اخبار ۱۶ آذر (۱۱) همراه با عکس و ویدیو

گزارش دوم بی‌بی‌سی از اعتراضات ۱۶ آذر مردم ايران (ويدئو – انگليسی)

کروبی: احمدی نژاد نماینده ملت ایران نیست دنیا بداند

آقای دکتر! در این اینجا 2 ادعا مطرح کرده اند: اول آمریکایی ها به دنبال مقابله با امام زمان و ظهور ایشان هستند! دوم ما! اسنادش را پیدا کرده ایم! نکند این اسناد هم در وزارت خارجه است؟ همیشه علمای اعلام اسلام گفته اند: امر ظهور جدی است اما کیفیت آن مشخص نیست. بزرگان دیانت همواره تاکید کرده اند: تعیین کننندگان وقت ظهور از کاذبین و دروغ گویانند. آخر این چه حرفی است: آمریکایی ها چگونه می خواهند جلوی حضرت حجت را بگیرند! می خواهند بازداشتش کنند؟ یا می خواهند ترورش کنند؟ این حرف های سخیف در باره وجود مقدس حضرت حجت چه معنایی دارد؟ چه هدفی پشت این سخنان است؟بسیاری از علما استخوان در گلو دارند و برخی از آن ها انتقادات را بیان می کنند و بعضاً هزینه ی آن را هم می پردازند و برخی دیگر بنابر ملاحظات و تاملاتی، سکوت پیشه کرده اند. این دست سخنان که متاسفانه بیان آنها به صورت عادت درآمده است با اعتقادات مردم سروکار دارد و بحث شخصی نیست.

شعار های مردم در ۱۶ آ‌ذر..

خامنه ای بدونه، به زودی سرنگونه / غزه و لبنان کمن، رفتن سراغ یمن / شعار ملت ما، دین از سیاست جدا / موسوی بهانس، کل نظام نشانس…

دو فیلم از تظاهرات امروز مردم تهران

نیروهای انتظامی برای پراکنده کردن تظاهر کنندگان تیرهوایی شلیک کردند- صدای آمریکا

بنا به گزارش ها، پلیس جمهوری اسلامی در خیابان های تهران با پرتاب گاز اشک آور، شلیک تیر هوایی و با استفاده از ضربات باتون به تظاهر کنندگان حمله کرده است.  به گفته شاهدان، تظاهر کنندگان در خیابان ها و دانشگاه های تهران و شهرهای دیگری مانند مشهد، کرمان و اصفهان تجمع کرده و از جمله شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

نیروهای انتظامی و بسیجی با حضور در خیابان ها به تظاهرکنندگان حمله کرده و سعی کردند گروه های مردمی را پراکنده کنند.  نیروهای امنیتی همچنین برای جلوگیری از ملحق شدن گروه های تظاهرکننده به دانشجویان، دانشگاه تهران را محاصره کردند.  میرحسین موسوی، نامزد معترض به انتخابات، با صدور بیانیه ای در وبسایت خود گفت حکومت به واسطه مبارزه با مردم در خیابان ها و تلاش برای ساکت کردن دانشجویان، مشروعیت خود را از دست می دهد.

گزارش تجمع دانشجویان دانشگاه سمنان به مناسبت روز دانشجو

امروز دانشگاه سمنان هم صحنه برگزاری مراسم 16 آذر توسط دانشجویان بود. به گزارش خبرنامه امیركبیر به رغم حاكم بودن فضای امنیتی در دانشگاه سمنان،‌ از ظهر امروز دانشجویان با تجمع مقابل سلف سرویس دانشكده فنی با سر دادن شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور»، «دروغگو دروغگو 63 درصدت کو»، «دانشجو میمیرد ذلت نمی پذیرد»، «بسیجی، حراست، پیوندتان مبارک»، «محمود قاتل آواره گردی …»، «پول نفت چی شده، خرج بسیجی شده»، «از آسمان ایران ایران گر تیر و فتنه بارد، جنبش ادامه دارد» و … خواندن سرودهایی نظیر «ای ایران» و «یار دبستانی» به سیاست های دولت و اقدامات حاكمیت پس از انتخابات ریاست جمهوری اعتراض كردند. با آغاز تجمع دانشجویان، مسئولین حراست دانشگاه سعی در شناسایی و متفرق کردن دانشجویان داشتند که دانشجویان در مقابل با سر دادن شعارهایی همچون «احکام انضباطی ملغی باید گردد» ، «مزدور برو گم شو» ، «حراستی حیا کن دانشگارو رها کن» به اقدامات اعتراض نمودند. در اواسط این تجمع گروهی از اعضای بسیج دانشجویی با در دست گرفتن پلاکاردهایی در حمایت از مسئولین نظام سعی در مقابله با گروه معترض داشتند که تجمع کنندگان با پرتاب گل های داوودی زرد به استقبال آنها رفتند. با این حرکت معترضان گروه بسیجی به تدریج متفرق شده و دانشجویان معترض بر جو دانشگاه غالب شدند. در پایان این مراسم تصاویر و پلاکارهادهای برخی از مسئولین نظام که در این دانشگاه نصب شده بود توسط دانشجویان پاره شد.

گزارش تجمع دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر به مناسبت ۱۶ آذر

دوشنبه، ۱۶ آذر، ۱۳۸۸

در سالروز 16 آذر دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر نیز مانند سایر دانشجویان ایرانی فریاد اعتراض برآوردند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر از ساعت 12:30 دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر با حضور در محوطه ی دانشکده برق دانشگاه این دانشگاه روز دانشجو را گرامی داشتند.

این دانشجویان که به یاد سه همکلاسی در بند خود از 13 آبان تا به حال چندین تجمع و تحصن داشته اند، امروز با شعارهای «دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد»، «خونی که در رگ ماست هدیه به ملت ماست»، «بسیجی کم آورده بلندگو جاش آورده»، «مرگ بر دیکتاتور»، «بسیج دانشجویی لانه ی جاسوسیه»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» و … و همچنین خواندن سرودهای «یار دبستانی من» و «ای ایران» اعتراض خود را به بی عدالتی فضای دانشجویی و ملی حال حاضر ابراز کردند.

لازم به ذکر است که تعداد اندکی (حدود 30 نفر) از دانشجویان عضو بسیج دانشجویی با پرچم های حزب الله و شعارهای «منافق واقعی موسوی و خاتمی»، «مرگ بر ضد ولایت فقیه» و … که یک از آنان به نام «اخوان» با بلندگوی دستی آن را در فضای دانشگاه فریاد می زد و دیگران تکرار می کردند، باعث ایجاد درگیری و تشنج در محوطه دانشگاه شدند.

در یک حرکت نمادین دانشجویان معترض در مقابل درب دفتر بسیج دانشجویی پول خرد ریختند و جیره خوار بودن بسیج دانشجویی را به رخ کشیدند.

از صبح امروز اجازه ی ورود دانشجویان از دانشکده های دیگر دانشگاه خواجه نصیر به دانشکده برق داده نمی شد، و این در حالیست که جمعی از بسیجیان، دانشجوی این دانشکده نبودند و به نظر می رسد با هماهنگی حراست وارد دانشکده شده بودند.

بسیجیان با همکاری حراست مانع نزدیکی دانشجویان به درب اصلی دانشکده شدند، ولی با حمایت دانشجویان معترض مجبور به عقب نشینی شدند که در درگیری های صورت گرفته تعدادی از دانشجویان معترض، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

از نکات قابل توجه این تجمع، فیلمبرداری از دانشجویان توسط یکی از کارمندان حراست به نام «رحمتی» بود. برخی دیگر از مامورین حراست نیز مجهز به شوکر بودند و چند نفر از دانشجویان نیز توسط حراست مورد تهدید قرار گرفتند.

شایان ذکر است که در یک ماه اخیر سه نفر از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر به نام های «سهیل محمدی»، «علی پرویز» و «میلاد اسدی» (از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم) بازداشت شدند و در مجموع حکم 12 ترم تعلیق از تحصیل برای 9 نفر از دانشجویان صادر شده است. این در حالی است که شنیده شده 42 نفر دیگر از دانشجویان این دانشگاه به کمیته انضباطی احضار خواهند شد.

تجمع صدها دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر در ساعت 14:30 به پایان رسید.

بعد از تجمع امروز دو نفر از دانشجویان توسط حراست به کمیته پیگیری وزارت اطلاعات احضار شدند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت ۱۶ آذر

دوشنبه، ۱۶ آذر، ۱۳۸۸

دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی همراه با دیگر دانشجویان دانشگاه های كشور، امروز به مناسبت روز دانشجو تجمع اعتراضی برگزار كردند.

به گزارش خبرنامه امیركبیر در این تجمع که از ساعت10  تا 12 ادامه داشت، دانشجویان این دانشگاه با سر دادن شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد» و … اعتراض خود را نسبت به حوادث پس از انتخابات و مشروعیت دولت احمدی نژاد اعلام کردند. هم چنین دانشجویان این دانشگاه، ساعت 12:30 در سلف پسران با سر دادن شعار و ایجاد سر و صدا با کوبیدن قاشق ها و سینی ها، به اعتراض خود ادامه دادند.

واشینگتن پست؛ جنگ درونی در جمهوری اسلامی و فلج شدن روند تصمیم گیری

در آستانۀ روز ۱۶ آذرماه – روز دانشجو- رسانه هاى بين المللى توجه خود را به تازه ترين نمايش قدرت مردم و تهديدهاى مقام هاى دولتى براى سركوب آن معطوف كرده اند.

روزنامه «واشينگتن پست» در شماره ويژه روز يكشنبه [پانزده آذر ماه] در اين زمينه نوشته است كه طرفداران حكومت اسلامى به رهبران رژيم اصرار مي ورزند تا در برخورد با مخالفان، سياست نرمش و بردبارى پيشه كنند، ولى وخامت اوضاع به اندازه اى است كه على لاريجانى، رییس مجلس اسلامى، گفته است: «اميدوارم، خداوند خودش كارها را روبراه كند.»

واشينگتن پست از قول سياست پيشگان كنونى ايران مى نويسد: «سركوب وحشيانه مردم توسط نيروهاى امنيتى، حتا تظاهركنندگانى را هم كه با جمهورى اسلامى مخالفتى ندارند، به مخالفان سرسختى بدل مى كند كه خواهان سرنگونى رهبران آن هستند.»

این روزنامه آمريكایی، نگرانى عميق اين سياست پيشگان جمهورى اسلامى را چنين بازتاب داده است كه «آنان، از آينده به وحشت افتاده اند و مصرانه از پرزيدنت محمود احمدى نژاد و ساير مقام هاى بالاى رژيم مى خواهند كه هرچه سريع تر با مخالفان سياسى، به مصالحه اى دست يابند.»

منظور از مخالفان سياسى، آنچنان كه واشينگتن پست از قول امير محبيان، يكى از مقام هاى پيشين نوشته است، اصلاح طلبان هستند كه حدود يكصد تن از آنان، به دنبال رويدادهاى پس از انتخابات خرداد ماه گذشته، دستگير شدند.

به نوشته واشينگتن پست، اختلاف ها نه تنها بر سر سياست سركوب و برخورد با رقيبان سياسى، بلكه عرصۀ سياست خارجى را نيز در بر گرفته كه ناكامى در ارائۀ پاسخى به معاملۀ اعتماد ساز آژانس بين المللى انرژى اتمى از آن جمله است؛ معامله اى كه محمود احمدى نژاد به پشتيبانى و دفاع از آن پرداخت ولى ساير بازيگران قدرت، آن را مردود شمردند.

«مشكل كنونى گسترش خواهد يافت»

ماه گذشته، سعيد ابوطالب، نمايندۀ پيشين مجلس اسلامى كه قبلا از احمدى نژاد جانبدارى مى كرد، در روزنامۀ اعتماد نوشت: «مشكل كنونى با گذشت زمان حل نخواهد شد، بلكه بر عكس، گسترش خواهد يافت.»

واشينگتن پست با اشاره به حمله هایی كه از ارديبهشت ماه گذشته عليه آيت الله على اكبر هاشمى رفسنجانى و خانوادۀ او به اتهام فساد و ارتشاء آغاز شده نوشته است كه اين حمله ها و واكنش هاى رفسنجانى موجب شد كه اختلاف ها در ساختار حكومتى از پرده برون افتد.

اين جنگ درونى در ميان سياستمداران عمدۀ جمهورى اسلامى، روند كلى تصميم گيرى را فلج كرده و تمام تصميم هاى مهم دولت به مرافعه و كشمكش انجاميده است.

«خداوند خودش كارها را روبراه كند»

ستيزه جویی هاى پى در پى مقام هاى رسمى، موجب شكوۀ آيت الله على حامنه اى شده و رهبر جمهورى اسلامى با حمله به آنچه كه وى آن را «شايعه پراكنى» ناميده، خواستار پايان يافتن فضاى آشفته در كشور شده است.

با اين حال واشينگتن پست با اشاره به خوددارى احمدى نژاد و رفسنجانى از حضور در مراسم موسوم به «روز وحدت» در مجلس، از قول على لاريجانى، رییس مجلس شوراى اسلامی، نوشت: «اميدوارم، خداوند خود كارها را روبراه كند.»

واشينگتن پست مى افزايد كه نقطۀ بعدى اشتعال مى تواند تظاهرات روز دوشنبه باشد، تظاهراتى كه مقام هاى دولتى هشدار داده اند آن را تحمل نخواهند كرد.

غلامحسين محسنى اژه اى، دادستان كل جمهورى اسلامى، در تلويزيون دولتى تهديد كرده كه رژيم از این پس، با هر گونه اقدامى كه سيستم را مختل كند، بى رحمانه برخورد خواهد كرد.

واشينگتن پست در پايان، اظهار نظر سعيد ابوطالب، نماينده پيشين مجلس اسلامى را بازتاب داده كه گفته است: «برندۀ انتخابات بايد حق تظاهركنندگان را به رسميت بشناسد و به منتقدان خود گوش كند، و گرنه ما با بحران بزرگترى روبرو خواهيم شد.»

گزارش تظاهرات دانشجویان دانشگاه آزاد نجف آباد؛ بازداشت بیش از ۲۰ دانشجو

دوشنبه، ۱۶ آذر، ۱۳۸۸

امروز شانزدهم آذرماه فریاد مرگ بر دیکتاتور در دانشگاه آزاد نجف آباد طنین انداز شد.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر تجمع امروز دانشجویان دانشگاه آزاد نجف‌آباد در حالی برگزار شد که با بازداشت 3 دانشجو و احضار بیش از 50 دانشجوی این دانشگاه و بازجویی حراست دانشگاه از بیش صد دانشجو طی هفته گذشته، مسئولین این دانشگاه انتظار تجمع اعتراضی دانشجویان را نداشتند.

دانشجویان دانشگاه آزاد نجف‌آباد تجمع خود در روز دانشجو را از ساعت 12 و از روبروی دانشکده مواد این دانشگاه آغاز کرده و سپس به سمت درب اصلی دانشگاه راهپیمایی کردند. دانشجویان شعارهایی همچون «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد» سر دادند.

به گزارش دانشجویان این دانشگاه این تجمع تا ساعت 13:15 بدون هیچ گونه خشونتی ادامه داشت که در این هنگام نیروهای بسیج به حمله به دانشجویان این تجمع را به خشونت کشیدند. بسیجیان که از خارج از دانشگاه با همکاری حراست این دانشگاه وارد شده بودند، به باتوم، باتوم برقی، زنجیر و اسپری فلفل مجهز بودند. تعدادی از این نیروها سوار بر موتور سیکلت وارد محوطه دانشگاه شدند که این امر بر خلاف قوانین دانشگاه است. این نیروها پس از ورود به دانشگاه دانشجویان را مورد ضرب شتم قرار دادند.

عصبانیت دانشجویان از همکاری حراست دانشگاه و نیروهای خارج دانشگاه در ضرب و شتم دانشجویان باعث درگیری‌های بیشتری و شعارهای شدیدی تری علیه مسئولین حکومت شد.

پس از مدتی، درگیری بین دانشجویان و بسیجیان تجمع به پایان رسید، اما این پایان ماجرا نبود. در پایان تجمع و به هنگامیکه دانشجویان قصد سوار شدن بر سرویس های دانشگاه را داشتند نیروهای بسیج با همکاری حراست در پارکینگ دانشگاه دانشجویان را مورد ضرب و شتم قرار داده و تعدادی را نیز بازداشت کردند. همچنین ماشین های وزارت اطلاعات (با افراد شناخته شده اداره اطلاعات اصفهان) در مقابل درب دانشگاه دانشجویان بازداشت شده توسط بسیجیان را به مکان نامعلومی انتقال می دادند. تعداد دستگیر شدگان مشخص نیست ولی می توان تخمین زد که بیش از بیست نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد نجف‌آباد بازداشت شده اند.

دانشجویان دانشگاه آزاد نجف‌آباد تأکید کردند که افراد بسیجی که به همکاری نیروهای حراست دانشگاه دانشجویان را بازداشت می‌کردند از خارج از دانشگاه منتقل شده بودند چراکه تعداد معدود افراد بسیجی این دانشگاه برای دانشجویان شناخته شده هستند.

حمل عکس شهدای دانشجو و دانشجویان دربند در تجمع دانشجویان دانشگاه عباسپور

دانشجویان دانشگاه شهید عباسپور (صنعت آب و برق) به همراه دیگر دانشگاه های ایران در سالروز 16 آذر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر ده ها تن از دانشجویان دانشگاه شهید عباسپور تهران امروز در تجمع خود با روشن کردن شمع و در دست داشتن عکس شهدای حوادث اخیر و تصاویر دانشجویان دربند یاد آنان را گرامی داشتند.

این مراسم از ساعت 11:30 آغاز شد و در آن علاوه بر قرائت بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعت آب و برق، چند تن از دانشجویان در مورد جنبش دانشجویی و حوادث رخ داده در کشور پس از انتخابات به صحبت پرداختند.

دانشجویان پس از خواندن سرود «ای ایران » و «یار دبستانی» و سردادن شعارهایی چون  «دانشجو می میرد ، ذلت نمی پذیرد» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» پس از حدود یک ساعت به برنامه خود پایان دادند.

این مراسم در حالی برگزارشد که چند تن از دانشجویان عضو انجمن اسلامی این دانشگاه طی بازداشت اعضای شورا تهران دفتر تحکیم وحدت در پارک جمشیدیه در اواخر مهرماه بازداشت شده و به کمیته پیگری اطلاعات منتقل شدند.

پس از آن نیز فعالین دانشجویی این دانشگاه تحت فشار از سوی حراست و اطلاعات قرار گرفتند، به نحوی که در برگزاری انتخابات انجمن اسلامی این دانشگاه سنگ اندازی شده و کاندیداهای انتخابات از سوی دانشگاه تأیید نشدند.

گزارش تجمع 16 آذر در دانشگاه زنجان

خبرگزاری هرانا _ حقوق دانشجویان: به گزارش واحد دانشجویی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسئولان دانشگاه زنجان برگزاری برنامه از سوی دانشجویان مستقل دانشگاه زنجان به مناسبت 16 آذرماه را غیرقانونی خوانده و همینطور با توقیف بیانیه هبئت موسس انجمن اسلامی این دانشگاه و نیز ضبط نشریه طلوع اندیشه ویژه ی 16 اذر در چاپخانه ای در شهر زنجان توسط نیروهای امنیتی از برگزاری برنامه های تدارک دیده شده توسط فعالان دانشجویی این دانشگاه ممانعت به عمل آورند. اما در عین این موضوع بسیج دانشجویی دانشگاه زنجان با در اختیارگیری امکانات دانشگاه و پشتیبانی مسئولان و حراست دانشگاه زنجان اجازه یافته بود برنامه خود برای روز 16 آذرماه را برگزار کند. دانشجویان معترض به عملکرد مسئولان دانشگاه با ساعتها حضور در مقابل سالن الغدیر در حالی که از ساعتها پیش فضای سالن به وسیله افرادی که از خارج دانشگاه بوسیله چند دستگاه اتوبوس به این دانشگاه آورده شده بودند پر شده بود اعتراض خود را اعلام کرده و با وارد شدن به سالن از ادامه این برنامه که مدعی بودن با نقض قانون همراه است جلوگیری کردند. دانشجویان معترض با سر دادن شعارهایی در اعتراض به نتایج انتخابات خواستار آزادی هم کلاسی های دربند خود شدند.

برچسب‌ها: , , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: