اخبار ۱۶ آذر (۱۳) همراه با عکس و ویدیو

درگیری مردم با بسیجی ها

هراس احمدی نژاد و وزیر علوم دولت کودتا از حضور در جمع دانشجویان

احمدی‌نژاد و دانشجو در مراسم 16آذر شرکت نکردند! به نظر می رسد با افزایش دامنه اعتراضات دانشجویان رییس و وزیر علوم دولت کودتا ترجیح دادند از حضور در مراسم روز دانشجو در دانشگاه ها صرفنظر کنند.

به گزارش ایلنا، مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم در پاسخ به اینکه آیا احمدی نژاد یا وزیر علوم دولت کودتا با حضور در دانشگاه‌ها به مناسبت روز دانشجو (16آذر) سخنرانی می‌کنند؟ گفت: برنامه برای حضور و سخنرانی آقای احمدی‌نژاد و وزیر علوم در دانشگاه نداریم.

وی افزود: برنامه‌ وزارت علوم در این روز مربوط می‌شود به حضور معاون فرهنگی اجتماعی این وزارت‌خانه در امامزاده عبدالله شهرری که به همراه جمعی از کارمندان برای ادای احترام به شهدای این روز به این امامزاده می‌روند.

محمود احمدی‌نژاد بعد از 16آذر سال 85 و سخنرانی در دانشگاه امیرکبیر در سال 86 نیز یک ماه زودتر از روز 16 آذر به دانشگاه علم وصنعت رفت.

احمدی‌نژاد آخرین‌بار در 20 خرداد سال جاری در دانشگاه شریف حاضر شد که در میان اعتراض شدید دانشجویان این دانشگاه مجبور به ترک دانشگاه شریف شد. شدت اعتراض دانشجویان و شعارهای آنها تا آنجا بود که احمدی نژاد حتی نتوانست در جمع اندک حامیان خود نیز حضور یابد.

پس از کودتای انتخاباتی نیز حضور کامران دانشجو در مراسم بازگشایی دانشگاه ها و حضور برخی چهره های حامی احمدی نژاد همچون حمید رسایی در دانشگاه های تهران و شهرستان ها با اعتراض شدید دانشجویان مواجه بوده است.

امروز نیز موج سبز آزادی گزارش داده که در مراسم روز دانشجو در دانشگاه پلی تکنیک عکس احمدی نژاد به آتش کشیده شده است.

آمریکا سرکوبی تظاهرکنندگان در ایران را نشانه «بی توجهی» جمهوری اسلامی به قوانین دانست

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، اقدام جمهوری اسلامی در تداوم سرکوبی تظاهرات مسالمت جویانه مردم، نشان دهنده «بی توجهی» حکومت ایران به حقوقی است که در قانون اساسی اش وجود دارد.
به گفته ایان کلی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، «ادامه سرکوبی، بازداشت های خودسرانه و صدور احکام مجازات برای افرادی که در تظاهرات مسالمت جویانه مشارکت کرده اند منعکس کننده بی توجهی به همان حقوقی است که در قانون اساسی ایران آمده است.»
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود معترضان در ایران «باید بدانند که صدای آنها شنیده می شود.»
روز دوشنبه در تهران نیروهای امنیتی در رویارویی با معترضان که به مناسبت روز دانشجو تجمع کرده بودند ده ها تن را بازداشت کردند.


تظاهرات دانش آموزان یک دبیرستان دخترانه

خروش پلی تکنیک 16 آذر

اولین تظاهرات دانشجویان جنبش سبز در دانشگاه ایلام

تهران 16آذر – ترافيك شبانه با شعار مرگ بر ديكتاتور

16 آذر از زبان يك مادر شاهد سبز:»فرشته»

توضيح: فرشته بانو، يك مادر سبزانديش است كه در تجعات ماههاي اخير و امروز 16 آذر حضور داشته و مشاهدات خود را از وقايع امروز براي دخترش كه از شاهدان سبز است بيان كرده و او(ذكر نام محفوظ) آن را تحرير نموده است. بخشي از وقايع امروز 16 آذر را از زبان خانم فرشته مادر سبز مي خوانيد:

ساعت 8 صبح از خواب بلند شدم. تمام دیشب را بیدار بودم. صدای گریه مادران عزادار در پارک لاله لحظه ای آرامم نمی گذاشت.اینقدر غرق در افکارم بودم که فراموش کردم ، قبل از رفتن از کسی خداحافظی کنم. 9 صبح از خانه خارج شدم. و ساعت 10 خود را به سردر دانشگاه تهران رساندم. سراسر پر بود از نیروهای ضد شورش. ورودی دانشگاه بسته بود و اجازه ورود و خروج نمی دادند. گارد ریل های متحرک آورده بودند و جلوی دانشگاه کشیدند و سراسر آنجا را پر از پلاکارد کرده بودند و نیتوانستیم درون دانشگاه را ببینیم. چون اجازه ایستادن نمی دادند به سمت دانشگاه صنعتی شریف حرکت کردیم. کم کم بر تعداد جمعیت افزوده میشد تا جلوی دانشگاه رسیدیم. صدای جوانی از پشت میکروفون به گوش می رسید. وقتی گوش دادیم و سوال کردیم فهمیدیم دانشجویان به گروههای دولتی اجازه سخنرانی ندادند و خودشان تریبون را به دست گرفته اند. صدای تشویق و دست زدنهای پی در پی دانشجویان فضا را پر کرده بود. آسمان دانشگاه پر از بادکنک سبز بود. به وجد آمده بودیم. دوباره به سمت دانشگاه تهران حرکت کردیم. اینقدر زیاد شدیم که از هم انرژی گرفتیم و شروع کردیم به شعار دادن: «خامنه ای قاتله ولایتش باطله، زندانی سیاسی آزاد باید گردد.»
امروز سركوبگران ظاهرا» هوشمندانه تر عمل می کردند. لباس شخصی هایشان را ارتقاء داده بودند و لباسهایی شبیه ما تنشان کرده بودند (گویا فهمیده اند که چقدر ظاهرشان غیر ایرانی و متمایز از ماست) و ما نمی توانستیم آنها را از بقیه تشخیص دهیم. به میان ما می آمدند و به تعداد بیشماری گاز اشک آور به میانمان پرتاب کردند. اینکار باعث آتش زدن سطلهای آشغال و هر چیز قابل اشتعال توسط مردم میشد. ما متفرق می شدیم و در کوچه ها پراکنده می شدیم ولی بر شدت شعارهای مرگ بر… افزوده می شد.
تا جایی که دیدند مقابله با این تعداد جمعیت برایشان دشوار شده و بر حملات خود و تعداد گاز اشک آور ها افزودند. گویا می دانستند امروز تا پاسی از شب باید با مردم مبارزه کنند ، پس ترجیح می دادند خود را خسته نکنند . صدای فریادهای آزادی خواهانه ما فضا را پر کرده بود. دود گازهای فلفل و اشک آور گلویمان را سوزاند و صدای تیر های مشقی هوایی شان گوشمان را کر کرد.برای روحیه دادن به جمعیت و نشان دادن چهره پوشالی شان به میان صف نیروهای ضد شورش رفتم و در حالیکه پرچم ایران بدون آرم الله ، در دستم بود در صورتشان فریاد زدم: «استقلال آزادی جمهوری انسانی» .از ترس چندین گاز اشک آور به سمت من زدند. از شدت سرفه بر زمین افتادم.

چند پسر به سوی من آمدند. مرا به گوشه ای کشاندند و توی صورتم دود سیگار فوت می کردند. یکی دستم را می بوسید و یکی می گفت درود بر تو مادر شجاع. ولی من از شدت سرفه و اشک چیزی نمی دیدم. گویا اینقدر حالم بد شده بود، که دور تا دورم را با روزنامه باطله پر کرده بودند و آتش زدند در حالیکه خودشان هم داشتند در این دود می سوختند، چشمهای مرا باز می کردند و از من می خواستند که بگذارم دود وارد آنها شود. به محض باز شدن چشمهایم برخاستم و اینبار با دوستانی که پیدا کرده بودم 4 بار اطراف دانشگاه تهران را گشتیم و با هم شعار دادیم.

تا ساعت 2 که از خستگی خواستم برگردم. خبرهای حمله با باتوم و دستگیری دانشجویان به گوش میرسید. موقع بازگشت تازه نگاهی به خودم انداختم. شعله های آتش روزنامه ها که توسط مردم به سمتم پرت شده بود تا مرا نجات دهد، جای جای مانتو و کیفم را سوزانده و سوراخ کرده بود. تصویری زیباتر از این ندیده بودم. تصمیم گرفتم این لباس با یادگاری های رویش را در کمد لباسم به یادگار نگه دارم و در فردایی نزدیک، موقع تعریف کردن قصه آزادی ایران برای نوه هایم، این مانتو و دست بند سبزی را که با آب جوی اطراف دانشگاه سیاه شده بود را نشانشان دهم تا بدانند بابت این آرامشی که آنها امروز بدست آورده اند ، چه سختیهایی کشیده شده است.
در حین حرکت در خیابان انقلاب ، به مدرسه ای پسرانه رسیدیم که موقع تعطیل شدنشان بود. ولی درب مدرسه را بسته بودند. بچه ها از در و دیوار مدرسه بالا رفته بودند و به ما می گفتند: تو رو خدا بگویید ما را تعطیل کنند. ما را در اینجا زندانی کردند و در را باز نمی کنند. می گویند میروید توی خیابان و شلوغ می کنید. و چند پاسدار هم جلوی درب مدرسه کشیک می دادند.
در بین ساعت 10 تا 14 که در خیابان انقلاب بودم، حتی یک طرفدار حکومت را هم ندیدم که برای راه پیمایی 16 آذر آمده باشد.

شاهدان سبز: تشكر از اين مادر غيور و دلير ايراني.

خامنه ای، دیکتاتوری تنها: از خیانت به دوست (هاشمی) تا توقیف روزنامه ی برادر

علی خامنه ای از وقتی که دوست سالیانش هاشمی رفسنجانی را به وسوسه ی قدرت بیشتر فروخت روز افولش آغاز شد. شاید این مسئله خیلی شخصی به نظر برسد ولی کسی که به صمیمی ترین دوستش (که اتفاقا بانی به قدرت رسیدن او شد) خیانت می کند دیگر توقعی نمی توان داشت که به اصول دیگری پایدار بماند. بعد از ریاست جمهوری رفسنجانی، خامنه ای با مهره ی جدیدی به نام سید محمد خاتمی روبرو شد. خاتمی سیاست پیشه ای عملگرا نبود بلکه اندیشمندی نجیب بود که اخلاق و انسانیت را مبنای کارش قرار داد. اما علی خامنه ای که همچنان در وسوسه ی انباشتن قدرت در دستان خود بود با سوء استفاده از نجابت و شفقت و اخلاق خاتمی به جای آن که پیام ناخرسندی مردم را بشنود هر روز مانعی جدید برایش ایجاد کرد و با همدستی با سرداران سپاه مافیای جدیدی از قدرت پرستان را طی هشت سال فراهم دید تا اینکه بتواند در سال 84 مهره منتخب بیت و سپاه را به مسند ریاست بنشاند. البته برای این کار اول باید تقلب می کرد و بعد باید رفیق شفیق سالیانش (هاشمی رفسنجانی) را از پیش رو بر می داشت که بی تعلل هر دو کار را کرد. و هر روز که او قدرتمند تر می شد تنها تر می شد. تا اینکه انتخابات خرداد 88 رسید و نخست وزیر پیشینش پا به میدان گذاشت. این بار قدرت دیگر وسوسه نبود، مستی بود و مستی عقل را ذایل کرده بود. رای سازی پادگانی سال 84 این بار تبدیل به کودتای پادگانی شد. و آن قدر پیش رفت که فرمان تیر داد و خون جوانان ریخت و دوستان پیشین به زندان انداخت و یاران نزدیک و دور از دست داد تا رسید به توقیف روزنامه ی بردارش سید هادی خامنه ای تا رسما تنهایی عمیق یک دیکتاتور را به همگان اعلام کند. امروز حیات نو روزنامه ی سید هادی خامنه ای به دستور کودتاچیان ولایت فقیه توقیف شد.

رویارویی دانشجویان و نیروهای امنیتی در تهران – لوس آنجلس تایمز

لس آنجلس تایمز – به گزارش شاهدان عینی، با وقوع ناآرامیها در مناسبت روز ملی دانشجو، پلیس با ضرب و شتم و گاز اشک آور به رویارویی با معترضانی پرداخت که شعار میدادند. اعتراضات در سراسر ایران در تازه ترین دور از درگیریهای خیابانی که به دنبال انتخابات پرمناقشه ریاست جمهوری آغاز شده بود، با درگیریهای بعدازظهر امروز بین دانشجویان و نیروهای امنیتی مسلح به باتون از سرگرفته شد…به گفته دانشجویان به شبه نظامیان بسیجی مجوز داده بودند تا در ساعات اولیه بامداد با ورود به محوطه دانشگاهها از شکل گیری تظاهرات پیشگیری کنند …. اما به گفته یک شاهد مستقل موج تازه ای از ناآرامی با افزایش تعداد معترضان پس از ساعت ۳ بعدازظهر آغاز شد…. آنها شعار می دادند «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم»….همچنین گزارشها و تصاویر ویدئویی از تجمعات اعتراضی در دانشگاههای شیراز، کرمان، مشهد، تبریز و کرمانشاه دریافت شده است.

بی سابقه ترین 16 آذر نیم قرن اخیر؛ خودنمایی جنبش سبز تحت تدابیر شدید امنیتیامروز: با آغاز روز شانزدهم آذر، خیابان‌های پیرامون دانشگاه‌ها برای جلوگیری از ایجاد ناآرامی‌های احتمالی چهره امنیتی به خود گرفت.
کلمه گزارشی از بازتاب حوادث این روز منتشر ساخته است که در پی می آید:

به گزارش «تابناک»، نیروهای انتظامی در دسته‌های سه تا چهار نفره با فاصله کمی از هم در اطراف دانشگاه‌های تهران، خواجه نصیر و امیرکبیر ایستاده‌اند و همزمان نیروهای موتورسوار نیز در منطقه مستقرند.

هم‌اکنون خیابان ابوریحان توسط پلیس بسته شده و خیابان وصال و ۱۶ آذر نیز تحت کنترل نیروهای پلیس است.

این گزارش می‌افزاید، مغازه‌های حدفاصل میدان انقلاب تا چهارراه ولی عصر تقریبا تعطیل بوده و در اطراف دانشگاه برخی تجمعات محدود لباس شخصی نیز دیده می‌شود.

ترافیک در خیابان انقلاب از چهارراه ولی عصر تا میدان انقلاب سنگین گزارش شده، به گونه‌ای که پلیس در مواردی با هدایت اتومبیل‌ها به خط ویژه اتوبوس تلاش در تسهیل بار ترافیک دارد.

همچنین در بلوار کشاورز به فاصله‌های ده و بیست متری از تقاطع خیابان کارگر تا میدان ولی عصر کادری‌های نیروی انتظامی حضور دارند که این حضور پیرامون میدان ولی عصر پررنگتر است. در خیابان کریم‌خان زند از تقاطع ویلا تا خیابان سمیه نیز نیروهای پلیس حضور دارند و خودروهای انتظامی در حال رفت‌وآمد هستند.

در جلوی ورودی دانشگاه‌ها، دو یا سه مأمور حراست هستند تا از ورود غیر دانشجویان جلوگیری شود.

گفتنی است، این تدابیر امنیتی و ترافیکی، در حالی است که در هیچ یک از خیابان‌ها تجمعی دیده نشده و نیروهای پلیس تنها در محل‌های یادشده مستقر شده‌اند؛ اما تحرک خاصی ندارند و خوشبختانه در دانشگاه‌ها نیز تا این لحظه آرامش حکم‌فرماست. (ساعت ۱۳:۲۷)

گزارش‌های جدید حاکی است که در دانشگاه آزاد، واقع در چهارراه ولی عصر و دانشکده فنی دانشگاه آزاد پونک نیز تنش‌هایی میان گروه‌های دانشجویی با یکدیگر رخ داده است.

همچنین در مقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران نیز دو گروه از دانشجویان به شعار علیه یکدیگر مبادرت کرده و در چند مورد نیز برخوردهایی میان دانشجویان با یکدیگر رخ داده است. در همین درگیری‌های پراکنده، برخی شیشه‌های دانشکده فنی نیز شکسته شده است.(ساعت ۱۴:۳۲)

از دانشگاه شیراز نیز خبر می‌رسد، حدود صد نفر بیرون از دانشگاه، مقابل دانشگاه شیراز تجمع داشته‌اند که با شدت گرفتن بارندگی متفرق شده‌اند. (۱۴:۳۸)

به این ترتیب، به دلیل شعارهای تند دو طرف، درگیری جلو دانشکده فنی تشدید شده و به زد و خورد دانشجویان انجامیده است. گفته می‌شود، عناصر لباس شخصی با شوکر برقی با دانشجویان درگیر شده و گاز اشک آور نیز شلیک کرده‌اند. (۱۴:۴۵)

در گیریهایی در خیابان دانشگاه به وجود آمده است.خیابان انقلاب حدفاصل ۱۶ آذر تا خیابان دانشگاه عبور عابرین ممنوع است. در اطراف دانشگاه امیرکبیر نیز درگیری هایی میان عابرین با نیروهای مستقر گزارش شده است.(۱۴:۵۵)

گروهی از دانشجویان با استقرار سیستم صوتی در مقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران اقدام به سخنرانی تند علیه یکی از نامزدهای دور دهم انتخابات نموده و سبب تحریک دیگر دانشجویان شده است. همچنین دانشجویان معترض نیز در مقابل ساختمان دانشکده علوم تجمع کرده اند و شعارهایی در مقابل سر می دهند. (۱۵:۰۵)

شلیک تیر هوایی

گزارش ها از دانشگاه امیرکبیر حاکی است که درب سمت ولی عصر شکسته شده و گروهی لباس شخصی از بیرون دانشگاه به سمت دانشجویان معترض سنگ پرانی می کنند، این گروه یکبار نیز وارد دانشگاه شده و شیشه های دانشکده نفت را با سنگ شکانده اند. (۱۵:۱۵)

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داد: عده ای از اغتشاشگران که قصد سوء استفاده از آیین ویژه بزرگداشت روز دانشجو را داشتند با تجمع در خیابان های اطراف دانشگاه تهران با نیروهای انتظامی درگیر شدند.جمعی از اغتشاشگران غیر دانشجو با هدف برهم زدن این آیین، قصد ورود به دانشگاه تهران را داشتند.این عده وقتی با ممانعت ماموران نیروی انتظامی و حراست دانشگاه و همچنین برخورد سرد دانشجویان مواجه شدند، با سردادن شعارهایی راهی خیابان های اطراف شدند.چندی نپایید که دیگر خبری از جمع بهم پیوسته اغتشاشگران نبود و آنها به تنهایی یا در گروه های از هم گسسته و کم تعداد در خیابان های اطراف دانشگاه پراکنده شدند. (۱۵:۲۰)

گزارش ها از محوطه داخلی دانشگاه تهران حاکی است که گروهی از دانشجویان با قرار دادن سیستم صوتی در یک دستگاه وانت و پخش شعارهایی بر علیه برخی از اشخاص در محوطه دانشگاه در حال دور زدن است (۱۵:۲۲)

خبرگزاری حامی دولت حاضر(فارس ) هم گزارش داد: تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران امروز عصر در مقابل دانشکده داروسازی توسط طرفداران موسوی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. پس از متواری شدن طرفداران موسوی از مقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران، آنها به سمت دانشکده داروسازی حرکت کرده و روی پله‌های این دانشکده نشستند و با سر دادن شعارهای تحریک‌آمیز قصد برهم زدن نظم و ایجاد اغتشاش در فضای دانشگاه را داشتند. (۱۵:۲۵)

گزارش ها از اطراف دانشگاه امیرکبیر حاکی از آن است که گروه های لباس شخصی موتورسوار در دسته های سه تا شش تایی به سمت این دانشگاه در حال حرکتند، همچنین پل کالج مسدود شده و اجازه عبور از روی پل به اتومبیل ها داده نمی شود. (۱۵:۳۰)

یک سایت حامی دولت نوشت: اقدام طرفداران موسوی برای ایجاد تنش در دانشگاه های شریف امیر کبیر و شهید بهشتی نیز به دلیل بی توجهی دانشجویان این دانشگاه ها توفیق چندانی نداشته است چنانکه طرفداران موسوی به دلیل عدم همراهی دانشجویان در دانشگاه شهید بهشتی، با شعار “دانشجوی باغیرت حمایت حمایت” از دانشجویان دیگر در خواست کردند تا به آنها بپیوندد.این سایت افزود : از خیابان های اطراف این دانشگاه ها خبر می رسد که عده ای از افراد سبزپوش که به گونه ای کاملا سازماندهی شده در خیابان های اطراف دانشگاه ها خصوصا دانشگاه تهران، امیرکبیر و شریف حضور یافته اند قصد دارند تا با دخالت در این برنامه های دانشجویی، بهانه ای برای ایجاد نا آرامی در خیابان ها ایجاد کنند به نحوی که تعداد دویست نفر از اراذل و اوباش با حضور در خیابان دانشگاه( خیابان مقابل سردر دانشگاه تهران) پس از حمله به نیروی انتظامی اقدام به ایجاد آتش سوزی، سوزاندن دو موتور سیکلت پلیس و شکستن شیشه های فروشگاه های کتاب فروشی این خیابان کرده اند.

گزارش های رسیده حاکی است که دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، علم و صنعت و دانشگاه شریف نیز شاهد تجمع دانشجویان معترض بوده است و در محدوده اطراف علوم و تحقیقات نیز تجمع های دانشجویی مشاهده شده است.(۱۶:۰۵)

گزارش ها از سطح شهر تهران حاکی از آن است که در خیابان انقلاب در چند مورد تیر هوایی شلیک شده و در اطراف دانشگاه امیرکبیر و میدان ولی عصر نیز گاز اشک آور به سوی معترضین پرتاب شده است و در مقاطعی نیز درگیری هایی میان مردم و نیروهای لباس شخصی درگرفته است.(۱۷:۱۰)

درگیریهای پراکنده ای نیز در دانشگاه تهران ومیدان انقلاب خیابان آزادی، سیدخندان ،پونک وحوالی چهارراه خوش , میدان‌های فردوسی، ولی عصر امام حسین، هفت تیر و فلسطین و برخی پاساژهای خیابان جمهوری اسلامی، از جمله حوالی مرکز تجاری علاءالدین گزارش شده است.

بنا بر این گزارش، از حوالی ظهر امروز خیابان انقلاب از سمت کارگر بسته شده و اجازه تردد از غرب به سمت خیابان انقلاب به افراد داده نمی شود.

همچنین برخی گزارشها از شلیک گاز اشک آور در تقاطع خیابان فلسطین و انقلاب حکایت دارد. در این تقاطع، واحد هنر دانشگاه آزاد قرار دارد که گویا فاقد محوطه است و احتمالا تجمع دانشجویان به خیابان کشیده شده است.

خبرآنلاین هم نوشت، در مقابل هر یک از درب‌های دانشگاه تهران بیش از ۱۰ نفر از نیروهای امنیتی تجمع کرده‌اند و بنرهایی که منقش به تبریک عید سعید غذیر هستند، پیاده روهای مقابل دانشگاه تهران پوشانده شده‌اند. آنچنانکه تنها بخش‌هایی از میله‌های سبز رنگ این دانشگاه دیده می‌شود. تمامی مغازه‌های اطراف میدان انقلاب از محدوده خیابان جمالزاده تا ابوریحان نیز تعطیل هستند.

پارلمان نیوز هم نوشت:دانشجویان با نماد سبز و تصاویر زندانیان سیاسی در مراسمها حاضر شده‌اند شعار یا حسین میرحسین،سلام بر موسوی، درود برکروبی و الله اکبر سر داده‌اند.از دانشگاه صنعتی شریف نیر خبر می‌رسد که دانشجویان این دانشگاه با هواکردن بادبادک و بادکنک‌های سبز، آسمان این دانشگاه را به رنگ سبز درآورده‌اند.

گزارش خبرگزاری‌های خارجی در روز دوشنبه، ۱۶ آذرماه، روز دانشجو، مدعی از محاصره دانشگاه تهران توسط «هزاران نیروی ضدشورش» مسلح به باتون و گاز اشک‌آور است.

در حالی که برخی از مقامات انتظامی از حدود یک ماه پیش به مردم ایران در مورد برگزاری هر گونه تجمع و راه‌پیمایی در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در خارج از دانشگاه هشدار داده بودند، اولین عکس‌های منتشره در اینترنت حاکی از مسدود بودن در بزرگ دانشگاه تهران در خیابان انقلاب و حضور نیروهای انتظامی در برابر این در است.

به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای پلیس با کنترل کارت دانشجویی تمام افرادی که قصد ورود به دانشگاه تهران را دارند سعی می‌کنند مانع از ورود افراد غیردانشجو و پیوستن آنها به دانشجویان در داخل دانشگاه تهران شوند.

خبرگزاری رویترز نیز از تجمع «ده‌ها لباس شخصی موتورسوار» در میدان تجریش تهران خبر می‌دهد و می‌گوید هر لحظه به تعداد این افراد افزوده می‌شود.

«شبکه خبر دانشجو»، وابسته به بسیج دانشجویی نوشت: “گروهی از حامیان سبز اموی با تجمع مقابل درب دانشگاه امیرکبیر، سعی در ورود غیر قانونی به این دانشگاه دارند که با مقاوت نیروهای حراست این دانشگاه موجه شده اند.این افراد که از دانشجویان این دانشگاه نیستند با توسل به زور سعی دارند وارد دانشگاه شده و آرامش و امنیتی که بر دانشگاه حاکم است را برهم بزنند.”

خبرگزاری فارس هم با انتشار خبر آغاز تجمع در دانشگاه تهران اعلام کرد: بیش از ۲۰۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه تهران دقایقی پیش تجمع بزرگ خود را از مقابل دانشکده فنی این دانشگاه آغاز کرده و به سمت مسجد این دانشگاه به حرکت درآمده‌اند.

این تجمع با شعارهایی چون “منافق حیا کن دانشگاه رو رها کن “، “مرگ بر ضد ولایت فقیه “و “الله اکبر خامنه‌ای رهبر ” در حال برگزاری است. اعضای ۴ تشکل بزرگ دانشجویی دانشگاه تهران نیز در این تجمع حضور دارند.

دانشگاه تهران, امروز

فارس که حامیان این طیف را ۲۰۰۰ نفر خوانده، ادعا کرده که تنها حدود ۵۰ نفر از طرفداران موسوی در حاشیه این تجمع با شعار “یا حسین میرحسین ” برای ایجاد اغتشاش در دانشگاه به تکاپو افتاده‌اند.

«شبکه خبر دانشجو»، وابسته به بسیج دانشجویی هم از الله اکبر در خوابگاه تربیت معلم خبر داد و نوشت: حامیان موسوی شب گذشته در خوابگاه‌های خواهران و چهارشنبه ۱۲ آذرماه نیز در دانشکده ادبیات اقدام به بخش اطلاعیه هایی به همین منظور کرده بودند به علت عدم همراهی دانشجویان تنها بعد از چند شعار الله اکبر اعتراض مدنی خود را تعطیل کردند.

تجمع دانشجویان اراکی و درگیری با نیروهای حراست دانشگاه

به گزارش موج سبز آزادی دانشجویان دانشگاه آزاد اراک امروز ۱۶ ام آذرماه ۱۳۸۸ هم گام با سایر دانشجویان سراسر کشور، با برپایی تظاهراتی آرام و مسالمت جویانه به گرامی داشت روز دانشجو پرداختند.

این تظاهرات در حیاط دانشگاه و از حدود ساعت ده صبح شروع شده و پس از پخش اذان ظهر در دانشگاه خاتمه یافت. در این تظاهرات دانشجویان با سر دادن شعارهایی بر علیه دولت فعلی در اعتراض به وقایع پس از انتخابات و همچنین انزجار از وقایعی چون تیراندازی به مردم بی گناه و آنچه در شکنجه گاه کهریزک رخ داد، سر داده و خواستار آزادی زندانیان سیاسی و توقف برخوردهای غیر قانونی با دانشجویان شدند.

در این تجمع دانشجویان با خواندن سرود یار دبستانی شعارهایی در حمایت از جنبش سبز سر دادند. در تجمع امروز پس از به اهتزاز در آمدن پارچه های سبز توسط دانشجویان، درگیری‌های پراکنده‌ای بین دانشجویان و نیروهای حراست دانشگاه به وجود آمد.

درگیری پراکنده در خیابان‌های ابوریحان ودانشگاه

درگیری ماموران امنیتی با تجمع‌کنندگان در خیابان انقلاب به خیابان‌های اطراف کشیده شد.

به گزارش خبرآنلاین، مامورن نیروی انتظامی و گارد ویژه که از صبح امروز اطراف میدان انقلاب ایستاده بودند، عابران پیاده و مردمی را که قصد تجمع در این خیابان را داشتند، به خیابان‌های اطراف راهنمایی می‌کردند.پس از انتقال مردم به خیابان ابوریحان، درگیری‌هایی میان تجمع کنندگان با ماموران امنیتی ایجاد شد که منجر به آتش زدن دو سطل زباله بزرگ در مقابل ساختمان خانه کارگر شد.

دو طرف درگیری به سمت یکدیگر سنگ پرانی می کردند که منجر به زخمی شدن برخی از تجمع کنندگان و شکستن شیشه اتومبیل‌های پارک شده در خیابان شد. این درگیری‌ها از تقاطع‌های لبافی‌نژاد و شهدای ژاندارمری به خیابان دانشگاه کشیده شده و اوضاع در خیابان ابوریحان نسبتا آرام است.آمبولانس‌های حاضر در این منطقه تحت نظارت نیروهای امنیتی بودند. به همین دلیل مضروب شدگان تمایلی به انتقال به این ماشین‌ها نداشتند.

حمله لباس شخصی ها به ماموران نیروی انتظامی

برخی خبرها حکایت ازآن دارد که عده ای از عناصر خودسر در تظاهرات ۱۶ آذر به پلیس حمله کردند.

به گزارش پایگاه خبری سفیر در جریان برخی اغتشاشات پراکنده در سطح شهر تهران و تسلط نیروهای زبده و حرفه ای نیروی انتظامی بر اوضاع و اعمال قانون بر اساس مصالح کشور ، تعدادی عوامل خودسر موسوم به لباس شخصی با اقدامات افراطی و هتاکی به تحریک معترضان و مردم رهگذر پرداختند که با تذکر و برخورد جدی نیروهای انتظامی و امنیتی روبرو شدند ولی این عوامل همسو با اغتشاشگران به نیروهای پاسدار قانون حمله بردند که برخی از این عوامل خودسر از سوی نیروی انتظامی بازداشت شدند.

درگیری بیرون از دانشگاه

همزمان، چند خبرگزاری خارجی و همچنین پیام های منتشر شده در سایت های اینترنتی از برخورد ماموران امنیتی با تظاهرکنندگان در اطراف دانشگاه تهران خبر داده اند.

بنا بر این گزارش ها، که نیروهای گارد ویژه برای متفرق کردن تظاهرکنندگانی که علیه دولت شعار می دادند، به پرتاب گاز اشک آور و احتمالا تیراندازی هوایی در میدان انقلاب دست زده اند.

خبرنگاران رسانه های خارجی در ایران از تهیه گزارش از سطح شهر تهران در روزهای ۱۶ و ۱۷ آذر منع شده اند و ارتباطات اینترنتی و تلفن همراه این شهر هم دچار اختلال است.

با این حال گزارش هایی از تجمع دانشجویان معترض در دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شریف، علم و صنعت، علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، خواجه نصیر (هم واحد سیدخندان و هم واحد میدان ونک)، دانشگاه هنر در تهران و دانشگاه هایی در مشهد، شیراز، کرمان و اصفهان منتشر شده است.

سایت خبرآنلاین از رها شدن بادکنک های سبز توسط دانشجویان دانشگاه شریف خبر داده و نوشته است که “مأموران نیروی انتظامی امور را تحت کنترل دارند و رفت و آمد مردم ادامه دارد”.

گزارش هایی هم از تجمع های دیگر از جمله در میدان ولیعصر و درگیری نیروهای دولتی با مردم در این محل ها مخابره شده است.

برچسب‌ها: , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: