ضرب و شتم و بازداشت مردم در گردهمایی نجات دریاچه ی ارومیه

گردهمایی اعتراضی و خودجوش فعالین محیط زیست و مردم آذربایجان در اعتراض به بی توجهی مسئولین به خشک شدن دریاچه اورمیه و پیامدهای خطرناک زیست محیطی آن با یورش ماموران امنیتی و انتظامی به درگیری انجامید.

مردم شهرهای آذربایجان که در پی دعوت هواداران تیم تراکتورسازی تبریز مبنی بر حمایت از دریاچه ی ارومیه ، تصمیم به حضور در سواحل و پل میانگذر دریاچه ی ارومیه(پل شهید کلانتری) در روز 13 فروردین(سیزده بدر) گرفته بودند ، از اولین ساعت های صبح امروز از مناطق مختلف آذربایجان عازم سواحل دریاچه ی ارومیه شدند ، بطوریکه از ساعت 9 صبح ترافیک شدیدی در راه های منتهی به دریاچه ی ارومیه، بخصوص محور تبریز بسمت دریاچه ی ارومیه و جاده شهید کلانتری مشاهده می شد.

نیروهای امنیتی و انتظامی نیز متاسفانه همچون سایر تجمعات مردمی ، با این گردهمایی که در دفاع از منابع طبیعی و محیط زیست کشور تشکیل شده بود ، امنیتی و خشونت آمیز برخورد کردند ، بطوریکه طبق گزارشات رسده ، شب دوازدهم فروردین نیروهای امنیتی سه تن از مدیران سایت هواداران تراختور(تراختور اف سی) را در تبریز بازداشت ، لوگو و پوستر این تجمع را از سایت هواداران حذف و مطالبی را از سایت خبری آینا نیوز( متعلق به سپاه) به جای آن در سایت مذکور قرار دادند.

صبح امروز نیز پست های ایست- بازرسی نیروهای انتظامی و بسیج در راه های منتهی به دریاچه مستقر و اقدام به بازرسی خودروها ، ارعاب مسافران ، توقف اتوبوس ها و در مواردی بازداشت افراد می کردند. همچنین تعداد زیادی از مامورین انتظامی و یگان های ضد شورش بر روی پل شهید کلانتری مستقر شده و مامورین راهنمایی و رانندگی نیز با ممانعت از عبور خودروها در محورهای فرعی ، آنان را مبلغ 20 هزار تومان جریمه می کردند.

طبق اخبار رسیده با نزدیک شدن به ساعت ظهر12 ، مامورین انتظامی نزدیک به ده تن از جوانان را که پرچم های سرخ بر دست دست داشتند، بازداشت کرده و بسمت مردم حاضر بر روی پل شهید کلانتری که شمار آنان بیست هزار نفر تخمین زده میشد هجوم برده و به جمع آوری پلاکاردها و ضرب و شتم مردم پرداختند. مردم نیز با سردادن شعارهای «یاشاسین آذربایجان» و «تورک دیلینده مدرسه(مدرسه به زبان ترکی)» نسبت به این اقدام نیروهای امنیتی اعتراض کردند که باعث عقب نشینی مامورین شدند. مامورین امنیتی سپس با مسدود کردن دو انتهای پل و پرتاب گاز اشک آور به سمت مردم حمله ور شدند ، که با مقاومت مردم درگیری هایی بین مردم و مامورین روی داد که در این میان تعدادی از مامورین و مردم حاضر دچار آسیب دیدگی شدند.

این تجمع مردم بر روی پل میانگذر شهید کلانتری ، پس از نزدیک به پنج ساعت با حضور گسترده ی نیروهای انتظامی و امنیتی خاتمه یافت. جمعیت حاضر سپس با حرکت به سمت روستاهای اطراف و سواحل دریاچه روز طبیعت را گرامی داشته و با ریختن آب بطریهای خود در دریاچه نسبت به توقف روند خشک شدن آن ابراز امیدواری کردند.

در حاشیه ی این تجمع ده ها تن از حاضران بازداشت شدند. به گزارش منابع خبری بیش از صد تن از شهروندان آذربایجانی در اطرف دریاچه ارومیه و مسیرهای منتهی به این دریاچه بازداشت شدند که از این میان می توان به بازداشت یاور جمالی، مرتضی عوض پور، محمد تاجدهی، منصور سیفی، ارسلان زارعی، حمید والایی، احمد والایی، حسین نصیری، عسگر صدوقی، محمد رضایی،علی باغبانی، یعقوب رمضانی، یعقوب جوانی، رهبر اسماعیلی، رشید بازباز، جاوید نظمی، احمد قلی پور، احسان رمضانی، عسگر فروتنی، هادی خدابنده، جلیل بوداقی، محمد محمدلو، عزیزخان صادق زاده و صدیقی اشاره کرد.

برچسب‌ها: , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: