاد ارتش آمریكا به صراحت گفت كه طرح حمله نظامی به ایران را در اختیار دارد و بلافاصله اضافه كرد كه چشم‌انداز حمله به ایران نگران‌كننده است. سخن این است كه تهدیدهای شما چه جدی و چه شوخی و چه جنگ روانی باشد، ما نه تهدیدهای شما را تهدید می‌دانیم و نه مذاكره‌های‌تان را جدی‌می‌گیریم.
خاتمی در پایان گفت «در صورت حمله به ایران، منافع آمریكا در سراسر جهان به خطر می‌افتد و جا دارد رییس ارتش آمریكا از حمله به ایران نگران باشد؛ چون می‌داند حمله به ایران همان و به خطر افتادن منافع آمریكا در سراسر جهان همان. اگر بخواهد بچه مردنی خود یعنی اسراییل را به جان ما بیندازد خواهد دید كه سخنان امام که گفت اسراییل باید از صحنه روزگار محو شود، تحقق می‌یابد. »
مشهد: ایران بدون اسلام جمادی بی‌ارزش است
سیداحمد علم‌الهدی نیز، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه مشهد اظهار عقیده کرد » غیر اسلام هیچ نداریم، ایران بدون اسلام جمادی بی‌ارزش است و زمانی ایران ارزشمند است كه سكوی پرشی برای ظهور امام عصر شود.»
علم‌الهدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه مشهد گفت «آنچه سبب نگرانی می‌شود برخی مسائل در داخل كشور و جامعه ما در ارتباط با توسعه جنگ نرم دشمن است. »
عضو خبرگان رهبری، سپس با پرداختن به آنچه وی آنرا «خاطرات تلخ مردم متدین از بعضی دولت‌های گذشته پیرامون پرده‌دری‌های انجام شده در برابر حدود الهی، محرمات خدایی و احكام شرعی» خواند گفت «رفتار و عملكرد آن دولت‌ها موجب ایجاد فحشاء، فساد و گناه شد كه تا امروز نیز در كشور و جامعه وجود داشته و امروز به رنگ و شكل دیگری در كشور شروع شده است. »
علم‌الهدی گفت: در یكی از شهرستان‌های استان، به عنوان مسابقات فوتبال تیمی داور زنی با لباس ناهنجار حضور پیدا می‌كند و یا درصد توسعه دوچرخه‌سواری دختران و اسكیت‌بازی زنان در منظر عمومی و حركت‌های ضد دین و ضد حدود الهی در جامعه هستند كه مردم ما در گذشته سابقه تلخ آن را تجربه كرده‌اند.
وی بدون ذکر نام مقام یا فردی خاص گفت «میدان‌داری آدم‌های غیرمتخصص، بی‌سواد و فاقد معلومات در عرصه فرهنگی كشور و سخنانی كه بر اساس بیسوادی بر زبان می‌آورد عواطف دینی مردم را جریحه‌دار می‌كند كه تمام این امور در امتداد توسعه جنگ نرم آمریكاست كه در داخل شروع شده و باید احساس خطر كرد. »
علم‌الهدی همچنین ادعا کرد» استكبار موضع‌گیری های خود را پیگیری كرده تا اینكه در فتنه سال گذشته نیز مزدورانش در میان خیابان به جای شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی شعار جمهوری ایرانی را سردادند و دو روز قبل نیز یك آقایی منسوب به حوزه دولت می‌گوید ما مكتبمان، مكتب ایرانی است و مكتب اسلام نیست.
اشاره وی به سخنان رئیس دفتر جنجالی محمود احمدی نژاد در همایش اخیر تهران می باشد.
علم‌الهدی اظهار عقیده کرد «همت شما مردم دین مدار و خانواده شهدا همواره برای حفظ اسلام بوده، شما بچه‌هاتان قربانی ایران نشدند بلكه خونشان را به پای اسلام ریختند. كدامیك از فرزندان شما با پیشانی‌بند ایران زیر آتش دشمن به خون خود غلطیدند…ما اسلام را می‌خواهیم و غیر اسلام هیچ نداریم…»
کرمان: حیات و زندگی ایران به اسلام وابسته و ایران با اسلام زنده است
همزمان سیدیحیی جعفری، ‌امام جمعه كرمان نیز، همگام با شهرهای دیگر موضوع رحیم مشایی، و سخنان او را سوژۀ حملات قرار داده و اظهار عقیده کرد «حیات و زندگی ایران به اسلام وابسته و ایران با اسلام زنده است…ما هرچه داریم به بركت اسلام و قرآن است و اگر اسلام زنده بماند، ایران به موفقیت دست می‌یابد. »
وی با اشاره صریح به سخنان اخیر رئیس دفتر احمدی نژاد گفت «ملاك و معیار نظام جمهوری اسلامی، اسلام و سنت پیامبر اكرم ‌است. ما افتخار می‌كنیم كه ایرانی هستیم، اما صرف ایرانی بودن مهم نیست، مسلمان، مومن و پیرو پیامبر اكرم و ائمه اطهار بودن مهم است.
نماینده ولی‌فقیه در استان كرمان، ضمن اشاره به تهدیدات اخیر نظامی گفت «ارتش، سپاه و بسیج آمادگی كامل را برای مقابله با دشمنان دارند و تفاوت ما با كشورهای غربی در این است كه ما به قیامت، روز حساب و پیامبران الهی ایمان داریم و می‌خواهیم ارزش‌های عالیه دینی و قرآنی را در جامعه گسترش دهیم. »
قم: موضع رهبری و دولت و مردم یکی است
سیدهاشم حسینی بوشهری، امام جمعه موقت قم معتقد است «موضع رهبری نظام، ملت و دولت یکی است و دشمن نمی تواند تحت عنوان طرفداری از ملت، شکافی بین رهبری، دولت و ملت ایجاد کند.»
سیدهاشم حسینی بوشهری»در خطبه های این هفته نماز جمعه قم بااشاره به ادعای اخیر رییس ستاد مشترک ارتش امریکا مبنی بر وجود طرح حمله به ایران در واشنگتن افزود: این نخستین تهدید علیه ملت ایران نیست، این تهدیدها و تحریمها از سال 59 بر ایران تحمیل شده اما ملت و دولت ایران امروز از هر زمان قویتر است. »
حسینی بوشهری افزود: امروز ملت ما در زمینه موشکی، فناوری هسته ای، سلولهای بنیادی و…با بهره گیری از ظرفیت جوانان خود، گوی سبقت را از دیگران ربوده و این پاسخی به تحریمهای استکبار جهانی است.
وی همچنین با گرامیداشت 17 مرداد «روز خبرنگار»، خبرنگاران را سربازان میدان جنگ نرم دانست و ادامه داد:خبرنگاران سربازان خط مقدم هستند وانتظار می رود در این راه دچار شایعه پراکنی نشده و ضمن رعایت سرعت، صحت، دقت و باورپذیری، مراقب مصالح ملی و امنیتی نیز باشند.
رشت: آمریکایی ها تاب مقاومت در برابر ایران را نخواهند داشت
سید کاظم اشکوری درخطبه های نمازجمعه این هفته رشت گفت » آمریکا و اسرائیل بدانند که امروز مانند گذشته تنها قدرت بدون رقیب از نظر نظامی نیستند بلکه آسیب پذیرند. و امروز که آمریکا می آید ایران را تهدید می کند، باید بداند که تاب مقاومت در برابر ایران مقتدر را ندارند. »
وی ادامه داد: آنها تلاش می کنند با این تهدیدها، ایران را عقب نگه دارند و پیشرفتهای آن را خنثی کنند و این امر را نیز بارها اعلام کرده اند و ما نیز راهی جز مقاومت نداریم و بخاطر خون شهدا نمی توانیم از مواضع خود عقب نشینی کنیم.

امام جمعه رشت اظهار عقیده کرد «ایران اکنون جزو قدرتهای جهانی است و آمریکا و اسرائیل باید بدانند که آسیب پذیرند، چون نتوانستند در مقابل ارتش و حزب الله لبنان نیز مقاومت کنند و اگر بخواهند کوچکترین اشتباهی بکنند با پاسخ دندان شکن نیروهای ارتش و سپاه ما روبرو خواهند شد. »
خطیب جمعه رشت نیز با تبریک 17 مرداد ماه روز خبرنگار گفت: کار اطلاع رسانی توسط رسانه های مختلف برای حفظ نظام و دین و ولایت نیاز است .
شیراز: نود درصد رسانه های دنیا تحت تسلط صهیونیسم است
محمد حسن مرادی، امام جمعه موقت شیراز، در آستانه روز خبرنگاراظهار عقیده کرد «خبرگزاری ایرنا، بعنوان رسانه مرجع رسالت و تعهدی سنگین بر دوش دارد.»
مرادی در خطبه های این هفته نماز جمعه شیراز افزود: 90 درصد خبرگزاریهای دنیا که متولی انتقال اخبار و اطلاعات هستند ، تحت سلطه صهیونیستها هستند و به همین دلیل، رسانه ها و خبرنگارانی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی در حال تلاش و خدمت هستند مسوولیتی حساس بر عهده دارند .
وی اضافه کرد: خبرنگاران متعهد باید به اصول نظام وفادار باشند و نقش واسطه گری بین مردم و دولت را به خوبی ایفا کنند.
مرادی گفت: خبرنگاران بادرایت خود باید انتقادات سازنده داشته باشند و از انتقادات سوزنده و جنجال برانگیز بیرهیزند.
وی در پایان گفت «جامعه اسلامی از سرو صداها و جار و جنجالی که آمریکا به پا می کند هراسی ندارد و تنها از اسلام و منافع آن دفاع می کند.»
زنجان: ولی فقیه دلیل اصلی مخالفت دشمنان با نظام اسلامی است
محمد تقی واعظی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان، بابیان اینکه «اقتدار و صلابت نظام جمهوری اسلامی در سایه تدبیر و درایت ولایت فقیه فراهم شده است»، گفت: ولی فقیه دلیل اصلی مخالفت دشمنان با نظام اسلامی است.
واعظی اظهار عقیده کرد «امروز دشمنان نظام اسلامی با برنامه ریزی دقیق و سرمایه گذاری های کلان در تلاش برای حذف ولایت فقیه هستند و این تنها هدفی است که در طول 31 سال گذشته به دنبال آن بوده اند. »
وی ولی فقیه را مهمترین شاخص اتحاد مردم ایران دانست و تصریح کرد: دشمنان به خوبی آگاهی دارند که اگر ولی فقیه در راس نظام اسلامی نباشد به آسانی می توانند مردم را گمراه کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری به توطئه های دشمنان طی 31 سال گذشته اشاره کرد و افزود: مردم برای حفظ ارزشها، اعتقادات و نظام اسلامی که به دست خود رقم زده اند باید از رهبری پیروی کنند و لحظه ای از این مسیر غفلت نکنند.
تبریز: ضرورت رهبری قاطع در جهان عرب
محسن مجتهد شبستری، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، در نماز جمعه آخرین هفته ماه شعبان خاطرنشان کرد «نبود رهبری قاطع بین کشورهای عربی سبب وحشی گری، یاوه گویی و عصیان گری رژیم غاصب اسراییل در منطقه شده است.»
شبستری با اشاره به درگیری اخیر مرزی اسراییل و لبنان اظهار داشت: «حمله وحشیانه رژیم غاصب اسراییل به اراضی لبنان که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از برادران دینی شد، نشان از خوی ددمنشانه آنان دارد. »
وی افزود:آنان از موضع گیری های دین مدارانه مقاومت حزب الله خشمگین بوده و به همین دلیل با ایجاد سناریو های واهی و پوچی همچون شبهه افکنی در ترور رفیق حریری سعی در منحرف کردن افکار عمومی را دارند. »
عضو مجلس خبرگان رهبری با اعلام حمایت از مواضع مقاومت حزب الله لبنان افزود: سید حسن نصرالله رهبر مقاومت حزب الله لبنان در سخنرانی اخیر خود هشدارهای لازم و مبذول را به اسراییل داده است و ملت های مسلمان نیز از مواضع ایشان حمایت خواهند کرد.

برچسب‌ها: ,